► Galerie Půlmaraton v Českých Budějovicích vyhrál Etiopan Tamirat Tola (vlevo). [Foto: Arnošt Máče]

Českobudějovický půlmaraton ovládli běžci z Etiopie

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 09.06.2013 07:27 - Aktualizováno: 09.06.2013 11:39

Vítězem 2. ročníku Mattoni půlmaratonu České Budějovice se stal 21letý etiopský vytrvalec Tamirat Tola. Časem 1:02:04 si o 16 vteřin vylepšil svůj dosavadní nejlepší výsledek na této trati. Mezi ženami dominovala jeho 19letá krajanka Hurtesa Kedijaová časem 1:12:10, jež si dosavadní nejlepší výsledek vylepšila o devět vteřin. Loňské vítězné výkony Keňana Chebiiho (0:59:49) a Bekeleové z Etiopie (1:10:54) tak odolaly.

Na trať dlouhou více než 21 kilometrů se vydalo celkem dva a půl tisíce rekreačních, ale i profesionálních běžců. V čele udávali v obou kategoriích tempo s výrazným náskokem afričtí běžci. Vítězný Tola se pokusil o trhák v polovině trati, ale napoprvé ještě neuspěl.

"Na asi šestém kilometru jsem si udělal menší náskok, ale soupeři mě doběhli. Tak jsme běželi zase společně a rozhodl jsem až ve finiši, když jsem nastoupil pět set metrů před cílem," popsal vítěz průběh závodu, za který inkasoval prémii 2000 EUR a zcela nový model automobilu Wolkswagen Golf sedmé generace.

Stejně jako on, také vítězka závodu žen byla na evropském kontinentu vůbec poprvé v životě. "Moc se mi tady líbilo. I počasí bylo celkem příznivé," uvedla Kedijaová, jež za vítězství inkasovala 1200 EUR.

Na rozdíl od afrických běžců počasí (vlhkost vzduchu podle sdělení pořadatelů přesáhla 80 procent) příliš nechválili tuzemští závodníci. Z českých běžců byl nejlepší českobudějovický závodník v barvách Kroměříže Jan Kreisinger. Nakonec se mu ale nepovedlo splnit svůj cíl, kterým bylo překonání svého nejlepšího výkonu v půlmaratonu (1:03:42).

"Do pátého kilometru jsem stačil držet stanovené tempo, ale dál už to nešlo. Špatně se mi dýchalo. Výsledný čas byl dost hrozný," řekl kriticky ke svému výkonu 1:08:57.

Mezi ženami byla nejlepší z českých závodnic Ivana Sekyrová časem 1:19:14.

Výsledky muži: 1. Tola (Etiopie) 1:02:04, 2. Chirchir 1:02:07, 3. Ngetich (oba Keňa) 1:02:19. Ženy: 1. Kedijaová (Etiopie, celkově 12. v pořadí) 1:12:10, 2. Demiseová (Etiopie, celkově 13.) 1:12:15, 3. Gebreamanová (Keňa, celkově 14.) 1:12:28.

Divize českých atletů: Muži: 1. Jan Kreisinger (celkově 7.) 1:08:57, 2. Petr Pechek (8.) 1:09:46, 3. Mulugeta Serbessa (9. 1:11:13. Ženy: 1. Ivana Sekyrová (celkově 27.) 1:19:13, 2. Radka Churáňová (42.) 1:22:01, 3. Petra Krejčová (90.) 1:28:09.