Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Nemocnice Strakonice zprovoznila přístavbu jižního křídla pavilonu operačních oborů

STRAKONICE - 30.08.2010 13:22


Nemocnice Strakonice dnes slavnostně zprovoznila přístavbu jižního křídla pavilonu operačních oborů. Ta by se měla stát součástí centralizovaného komplexu, který nahradí dvě nezávislé operační jednotky sloužící v nemocnici již mnoho let. Během 15 měsíců ukončila stavební firma první etapu rekonstrukce pavilonu. Po dokončení celé stavby chce nemocnice uvolněné prostory využít pro obory využívající neinvazivních technik a nevyhovující pavilon NP-KOŽ pak zcela vyklidí.

Do centralizovaného pavilonu nemocnice zařadila i Neurologii, spojením s ARO zároveň chce zajištit okamžitou dostupnost resuscitační péče. Z hlediska komplexního se jedná o racionální využití přístrojového vybavení, což s sebou přinese úspory, a zároveň větší kvalitu a komfort poskytované léčebné a ošetřovatelské péče, plánuje nemocnice.

Dvě stávající operační centra dosud přinášejí nemocnici zvýšené náklady na personální obsazení, přístrojové vybavení a logistiku. "Především však pro pacienty a pacientky bude mnohem jednodušší a komfortnější pobyt při hospitalizaci,“ soudí předseda představenstva a ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala.

Přístavbou vznikly prostory pro onkologický stacionář včetně lékárenské přípravny výroby cytostatik, ambulance diabetologie, kalmetizace, EEG a EMG. "Především však v horních třech podlažích bude umístěna komfortní lůžková kapacita oddělení chirurgie, gynekologie -šestinedělí a neurologie. Ovšem po dobu dalšího budování pavilonu bude přechodně tyto kapacity využívat i oddělení dětské,“ podotkl Fiala.

Kapacita přístavby je 65 lůžek, a to v jedno, dvou a maximálně třílůžkových pokojích. Celkem pět pokojů bude nadstandardních (jednolůžkové, možnost pobytu v doprovodu, vlastní kuchyňka, možnost výběru stravy). Sociální zařízení však bude mít každý pokoj své vlastní již v úrovni standartu.

Členěním pokojů chce nemocnice eliminovat možnost pro výskyt nemocničních infekcí u pacientů. "Takovéto uspořádáním pokojů do samostatných jednotek se sociálním zařízením umožní především zajistit důslednou oddělovanou péči ukládáním pacientů na jednotlivé pokoje podle jejich epidemiologické anamnézy, a tak zvýšit jejich bezpečí významným ovlivněním podmínek pro výskyt nemocničních infekcí. Je zde také lepší možnosti objednávání k plánovaným výkonům, což přinese zkrácení objednacích-čekacích dob,“ upozornil Fiala.

Celá přístavba je bezbariérová a je vybavena protiskluzovými podlahami. Pokoje jsou vybaveny výškově nastavitelnými lůžky s antidekubitními matracemi, které mohou velmi ovlivnit vznik proleženin a snížit riziko pádu pacienta z lůžka. Samozřejmostí je i vybavení pokojů a dalších prostor požárními hlásiči.

Pro začátek je v pavilonu zázemí pro 12 lékařů a 34 zdravotních sester. I zde Nemocnice Strakonice myslela na bezpečí pracovníků. "V této přístavbě je umístěno i zcela nové pracoviště pro jednu z nejrizikovějších činností v nemocnici, tj. ředění cytostatik. Nový izolátor umístěný v těchto prostorách spolu s možností zavedení bezpečnostního režimu s vysokou třídou čistoty ve velké míře, ochrání pracovníky před poškozením jejich zdraví a současně zajistí mikrobiologickou čistotu zde připravovaných léčivých přípravků,“ doplnil ředitel Tomáš Fiala s tím, že po dokončené rekonstrukci budovy chirurgie bude toto pracoviště plynule navazovat na aplikační sál pro léčbu onkologicky nemocných pacientů.

Celkové náklady na 1. etapu přístavby si vyžádaly částku 112 milionů korun. Na financování se podílely zdroje Evropské unie 32,4 milionů korun, Jihočeský kraj jako vlastník nemocnice přispěl 43,8 miliony, Ministerstvo zdravotnictví pak 20 miliony korun. Nemocnice sama z vlastních zdrojů přispěla 16 miliony korun.

Přístavba jižního křídla je první etapou kompletní rekonstrukce a přestavby pavilonu operačních oborů. Celkové dokončení je plánováno na rok 2012, kdy si náklady kompletně na celý projekt vyžádají sumu 370 milionů korun. V konečné fázi tak nemocnice opustí pět starých objektů.

V další připravované etapě hodlá Nemocnice Strakonice a.s. následně zrekonstruovat a přestavět sály, oddělení JIP, ARO, zotavovací jednotky, centrální sterilizaci, Patologii, ale zejména pokoje pro nemocné tak, aby vyhovovaly národním i mezinárodním standardům ošetřovatelské péče. Krátké provozní vazby, rozšíření ambulantní části s vazbou na jednodenní chirurgii a provozování takzvaného nízkoprahového centra příjmu, předstupněm je LSPP.
Další vylepšení je plánováno pro porodnickou péči zavedením porodních pokojů. To vše má být maximálně orientováno na potřeby pacienta.

Nemocnice Strakonice a.s., která se rozkládá na ploše šesti hektarů a 18 pavilonů, tímto pokračuje v restrukturalizaci a ozdravných krocích, které mají za cíl zefektivnění činnosti a finanční stabilizaci zařízení. Instituce, která ještě na začátku tohoto desetiletí byla jednou z nejztrátovějších v republice, se v posledních letech drží v černých číslech a dokonce ji v roce 2009 v průzkumu HealthCare Institute vyhodnotili jako nejlepší nemocnici v Česku z hlediska spokojenosti pacientů, zaměstnanců a finančního zdraví ze 165 zdravotnických zařízení.

das



Související zprávy

Nemocnice Strakonice upravuje režim návštěv na plicním oddělení

02.10.2020 16:07

Nemocnice Strakonice ruší centrální třídící místo

18.05.2020 18:24

Nemocnice Strakonice bude testovat zájemce z řad přeshraničních pracovníků

24.04.2020 16:52

Strakonická nemocnice pacienty roztřídí

01.04.2020 14:47

Vyšetřuje také strakonická nemocnice

25.03.2020 17:32

Strakonická nemocnice se opět otevírá návštěvám

17.02.2020 18:59

Od čtvrtka 30. ledna bude Nemocnice Strakonice uzavřena návštěvám

28.01.2020 20:04

Nemocnice Strakonice opraví vjezd do areálu

02.04.2019 17:16

Strakonická nemocnice bude mít od středy zákaz návštěv

18.02.2019 17:41

Strakoničtí gymnazisté potěšili malé pacienty

23.01.2019 15:56