Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Jihočeští politici se zásadně postavili za udržení českokrumlovské točny na místě

ČESKÉ BUDĚJOVICE/ČESKÝ KRUMLOV - 06.01.2010 10:28 - Aktualizováno: 06.01.2010 10:43


Jihočeští politici výrazně zvedají hlas v reakci na studii ministerstva kultury, která hodnotí několik variant řešení českokrumlovské točny. Její odstranění ze zahrad českokrumlovského zámku požaduje UNESCO a hrozí vyškrtnutím města ze seznamu jedinečných světových památek. Jihočeši jsou ale za jedno: chtějí točnu na stávajícím místě a požadují její úpravu a rekonstrukci tak, aby více vyhovovala historickému prostředí. Návrhy ministerstva na přesunutí nebo výstavbu nové točny považují za mrhání peněz.

"Vážíme si aktivity současného ministra kultury Václava Riedlbaucha, neboť otázce dalšího osudu otáčivého hlediště v Českém Krumlově věnuje pozornost, kterou si tento výjimečný světový fenomén bezpochybně zaslouží. Nemůžeme však v žádném případě souhlasit s jakoukoliv variantou, která by otáčivé hlediště umístila mimo areál zámeckého parku,“ uvedl za signatáře prohlášení jihočeský hejtman Jiří Zimola. "Coby nejméně nákladnou a myšlenku duchovních otců otáčivého hlediště nejvíce respektující variantu podporujeme zachování umístění otáčivého hlediště na současném místě,“ doplnil Zimola.

Společné prohlášení k debatě o dalším osudu otáčivého hlediště v Českém Krumlově podepsali dnes v Českých Budějovicích hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD), primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS) a starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička (ODS).

Prohlášení politiků je reakcí na dokument ministerstva kultury, který vyhodnocuje možné varianty řešení budoucnosti otáčivého hlediště v zámeckém parku Státního hradu a zámku Český Krumlov. První varianta spočívá v ponechání současného stavu, druhá ve vybudování divadla s otáčivým hledištěm mimo zámeckou zahradu. Třetí varianta počítá s řešením otáčivého hlediště jako součásti širšího projektu, jehož cílem je vytvořit v Českém Krumlově v zámecké zahradě a jejím nejbližším okolí Národní centrum exteriérového divadla.

"Tímto prohlášením rozhodně nechceme narušit probíhající proces hledání nejoptimálnější varianty řešení budoucnosti otáčivého hlediště,“ ubezpečil českobudějovický primátor Juraj Thoma. Zveřejnění společného stanoviska by podle něj mělo proces naopak urychlit. "Domníváme se totiž, a téměř 130.000 podpisů na petici za zachování otáčivého hlediště nám v tom dává za pravdu, že pouze varianta ponechávající otáčivé hlediště na jeho současném místě a posuzující možnosti jeho jiného, k historické zahradě přátelštějšího konstrukčního řešení je variantou, které by měla být pozornost úředníků ministerstva kultury věnována,“ dodal Thoma.

Jakékoliv úvahy nad případným přemístěním otáčivého hlediště v rámci zámeckého parku je podle krumlovského starosty Luboše Jedličky třeba zásadně odmítnout. "Už jen proto, že nikdo přece nemůže dopředu garantovat úspěšný výsledek všech správních řízení, která jsou pro kolaudaci přemístěné konstrukce potřebná. Z hlediska památkové péče by navíc zbourání současného a budování nového otáčivého hlediště představovalo zásadní zásah, který by mohl mít za následek dramatické škody zámeckého parku,“ upozornil Jedlička.

Součástí společného prohlášení je rovněž žádost adresovaná ministru kultury České republiky Václavu Riedlbauchovi, aby přehodnotil současnou praxi vydávání nájemní smlouvy na provozování otáčivého hlediště. Tu uzavírá Národní památkový ústav s městem České Budějovice coby vlastníkem otáčivého hlediště vždy jen na jeden rok. "Tento postup se opakovaně stává mocným nástrojem nátlaku na města České Budějovice a Český Krumlov a konec konců i na Jihočeské divadlo. Jestliže UNESCO souhlasí s provozem stávajícího hlediště do roku 2015, nic přece nebrání uzavření víceleté nájemní smlouvy,“ uvedl Juraj Thoma.

Další jednání k budoucnosti otáčivého hlediště by se podle dřívějších zpráv ministerstva kultury mělo uskutečnit během prvního čtvrtletí tohoto roku.

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ

HEJTMANA JIHOČESKÉHO KRAJE JIŘÍHO ZIMOLY, PRIMÁTORA STATUTÁRNÍHO MĚSTA ČESKÉ BUDĚJOVICE JURAJE THOMY A STAROSTY MĚSTA ČESKÝ KRUMLOV LUBOŠE JEDLIČKY

K DEBATĚ O DALŠÍM OSUDU OTÁČIVÉHO HLEDIŠTĚ V ČESKÉM KRUMLOVĚ

■ Trváme na stávajícím umístění otáčivého hlediště v zámeckém parku Státního hradu a zámku Český Krumlov.

■ Před myšlenkou novostavby jednoznačně upřednostňujeme rekonstrukci současného otáčivého hlediště v podobě, která bude více přátelská k historické zámecké zahradě.

■ Za současné ekonomické situace odmítáme půlmiliardovou investici do pošetilého projektu přemístění otáčivého hlediště o několik desítek metrů a vyjadřujeme své přesvědčení, že v oblasti kultury zcela jistě existuje celá řada jiných, podobnou investici nezbytně vyžadujících projektů.

■ Vyzýváme stálého představitele ČR při UNESCO Petra Janysku, aby ve věci zachování otáčivého hlediště v Českém Krumlově jednal iniciativně a v souladu s názorem občanů České republiky, kteří mají jednoznačný zájem na zachování otáčivého hlediště na stávajícím místě.

■ Žádáme ministra kultury České republiky Václava Riedlbaucha, aby přehodnotil současnou praxi vydávání nájemní smlouvy na provozování otáčivého hlediště vždy jen na jeden rok, neboť se toto opakovaně stává zneužívaným nástrojem nátlaku na města České Budějovice a Český Krumlov a na Jihočeské divadlo; jestliže UNESCO souhlasí s provozem stávajícího hlediště do roku 2015, nic nebrání uzavření dlouhodobé nájemní smlouvy právě na období do roku 2015.

V Českých Budějovicích dne 6. ledna 2010.
………………………………… …………………………………………………………………
Jiří ZIMOLA hejtman Jihočeského kraje
Juraj THOMA primátor statutárního města České Budějovice
Luboš JEDLIČKA starosta města Český Krumlov

dasSouvisející zprávy

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově bude v létě opět vyprodané

01.06.2017 09:08

Ministr kultury Herman jednal v Paříži o otáčivém hledišti

07.11.2015 11:10

Nové otáčivé hlediště má podle odhadů stát 250 milionů

10.04.2015 10:34

Vracející se Tři mušketýři odstartují letošní sezónu před otáčivým hledištěm

12.06.2014 14:38

"Otáčko" v Českém Krumlově přežije, musí ale změnit podobu

11.04.2014 16:46

Točna láká obyvatele Krumlova na představení za půl ceny

23.05.2013 07:59

Točna by měla v Krumlově zůstat, zaznělo z ministerstva. Řešit ji má nová komise

05.10.2011 11:31

Zimola: Zrekonstruovaná točna by měla i nadále být v zámecké zahradě

06.05.2011 21:32

Otáčivé hlediště je prozatím zachráněno, památkáři vydají povolení až do roku 2015

22.02.2010 18:19

Jihočeští politici se zásadně postavili za udržení českokrumlovské točny na místě

06.01.2010 10:43