V prvním zápase semifinále Jihostroj Zlín udolal, dnes série pokračuje

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 04.04.2014 13:14

Obrovské drama přinesl včerejší první zápas semifinálové série volejbalové extraligy mužů mezi českobudějovickým Jihostrojem a Zlínem. V utkání, ve kterém se vedení přelévalo z jedné strany na druhou, byli nakonec úspěšnější domácí. Po dvou a čtvrt hodině vyhráli 3:1. Dnes se hraje na jihu Čech druhý zápas (17.45).

VK Jihostroj České Budějovice - VSC Fatra Zlín 3:1 (-23, 23, 39, 23)

Hosté ze Zlína vlétli do první sady bez bázně a hany a velmi záhy se ujali vedení. Jihočeši v závěru setu stáhli jejich náskok na rozdíl jednoho bodu na 21:22. Když však měl domácí celek srovnat stav skóre, tak se buďto nepodařilo ubránit útok hostí, nebo nebyli dost důrazní v útoku, a tak hosté vyhráli první set v poměru 23:25.

V setu druhém se velice dlouho přelévaly body z jedné strany na druhou prakticky pravidelně. Za stavu 23:22 pro domácí přišel na servis blokař Jihostroje Sukuba a plachtícím servisem ztížil hostům útok, který následně zablokoval Mach. Jihostroj si vytvořil dvoubodové vedení, které udržel a vrátil tak soupeři těsnou porážku 25:23.

Podobný průběh jako úvod setu prvního, měl i začátek třetí sady. Hosté vedli už 11:14, ale Jihostroj stáhl na rozdíl bodu. Hosté opět odskočili na rozdíl tří bodů. Zlínští se pak při servisu Radka Macha dvakrát neotočili a Jihostroj srovnal na 18:18. Jihočechy doposud velmi trápilo dohrávání bodových míčů, chycených v poli, a to se jim stalo osudným i v koncovce sady třetí. Fatra naopak bodovky skládala na palubovku soupeře a vytvořila si náskok dvou bodů, a to 21:23. I když Jihostroj srovnal na 23:23, hosté měli první setbol. Domácí jej odvrátili a za stavu 26:25 měli setbol oni. Další průběh byl neuvěřitelný, setboly se přelévaly z obou stran, nevídané drama gradovalo za stavu 39:39, kdy Jihočeši ubránili na síti Kostolániho a vyhráli set málokdy vídaným poměrem 41:39!

Zlín však zbraně nesložil a začal pověstně mlátit do servisu. Ihned se to vyplatilo. Hosté vedli dokonce už 3:9 a domácí vystřídali nahrávače Habra za Zapletala. Na hřiště se dostal i smečař Michálek a domácí to značně povzbudilo. Do druhého technického timeoutu dokonce Jihostroj šel s vedením 16:15 a Zlín byl v poměrně velké herní krizi, ze které se dostal až v úplné koncovce, kdy srovnal na 21:21. Jihočeši ale závěr zvládli a ujali se tak v sérii vedení 1:0.

VK Jihostroj České Budějovice: Zapletal, Mach, Sobotka, Fila, Kuliha, Kriško, libero Hupka. Střídali Sukuba, Habr, Michálek. Trenér Jan Svoboda.

VSC FATRA Zlín: Bartoš P., Kostoláni, Kotas, Navláčil, Kolář, Bartoš A., libero Obdržálek. Střídali Vašíček, Barák, Přikryl. Trenér Roman Macek.

Čas: 122 minut. Rozhodčí: Labašta, Meruna. Nejvíce bodující hráči: Kriško 21, Fila 20 - Kostoláni 22, Bartoš 21.

Hlasy po utkání: "Bylo to velmi vyrovnané utkání, každý set o dva body. Nakonec asi rozhodlo trochu i štěstí. Na obou stranách padlo několik přímých es, takže v tomto byla bilance vyrovnaná. Po třetí sadě jsem se trochu bál, že nás vyrovnaná koncovka nalomí, ale nestalo se to, takže doufám, že tato těsná prohra se na nás nepodepíše," uvedl Přemysl Obdržálek, libero hostí.

"Hned první utkání semifinále bylo velmi těžké. V úvodu zápasu soupeř velmi dobře podával a my měli problém se prosadit z kůlů. To se v průběhu utkání zlepšovalo. Musím kluky pochválit, protože podali velmi bojovný výkon. Poprali jsme se o každý balón. V poslední sadě jsme si situaci trochu zkomplikovali malými nepozornostmi, ale naštěstí jsme utkání dovedli do vítězného konce," řekl Robert Hupka, libero Jihostroje.