Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Mgr. Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích symbolicky poráží strom, z nějž vznikne lešení na opravu věže Jakobínka na hradě Rožmberk [Foto: Národní památkový ústav]

Na Rožmberku začala oprava věže Jakobínka. Pracovat se bude středověkými technikami

ROŽMBERK - 25.09.2013 09:32


Na jihočeském hradě Rožmberk začala v úterý rekonstrukce zdejší věže Jakobínka, která podle některých historiků může pocházet až z 13. století. Práce zahájili ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu Petr Pavelec a tesařský mistr Petr Růžička symbolickým pokácením stromů, z nichž vznikne lešení. Rekonstrukce bude probíhat tradičními středověkými technikami.

"Věž je už po dlouhá desetiletí nepřístupná veřejnosti, její stav byl v posledních letech havarijní a navíc se k této památce nehlásil žádný odpovědný vlastník," přibližuje souvislosti Pavelec. Národní památkový ústav se proto rozhodl stav řešit a po složitých jednáních získal v roce 2012 Jakobínku do svého vlastnictví a připravil projekt jejího restaurování a zpřístupnění veřejnosti.

Věž bude restaurována středověkými stavebními technologiemi za použití funkční repliky středověkého jeřábu. Okolo věže bude vystavěno speciální lešení z ručně opracovaného dřeva vytěženého v místním lese. Po více než sto letech tak bude věž opravena a zpřístupněna veřejnosti.

Postup restaurování bude velmi neobvyklý. Je připraven tak, aby při něm byly v maximální míře zkoumány a prakticky ověřovány stavební postupy a technologie, které používali naši předci ve středověku. "V zásadě jde o to zachraňovat a zpřístupňovat památku a současně také svým způsobem zachraňovat a uchovávat paměť na zapomenutá historická řemesla. Mimo jiné bude k opravě věže postaveno lešení z ručně zpracovaného dřeva vytěženého v místním lese. Stavební práce budou prováděny pomocí funkční repliky historického jeřábu a v maximální míře budou užívány i jiné historické technologie a postupy," líčí detailně projektové záměry Pavelec.

Přípravě projektu předcházel podrobný průzkum písemných a obrazových dokumentů k historii věže. Detailnímu výzkumu byla podrobena středověká ikonografie, tj. původní vyobrazení dřevěných staveb, zejména lešení a stavebních strojů. Ty se zachovaly především ve středověkých ilustrovaných rukopisech. Národní památkový ústav spolupracuje na tomto projektu s odborníky na projektování specializovaných restaurátorských prací a zejména s tesařským mistrem Petrem Růžičkou, který má s podobnými projekty zkušenosti v Čechách i v zahraničí a je autorem replik středověkých stavebních strojů.

O stáří věže Jakobínka se vedou mezi odborníky diskuze. Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století. V každém případě se jedná o vynikající středověkou památku, která je neodmyslitelnou součástí malebného panoramatu města Rožmberka.

das



Související zprávy

Nová kulturní památka: plavecký stadion v Českých Budějovicích

20.09.2017 13:47

Zakrytá Samsonova kašna provokuje a lidi pobuřuje

08.09.2016 13:18

Dny evropského dědictví na jihočeských památkách

03.09.2016 13:36

Jihočeský víkend ve znamení hudby, květin a speciálních prohlídek

20.05.2016 12:45

V sobotu bude Mezinárodní den památek

14.04.2016 19:51

Patronka zlatokorunského kláštera se po 78 letech vrací domů

13.04.2016 22:46

Českokrumlovské kláštery se staly Památkou roku

06.04.2016 11:23

Jihočeské památky chystají pestrou sezónu 2016

24.03.2016 14:06

Hradní muzeuum v Českém Krumlově slaví pět let existence

25.01.2016 14:06

Studenti natočili unikátní videoprohlídku kláštera na budějovickém Piaristickém náměstí

14.11.2015 21:30