Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Po bouřce jsou stále v jižních Čechách některé domácnosti bez elektřiny

19.08.2017 16:24Ze včerejška na dnešek se jižními Čechami přehnala silná bouřka a dnes ráno kvůli tomu bylo v Jihočeském kraji několik tisícovek domácností bez elektřiny. Mimo provoz byly a stale ještě jsou některé železniční tratě, například z Českých Budějovic do Veselí nad Lužnicí a Jindřichova Hradce. Na části elektrifikovaných tratí totiž po bouřce vypadlo napájení, nebo došlo k přerušení trakčního vedení.

Teplárna rozšiřuje horkovodní síť. Práce na Rudolfovské skončí počátkem září

18.08.2017 18:32Teplárenská horkovodní síť se letos v Českých Budějovicích prodlouží o 1667 metrů na 24 878 metrů. Výstavba, která probíhá mimo topnou sezonu a vrcholí nyní v srpnu pracemi kolem významné dopravní tepny Rudolfovské ulice, vyjde celkem na 104 miliónů Kč. Z nich třicet procent pokryjí dotace získané z fondu Evropské unie - programu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Její součástí je také rekonstrukce 12 parovodních výměníkových stanic, které přejdou rovněž na moderní horkovodní provoz.

V Temelíně vrcholí svatební sezóna ve stínu chladicích věží

14.08.2017 12:33Počet svateb, které se konají v areálu jihočeské jaderné elektrárny, se blíží stovce. O víkendu si své "ano" ve stínu chladicích věží řekla dvojice z nedalekého Týna nad Vltavou. Další dva obřady zde temelínského starostu čekají už za šest dní.

Jihočeští celníci v prvním pololetí vybrali dvě a půl miliardy korun

11.08.2017 13:06Částkou bezmála dvě a půl miliardy korun přispěli v prvním pololetí letošního roku jihočeští celníci do státního rozpočtu, a to výběrem cla, daní a jiných poplatků v souvislosti s výkonem fiskálních kompetencí celní správy. Uvedl to Emanuel Breicha, tiskový mluvčí CÚ pro Jihočeský kraj

Na jihu Čech loni onemocnělo klíšťovou encefalitidou 108 lidí, rekordní množství v ČR

10.08.2017 17:31Fatální důsledky může mít zejména na jihu Čech přinést si z procházky zapité klíště. Drobný roztoč s výkonnými kusadly přenáší hned několik původců závažných chorob, včetně klíšťové encefalitidy (KE). Nemoci, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí. V celé České republice vloni onemocnělo celkem 565 lidí, což byl plošný nárůst všech případů KE téměř o dvě třetiny. V roce 2015 na jihu Čech onemocnělo podle údajů Státního zdravotního ústavu 66 a vloni dokonce 108 lidí. Jihočeský kraj se tak podílí 19 procenty na celkové nemocnosti ve všech krajích ČR (celkem 565 lidí). Odborníci upozorňují, že jedinou účinnou prevencí je očkování.

Druhý temelínský blok jede už na plný výkon

07.08.2017 21:43Týden po připojení generátoru k přenosové soustavě začal druhý temelínský blok pracovat naplno. Plného výkonu operátoři dosáhli v pondělí před desátou hodinou dopoledne. Nyní tak Jaderná elektrárna Temelín kryje necelou třetinu české spotřeby.

V čele ROP Jihozápad se vystřídali politici

02.08.2017 18:36V čele Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad) jsou noví politici. Na základě nového složení jihočeské krajské koalice je v červenci zvolili zastupitelé Jihočeského kraje. Výměna se týká čtyř členů Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který je jedním z orgánů ROP Jihozápad.

Jihočeský kraj rozšíří počet opravovaných silnic díky navýšení dotace ze SFDI

01.08.2017 07:27Více než 21 kilometrů komunikací III. tříd bude moci Jihočeský kraj nově opravit díky příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). V nejbližších dnech totiž kraj obdrží 27,5 milionu korun jako kompenzaci nutného navýšení mezd řidičů autobusů ve veřejné linkové dopravě. Peníze použije právě na obnovu krajských silnic.

Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

01.08.2017 07:23Připojením turbogenerátoru k přenosové soustavě skončila včera v 4:52 hodin odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Trvala necelých 73 dní a energetici během ní zvládli přes deset tisíc činností. Plného výkonu by měl blok dosáhnout během tohoto týdne.

Vodáci, nadšení akcí Jedu vodu, berou odpad ve Vltavě útokem

30.07.2017 17:10Letošní vodácká sezóna na Vltavě je v plném proudu a tak, jak gradují počty návštěvníků řeky, jsou čím dál tím viditelnější i výsledky druhého ročníku projektu Jedu vodu. Tato akce, kterou podpořila Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) a Lesy České republiky, je zaměřená na ochranu životního prostředí a bezpečné splouvání řeky. Vodáci jsou akcí nadšeni a odpad v řece berou útokem.

V Temelíně nastartovali reaktor druhého bloku

30.07.2017 16:58V noci na včerejšek nastartoval provozní personál Jaderné elektrárny Temelín reaktor druhého bloku. Nyní probíhají fyzikální a energetické testy. Výrobu elektřiny plánuje ČEZ z druhého temelínského bloku obnovit během nadcházejícího týdne.

Jihočeské nemocnice navýšily mzdy nelékařskému zdravotnickému personálu

28.07.2017 14:32Od července byly v celém holdingu Jihočeské nemocnice, a. s., navýšeny mzdy nelékařskému zdravotnickému personálu pracujícímu bez odborného dohledu ve směnném provozu. Téměř dva tisíce zaměstnanců si přilepší o 2000 korun hrubého. Vedení holdingu se rozhodlo vyplatit navýšení mezd v celkové výši 32 milionů korun z vlastních zdrojů.

V Temelíně dokončili důležitou modernizaci

26.07.2017 15:01Důležitou modernizaci dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Zvýšili bezpečnost zařízení, které reguluje tlak v reaktoru a celém jaderném okruhu. Práce trvaly dva měsíce a stejná úprava proběhne příští rok na prvním bloku. Za oba bloky vyjde modernizace na 80 miliónů korun.

Státní dotace umožní JVS zlikvidovat nepotřebné vrty

24.07.2017 14:48Jihočeský vodárenský svaz získal dotaci 10 045 194 korun, která pokryje 90 procent nákladů na první etapu likvidace nepotřebných monitorovacích hydrogeologických vrtů na území jižních Čech. Přidělil mu ji Státní fond životního prostředí ze svého programu "Čistota povrchových a podzemních vod". Projekt počítá s likvidací třinácti nepotřebných vrtů v Třeboňské pánvi a jedním v pánvi Budějovické. Práce musí podle harmonogramu začít v příštím roce a dokončeno s veškerou administrativou a vyúčtováním musí být nejpozději do podzimu roku 2019.

Jihočeský kraj se stane chytrým regionem

23.07.2017 09:14Společnost ČEZ ESCO, která se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro firmy obce a veřejné instituce, a Jihočeský kraj podepsaly vzájemné memorandum o spolupráci. Staly se tak partnery iniciativy Smart Region Jižní Čechy. Cílem jsou úspory a ochrana životního prostředí.