Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie [Foto: KÚ JčK]

Jihočeský kraj má dalších pět kilometrů dálnice v úseku Veselí nad Lužnicí - Bošilec

VESELÍ NAD LUŽNICÍ - 15.10.2017 10:38


Zase o něco rychleji a bezpečněji mohou jezdit řidiči v Jihočeském kraji. Od čtvrtka 12. října jim slouží nový úsek dálnice D3 na trase Veselí nad Lužnicí - Bošilec. Více než pět kilometrů nových komunikací stálo okolo 635 milionů korun bez DPH, což je o polovinu méně, než byla původní předpokládaná nabídková cena.

"Musím se přiznat, že v začátcích celé stavby jsem měl obavy, jestli lze za necelých padesát procent předpokládané nabídkové ceny dálnici postavit. Dnes jsem rád, že se ty obavy nenaplnily a my se můžeme projet po novém úseku D3," řekl s úsměvem generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Kroupa, pro kterého je každý dobudovaný úsek dálnice nejen cestou k rychlejší a bezpečnější dopravě, ale má pozitivní dopad i na kvalitu života obyvatel. "Díky dálnici D3 se zlepší mobilita obyvatel, v oblastech dotčených stávající tranzitní dopravou se zvýší bezpečnost provozu a sníží se negativní zdravotní dopady způsobené hlukem a exhalacemi," upozornil Kroupa.

Přešlo se od slov k činům. To konstatovala při otevření dalšího úseku dálnice D3 hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. "Mám radost, když jedu od Budějovic a vidím, jak se na silnicích pilně pracuje. Duch se takříkajíc promítl do gesta a za to gesto bych chtěla poděkovat všem bývalým politickým reprezentacím, které se v minulých letech opravdu aktivně snažily dálnici vybudovat," uvedla Stráská a vyjádřila přání, aby se v budování dálnice pokračovalo stejným tempem směrem na jih i na Prahu.

Všem, co se na stavbě podíleli, vyjádřil své díky i radní pro dopravu Jiří Švec. "Dálnice se sice otevírá pár dní před volbami, což může vypadat jako úmysl, ale musíme si hlavně uvědomit, že jde o výsledek mnohaleté práce, na které se podílela spousta lidí a ti všichni si zaslouží poděkování," zdůraznil Švec s tím, že zprovozněná dálnice je dalším kouskem do skládačky právě budovaných komunikací.

Stavba D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec navazuje na dokončený úsek dálnice mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Hlavní význam celé budoucí dálnice spočívá v propojení Prahy s oblastí jižních Čech a dále do Rakouska. Celý projekt byl spolufinancován v rámci Operačního programu Doprava 2007-2013 a Operačního programu Doprava 2014-2020 z Fondu soudržnosti.

arm