Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Hygienici: Slaníku stačilo napojit se na blízký vodovod, neudělal ale nic

ČESKÉ BUDĚJOVICE/SLANÍK - 15.01.2009 14:17


Již čtvrtým rokem nesmí obec Slaník na Strakonicku používat svou vodu jako pitnou. Důvodem je vysoký obsah dusičnanů ve vodě. Hygienici sice radnici na žádost zvedli v září 2004 limit pro obsah nebezpečných látek, záhy ale začala měření ukazovat další zhoršení. Obec proto dostala zákaz vodu jako pitnou používat až do vyřešení situace. To však dosud nepřišlo. Podle Františka Kotrby z Krajské hygienické stanici v Českých Budějovicích přitom stačilo zajistit úpravu vody z místního zdroje nebo se napojit na několik desítek metrů vzdálený vodovod. Slaničtí ale neudělali nic.

"V tomto konkrétním případě ale obec fakticky neudělala potřebné kroky k řešení," potvrdil Regionálním novinám Kotrba. Podle něj provozovatel, kterým jsou Vodovody a kanalizace Jižní Čechy, do současné doby odstranění závady neprokázal a proto zákaz používat vodu jako vodu pitnou platil a nadále platí.

"Přítomnost dusičnanů ve vodě je zdravotně závažným ukazatelem, jejich přímé karcinogenní působení není vyloučeno ani potvrzeno," upřesnil Kotrba. Podle něj se hovoří o takzvaném nepřímém toxickém působení, proto mohou orgány ochrany veřejného zdraví uvažovat o mírnějším limitu na časově omezenou dobu. "O tento mírnější limit ve výši 110 mg na litr požádal provozovatel opět a to v září roku 2008, nepředložil ale mimojiné hodnocení zdravotních rizik a jeho žádost KHS zamítla," upozornil hygienik.

Krajská hygienická stanice určila v regionu mírnější hygienický limit v několika případech, kdy provozovatel nebo majitel vodovodu nepříznivou situaci řeší a podle Kotrby se nestává, aby byl tento limit překračován. V tomto konkrétním případě ale Slaník nevyužil ani možnosti zajistit úpravu vody z místního zdroje nebo se připojit k několik desítek metrů vzdálené síti Jihočeské vodárenské soustavy, což by podle Kotrby bylo levnější a provozně úspornější.

O problému ve Slaníku informovala v neděli televize Prima. Podle ní zastupitelstvo po odhalení celého problému v prosinci loňského roku odstoupilo. Řešení situace tak čeká na volbu nové rady, která by mohla schválit nezbytnou investici do úpravy vody. Ve Slaníku je však zatím bezvládí a nikdo nemůže objednat ani cisternu s pitnou vodou. To však podle Kotrby není úplně pravda, protože náhradní zásobování pitnou vodou řeší v takovýchto případech provozovatel a obec jako vlastník vodovodu určuje pouze způsob zásobování.

Postižené obci se po nedělní reportáži televize Prima rozhodl pomoci výrobce minerálních vody a obci poslal jako dar kamión, který lidem zajistí pitnou vodu aspoň na měsíc.

das



Související zprávy

Strakonice dnes zahajují třistamiliónovou rekonstrukci čistírny vod

29.04.2010 08:43

Hygienici: Slaníku stačilo napojit se na blízký vodovod, neudělal ale nic

15.01.2009 14:17