Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Divadelní točna v Českém Krumlově [Foto: archiv Jihočeské divadlo]

Točna by měla v Krumlově zůstat, zaznělo z ministerstva. Řešit ji má nová komise

ČESKÝ KRUMLOV/PRAHA - 05.10.2011 08:31 - Aktualizováno: 05.10.2011 11:31


Divadelní točna, která je po několik let jádrem sporu mezi památkáři, UNESCO, milovníky divadla i představiteli obcí a státu, by měla zůstat v zahradě českokrumlovského zámku. Shodli se na tom účastníci úterního setkání na Ministerstvu kultury, které inicioval ministr Jiří Besser. Současně rozhodli o vzniku pracovní skupiny, jež by se měla točnou systematicky zabývat. Architektonické řešení by měla obstarat soutěž, jejímž vyhlášením byl pověřen českobudějovický magistrát.

"Všichni jsme se shodli, že změna umístění točny je nepřípustná a budeme dělat vše pro to, aby zůstala na stejném místě jako doposud. Jediným možným řešením je rekonstrukce či vznik subtilnější konstrukce, ale na stejném místě,“ uvedl k záměrům jednání hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Podle Jiřího Vačnera současně ale nesmí být ohrožena mimořádná univerzální hodnota českokrumlovského zámku a zahrady, pro kterou jsou zapsány na Seznam světového dědictví, a musí být respektována zásada autenticity a integrity statku.

Pracovní komise pro divadelní točnu bude na úrovni ministra kultury a jejími členy budou hejtman Jihočeského kraje, primátor statutárního města České Budějovice a starosta města Český Krumlov. "Úkolem bude nalézt komplexní řešení revitalizace zámecké zahrady a její zpřístupnění pro širokou veřejnost jak formou zachování divadelního života, tak posílením relaxační a vzdělávací funkce zahrady pro obyvatele města, regionu i návštěvníky z celého světa," vysvětlil Vačner.

Architektonickou soutěž na novou realizaci otáčivého hlediště má českobudějovický magistrát vypsat neprodleně na základě výstupů pracovní skupiny. Primátor Českých Budějovic a náměstkyně ministra kultury pro kulturní dědictví Anna Matoušková projednají procesní postup a časový harmonogram architektonické soutěže s Komorou architektů.

Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková má na jednání pracovní komise předložit doklady o připravenosti ústavu k realizaci projektu revitalizace zámecké zahrady v Českém Krumlově a obnovy letohrádku Bellárie. Zástupce Ministerstva kultury pro UNESCO Michal Beneš pak dostal za úkol skonzultovat možnou návštěvu delegace Ministerstva kultury do Centra světového dědictví v Sekretariátu UNESCO.

Účastníci jednání se rovněž dohodli, že Jihočeské divadlo zpracuje technické požadavky pro fungování nového otáčivého hlediště včetně požadavků na zázemí pro divadelní provoz.

Aby se předešlo střetům s projednanými materiály, mají Jihočeský kraj, města České Budějovice a Český Krumlov připravit přehled usnesení rad, případně zastupitelstev, které se dotýkají dané problematiky. Všechny zúčastněné strany současně předloží seznam všech zpracovaných studií, které mají v dané problematice k dispozici.

dasSouvisející zprávy

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově bude v létě opět vyprodané

01.06.2017 09:08

Ministr kultury Herman jednal v Paříži o otáčivém hledišti

07.11.2015 11:10

Nové otáčivé hlediště má podle odhadů stát 250 milionů

10.04.2015 10:34

Vracející se Tři mušketýři odstartují letošní sezónu před otáčivým hledištěm

12.06.2014 14:38

"Otáčko" v Českém Krumlově přežije, musí ale změnit podobu

11.04.2014 16:46

Točna láká obyvatele Krumlova na představení za půl ceny

23.05.2013 07:59

Točna by měla v Krumlově zůstat, zaznělo z ministerstva. Řešit ji má nová komise

05.10.2011 11:31

Zimola: Zrekonstruovaná točna by měla i nadále být v zámecké zahradě

06.05.2011 21:32

Otáčivé hlediště je prozatím zachráněno, památkáři vydají povolení až do roku 2015

22.02.2010 18:19

Jihočeští politici se zásadně postavili za udržení českokrumlovské točny na místě

06.01.2010 10:43