Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Dokončenou kžižovatkou projíždí koňský povoz [Foto: archiv Město Strakonice]

Strakonice mají zmodernizovanou větší část náměstí, zbytek se kvůli stížnosti na roky odkládá

STRAKONICE - 01.11.2011 12:13 - Aktualizováno: 01.11.2011 12:20


Strakonice v pondělí slavnostně otevřely novou kruhovou křižovatku na zdejším Velkém náměstí. Její dokončení symbolicky uzavřelo rekonstrukci větší části centra města, jež trvala asi dva roky. Stavební úpravy si vyžádaly kompletní výměnu všech inženýrských sítí, nové povrchy, nové stromy i osvětlení. Investice přišla na asi 82 miliónů korun, zhruba polovinu přitom pokryla dotace z Integrovaného operačního programu. Radost však radnici kazí spory s majitelem jednoho z domů v poslední části náměstí, jež na rekonstrukci teprve čeká. Díky jeho odvolání nejen město vypadlo z hlavního seznamu žadatelů o doraci, ale hrozí, že architektonicky nejhodnotnější západní třetina centra zůstane v současném stavu ještě tři až pět let.

Práce na rekonstrukci náměstí začaly v březnu 2010 a zcela hotovo by mělo být na konci listopadu. Pod nově předlážděnými komunikacemi jsou skryty kompletně zrekonstruované vodovodní, kanalizační, elektrické a telefonní sítě. V rámci archeologického průzkumu odborníci odkryli a zdokumentovali zbytky středověké takzvané Pražské brány, základy kdysi přestavěného a přestěhovaného morového sloupu i pozůstatky spáleniště po velkém požáru Strakonic v 17. století. Místo zbytků Pražské brány připomíná předlažba z lámaného kamene v ulici Lidická i reliéfní mozaika na obou chodnících.

Zrekonstruovaná část Velkého náměstí je předlážděna žulovými bloky a kostkami. Přírodní dlažba měla přednost i na přilehlých komunikacích, jen na méně exponovaných místech je dlažba zámková. Náměstí získalo nové osvětlení a mobiliář. Již od listopadu loňského roku zde roste také 18 úzkokorunných javorů. V rámci projektu byly na třech místech v centru města instalovány podzemní kontejnery na recyklovatelný odpad.

Původní návrh náměstí předpokládal parkování po celé jeho délce. S tím však výrazně nesouhlasili obyvatelé města a vydobili si výluku parkování z centrální části. V nejbližší době sem přibudou moderní kruhové květináče.

Nejvýrazněji se změnila centrální křižovatka, jíž místní začali kvůli nepravidelnému tvaru přezdívat Piškot. Za několik dní město uprostřed křižovatky odhalí také plastiku Dudáka jako symbol města. U zdi ještě přibude fontánka a pítko.

Stávající rampa před radnicí s jejíž proměnou počítá zatím nerealizovaná další etapa rekonstrukce, je oddělena od nových prostor zdí, jejíž část tvoří gabiony. "Ty vytvářejí dočasný prvek, který naznačuje pokračování další rekonstrukce, přičemž barevnost a provedení navazuje na okolní trvalé plochy z kamene a dotváří architektonické řešení," vysvětlil Oldřich Švehla, investiční technik Městského úřadu ve Strakonicích.

Dokončení rekonstrukce brání spor s majitelem nemovitosti

Právě tato rampa by měla v budoucnu ustoupit poslední části projektu rekonstrukce. Ten počítá s jejím výrazným zúžením, jež následně rozšíří dolní prostor náměstí a umožní jeho další využití. Kdy ale k rekonstrukci dojde, neví dnes ani samotné město. Projekt je sice hotový, ale město nemá platné stavební povolení, takže nemůže požádat o dotaci. Rozuzlení brání pokračující spor s majitelem jednoho z domů na náměstí. Ten původně podal odvolání proti záměrům města zúžit rampu před jeho domem, protože se obával, že mu neumožní vjezd do nemovitosti. Město proto rozšířilo plochu před jeho domem na 9,5 metru. Následně se ale odvolal znovu a to kvůli údajnému nesouladu projektu se stávajícím územním plánem města.

"V podstatě šlo o to, že na současném územním plánu je v tom prostoru před onou nemovistostí označení "P37", které se stalo kamenem sváru," vysvětluje starosta města Pavel Vondys. Podle něj totiž Krajský úřad, na který se odvolání dostalo, argumentuje, že toto označení lze interpretovat také jako "37 parkovacích míst". S tím ale starosta nesouhlasí: "Územní plán nemůže řešit počet parkovacích míst," argumentuje.

Celý spor se nyní dostal až na Ministerstvo pro místní rozvoj, kde ale může zůstat i několik let. Hrozí tak, že město nebude mít stavební povolení včas a propásne další příležitosti na žádost o dotace. Podle Vondryse je tak možné, že se díky tomuto sporu poslední část rekonstrukce uskuteční až za tři až pět let. Město stále ještě doufá, že by vyžízení na MMR mohlo být i rychlejší. Jeho projekt sice spadl na seznamu v žádosti na dotace až na náhradnickou pozici, město ale nepřestává doufat.

das



Související zprávy

Strakonická radnice zažila ve vedení personální zemětřesení

02.11.2017 15:04

Do lesů v okolí Strakonic a Dražejova je po vichřici zákaz vstupu

03.04.2015 20:38

Zadlužení Strakonic meziročně stouplo o téměř 90 procent, letos by mělo dosáhnout maxima

06.03.2012 11:27

Strakonice mají zmodernizovanou větší část náměstí, zbytek se kvůli stížnosti na roky odkládá

01.11.2011 12:20

Ekologové nainstalovali podél výpadovky sítě, které mají uchránit migrující žáby

31.03.2011 07:50

Archeologové odkryli ve Strakonicích středověkou dlažbu a zbytky spáleniště

27.03.2011 09:35

Dluh Strakonic mírně vzrostl čerpáním úvěru na školu

11.03.2011 08:06

Strakonická radnice začala kvůli kritikům zveřejňovat své úvěry na webu

10.02.2011 14:18

Strakonice chystají nové odpadové centrum, v budoucnu by mohly biomasu využívat

02.12.2010 11:41

Obyvatelé Strakonic si přejí omezit parkování na právě rekonstruovaném náměstí

12.11.2010 18:28