Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Českokrumlovská synagoga na historickém snímku Josefa Seidela [Foto: Josef Seidel]

Českokrumlovská synagoga se po měsících oprav ukáže turistům v plné kráse

ČESKÝ KRUMLOV - 13.05.2013 10:00 - Aktualizováno: 13.05.2013 10:09


Českokrumlovská synagoga se po měsících oprav opět ukazuje v plné kráse. Město, které secesní budovu ve třetím vltavském meandru nechalo opravit, očekává, že se stane dalším lákadlem této méně známé části historického centra. Náklady na opravu a vybavení synagogy - jedné z mála dochovaných staveb svého druhu v jižních Čechách, dosáhly zhruba 16,9 milionů korun a z 92,5 procenta jsou hrazené z Regionálního operačního programu Jihozápad, informoval ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF) Miroslav Reitinger.

Synagoga sdílí třetí meandr na levém břehu Vltavy s Museem Fotoateliér Seidel a domkem Egona Schieleho. Všechny tři historické stavby mají hodně společného - spojují je prvky secese: fotoateliér a byt ve spodní části synagogy dokonce zdobí stejná šablonová výmalba s květinovým motivem. "Právě díky nalezeným snímkům Josefa Seidela z exteriéru a interiéru synagogy bylo možné prostor věrně rekonstruovat i s řadou zajímavých a důležitých detailů, které se už nedochovaly," zpřipoměl Reitinger.

Velmi působivý je podle něj interiér - hlavní loď zdobí více než tři kilometry zlatých linek, kvůli jejichž obnově bylo třeba postavit devět metrů vysoké lešení. O výmalbu se postaral Josef Palouda, který pracoval i na rekonstrukci Fotoateliéru Seidel nebo domku Egona Schieleho. "Secese je pojítkem, které tuto část města odlišuje od renesančního centra, díky němuž je Krumlov tak slavný. Máme štěstí, že i tato novodobá architektura je velmi hodnotná," uvedl Palouda.

Synagogu vlastní pražská Židovská obec, od níž si ji ČKRF pronajal a zrekonstruoval zejména pro výstavy, koncerty a společenské akce. Budova je nejen novým magnetem pro turisty, ale i důležitým symbolem. Budova postavená v roce 1910 plnila svůj účel jen do záboru Sudet v roce 1938 a poté byl její osud velmi dramatický. Po 2. světové válce sloužila krátce jako modlitebna pro vojáky americké armády, posléze byla využívána evangelickými církvemi a nakonec se stala skladištěm. V poválečném období se objekt stal majetkem města Český Krumlov, které ho po roce 1990 vrátilo do rukou Židovské obce. "Až se po dlouhých letech otevře veřejnosti, mnozí lidé možná s úžasem poprvé zjistí, jaký architektonický skvost Český Krumlov má. Naším přáním je, aby se synagoga stala součástí života města a jedním z jeho kulturních a společenských center. To je ten nejlepší způsob, jak přispět k nápravě historických křivd a hledat vzájemné smíření," uvedla místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Ve spolupráci s Fotoateliérem Seidel bude ve středu v synagoze otevřena výstava s názvem "4 fotografové, 2 země, 1 region", zaměřená na architekturu, tradice, náboženství, výrobní odvětví a příběhy konkrétních rodin žijících v této příhraniční oblasti na konci 19. a počátkem 20. století. Výstava spojuje práce čtyř fotografů: Josefa Seidela, Josefa Kashofera, Karla Hebsackera, Kaspara Obermayra, kteří ve stejném období působili v Českém Krumlově, Vyšším Brodě, Bad Leonfeldenu a Freistadtu, tedy v místech konání letošní Zemské výstavy.

V zimní modlitebně synagogy najdou návštěvníci stálou expozici "Svět českokrumlovských Židů", která informace o osudech těchto lidí rovněž dokládá soudobými fotografiemi z významných českokrumlovských ateliérů Seidel a Wolf. Stálá expozice věnuje pozornost zejména rodině Spiro, jejichž firma byla velmi významným podnikatelským subjektem nejen v oblasti výroby papíru a výrazně přispěla k rozkvětu města a regionu. Součástí expozice jsou i náboženské předměty vyrobené v Izraeli.

das



Související zprávy

Nová kulturní památka: plavecký stadion v Českých Budějovicích

20.09.2017 13:47

Zakrytá Samsonova kašna provokuje a lidi pobuřuje

08.09.2016 13:18

Dny evropského dědictví na jihočeských památkách

03.09.2016 13:36

Jihočeský víkend ve znamení hudby, květin a speciálních prohlídek

20.05.2016 12:45

V sobotu bude Mezinárodní den památek

14.04.2016 19:51

Patronka zlatokorunského kláštera se po 78 letech vrací domů

13.04.2016 22:46

Českokrumlovské kláštery se staly Památkou roku

06.04.2016 11:23

Jihočeské památky chystají pestrou sezónu 2016

24.03.2016 14:06

Hradní muzeuum v Českém Krumlově slaví pět let existence

25.01.2016 14:06

Studenti natočili unikátní videoprohlídku kláštera na budějovickém Piaristickém náměstí

14.11.2015 21:30