Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Poslední týden bude Nevyslovovaná genocida k shlédnutí v ambitech strakonického hradu

08.10.2017 23:09Poslední týden mají návštěvníci strakonického hradu možnost shlédnout výstavu fotografií přeživších genocidy, již za druhé světové války spáchal Nezávislý stát Chorvatsko na Srbech, Židech a Romech. Fotografie z knihy Nevyslovovaná genocida jsou ve Strakonicích v rámci ČR k vidění vůbec poprvé. Její autor – novinář a strakonický rodák David Sládek - je pořídil během rozhovorů s přeživšími, jejichž výňatky si mohou lidé také na výstavě přečíst.

Jean Reno: Pro herce není důležitá sláva, musí být ale šťastný

04.07.2016 22:24S nadhledem, vtipem a zároveň s pokorou. Tak se prezentoval francouzský herec Jean Reno, který dnes přijel na filmový festival do Karlových Varů. Drsňák známý ze snímků jako Šifra mistra Leonarda, Brutální Nikita či z francouzské komedie Drž hubu! v lázeňském městě uvedl film Leon z roku 1994. Ten vznikl pod taktovkou režiséra Luce Bessona a po boku Rena si v něm zahrála také tehdy dvanáctiletá Natalie Portman.

Strakoničtí Bags sbírají na nové CD. Můžete se stát i jeho kmotrem

30.12.2015 10:26Strakonická skupina Bags se chystá po třech letech vydat nové album a tentokrát ho chce financovat pomocí takzvaného crowfundingu. V kampani, která končí za tři dny, zatím nasbírala asi polovinu potřebných peněz. Pokud se rozhodnete přispět také, můžete získat například CD zdarma, ale také se stát kmotrem nového alba či si zamluvit koncert Bags jen pro sebe.

Strakonický hrad je 20 let národní kulturní památkou

12.08.2015 11:21V neděli 16. srpna uplyne přesně 20 let od prohlášení strakonického hradu národní kulturní památkou. Za toto období prošel rozsáhlou rekonstrukcí a velkými změnami.

Z Ničeho Nic je tu čtvrt století, aneb strakonická kapela slaví

14.05.2015 12:51Tři koncerty se spoustou hudebních hostů přichystala fanouškům punkové muziky jedna z nejdéle fungujících jihočeských punkrockových kapel - strakoničtí Z Ničeho Nic, kteří tímto oslaví 25 let trvání své činnosti. Jubilejní turné zavítá do Českých Budějovic, Strakonic a Soběšic.

Strakonické muzeum mělo ve sbírkách tajnou obálku s lechtivou náplní

24.04.2015 11:23Veselý příběh s dobrým koncem zaznamenalo Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Při kontrole inventáře zdejší pracovníci narazili na tajnou obálku, která byla popsána upozoněním "Nesmí se otevřít, leda jen se souhlasem ředitelství muzea v Strakonicích". Našli v ní několik kreseb ex-libris s lehce erotickým námětem z pozůstalosti Karla Černého. V porovnání s dnešní "odhalenou" kulturou vzbuzují však náměty spíše úsměv.

Pod strakonickým Maximem našli základy stavby, možná jedné z nejstarších ve městě

03.04.2015 14:24Strakoničtí archeologové zaznamenali v prostoru bývalého židovského ghetta, které bezohledně zničila výstavba přemostění Otavy v 70. letech minulého století, základy zdiva rozsáhlé stavby. Informovalo o tom zdejší Muzeum středního Pootaví s tím, že zdivo by mohlo patřit jedné z nejstarších budov ve městě, zmiňované již v roce 1318.

Strakonické muzeum pět nových krojů z Prácheňska, poprvé je vystaví v Hoslovicích

22.03.2015 19:29Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích získalo pět nových krojů do svých sbírek. Repliky originálních krojů z regionu Prácheňska nechala vyrobit Místní akční skupina Strakonicko (MAS), informovalo muzeum. Jejich autorkou je dlouholetá etnografka strakonického muzea Mgr. Irena Novotná a poprvé budou k vidění v rámci etnografické expozice Ze života šumavského Podlesí v nové budově Vodního mlýna v Hoslovicích 28. března v rámci akce Velikonoce.

Jamboree už netáhne, je ztrátové a prý končí

23.09.2014 15:06Hudební festival zaměřený na bluegrass, známé Jamboree ve Strakonicích, příští rok už nebude. Končí, protože je ztrátový, diváků chodí málo. Tuto informaci dnes přinesl Deník jižní Čechy. Město prý zvažuje, že jako náhradu uspořádá příští rok jeden delší koncert.

Stodola Michala Tučného letos se vzpomínkou na Zdeňka Rytíře

08.08.2014 08:18Chinaski, František Nedvěd, Petr Spálený, Robert Křesťan..., to je jen malý výčet jmen, která se objeví na letošní Stodole Michala Tučného v Hošticích u Volyně, proslavené trilogií Slunce, seno.... Ve dnech 22. a 23. srpna proběhne už sedmnáctý ročník populárního festivalu.

Chlév ve středověkém vodním mlýnu v Hoslovicích dostává novou střechu

08.08.2014 07:57Budova chléva v areálu středověkého vodního mlýna v Hoslovicích na Strakonicku dostane novou střechu. Práce začaly a tento týden a budou stát více než 400 tisíc korun, informovala Ludmila Koštová z Muzea středního Pootaví ve Strakonicích, které národní kulturní památku spravuje.

Festival Okolo Třeboně nabídne hvězdy i symfonické fúze

11.03.2014 07:59Kapela Kryštof a zpěvák Petr Kolář budou patřit k největším hvězdám letošního multižánrového festivalu Okolo Třeboně, jehož 23. ročník se uskuteční od 27. do 29. června 2014. Opět tedy naplní heslo "Prázdniny začínají v Třeboni". Až do konce roku bude následovat série hudebních a dalších akcí: organizátoři z agentury Bárny chystají například koncerty Karla Plíhala, Bratrů Ebenů a Františka Nedvěda s kapelou.

Strakoničtí BAGS šplhají po Žebříku, sms rozhodnou o vítězi

28.02.2014 00:08Strakonická kapela BAGS se dostala do nominací v anketě Žebřík 2013. Pro kapelu i jižní Čechy je to úspěch, vždyť za posledních deset let se to nepovedlo žádné jiné jihočeské formaci. "I ta nominace je fakt úspěch takže bojujeme co to dá," těší se zpěvačka BAGS Barbora Hájková.

Černobílá vernisáž obrazů Michaely Žemličkové v rámci Černobílého turné 2013

29.09.2013 20:13V pražském Obecním domě se v pátek 27. září uskutečnila vernisáž "černobílých obrazů" výtvarnice Michaely Žemličkové. Akce se uskutečnila v rámci zahájení největší hudební události letošního roku - LUCIE BÍLÁ - Černobílé turné 2013. Ústředním motivem akce, které se zúčastnila stovka hostí, byly černobílé obrazy, včele s černobílým portrétem zpěvačky Lucie Bílé.

Archeologové objevili v pozůstatcích bývalé malenické tvrze dřevěnou konstrukci stropu

28.07.2013 11:33Archeologové, kteří zkoumají pozůstatky bývalé tvrze v Malenicích na Strakonicku, objevili část dřevěné konstrukce stropu. Trámy pocházely ze severojižního křídla dnes již zaniklé tvrzi. Informovala o tom mluvčí Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Lucie Kupcová s tím, že odborníci některé trámy převezli k dalšímu zkoumání.