Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Do kauzy Bit Servis vstoupil UOHS, podle něj byla smlouva proti pravidlům od počátku

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - 07.10.2012 19:41


Nečekaný zvrat přineslo páteční prohlášení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ke kauze "Bit Servis", kvůli které policie stíhá českobudějovického primátora Juraje Thomu. Zatímco podle kriminalistů se Thoma provinil tím, že bez vědomí radních podepsal v roce 2010 dodatek ke smlouvě na dodání serverové farmy a tím připravil město o ... miliónů korun, podle ÚOHS byla smlouva neplatná od samého počátku. Úřadu se nelíbí, že město zadalo veřejnou zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění, údajně aniž by splnilo podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení stanovené zákonem. "Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl ÚOHS v tiskovém prohlášení a udělil statutárnímu městu pokutu ve výši 1,3 miliónu korun.

Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci, vyvolalo ale okamžitou reakci z magistrátu. Ten si totiž všiml, že zatímco za podpisem dodatku ke smlouvě z roku 2010 stojí Thoma sám, původní smlouvu v roce 2007 podepsalo všech deset radních, kteří se jednání 29. srpna 2007 účastnili. Město upozornilo, že Policie České republiky, která při stíhání Thomy pracuje se stejnými podklady, které měl k dispozici ÚOHS, dospěla k naprosto odlišnému výsledku. "Policisté však na rozdíl od jiné státní organizace viní z chyb souvisejících s předmětnou veřejnou zakázkou pouze primátora města, nikoliv všechny členy tehdejší městské rady (abecedně): Františka Jelena, Břetislava Kábele, Petra Kocara, Martina Kubu, Janu Menzelovou, Ivanu Popelovou, Miroslava Tettera, Juraje Thomu, Leonu Trešlovou a Rudolfa Vodičku. (Jedenáctý člen rady Jaromír Procházka se dle prezenční listiny projednávání této veřejné zakázky neúčastnil.)," píše se v reakci pro média, kterou v pátek rozeslala mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Podle ÚOHS lze jednací řízení bez uveřejnění použít pouze v případě, kdy nelze dosáhnout klasické soutěže o zakázku a jeho použití je vázáno na splnění řady omezujících podmínek, aby bylo možné zamezit jeho zneužívání. "Úřad nezpochybňuje ani nehodnotí složitost IT systému zadavatele, průběh dosavadní spolupráce a rizika outsourcingu. Ve svém rozhodnutí však konstatuje, že složitost systému nemůže být podkladem pro tvrzení, že jiný dodavatel není schopen tento či jiný srovnatelný systém provozovat. Podobně ani dosavadní dobrá spolupráce není zákonným důvodem pro zadání veřejné zakázky stávajícímu dodavateli," upozornil ÚOHS. Podle něj nelze důvody zadavatele pro zadání veřejné zakázky stávajícímu dodavateli z hlediska možného použití formy zadávacího řízení při zadávání veřejné zakázky uplatňovat, neboť ve své podstatě nejsou technické a neopravňují zadavatele k zadání veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění.

"Dle ÚOHS je reálným obsahem dodatku ke smlouvě nová nadlimitní veřejná zakázka na služby, konkrétně na pořízení nových a modernějších komponent HW zařízení a rovněž nového SW vybavení. Při jeho uzavření došlo podle rozhodnutí Úřadu k podstatné změně v předmětu plnění veřejné zakázky a nelze vyloučit, že v případě řádného zadání veřejné zakázky v odpovídajícím zadávacím řízení podle zákona by nebyly jiným dodavatelem nabídnuty výhodnější podmínky," upozornil ÚOHS. Podle magistrátu však město zcela identicky jako v případě sporné smlouvy a dodatku postupovalo již v roce 1999, kdy uzavřelo první smlouvu s danou společností, i v roce 2004, kdy byla platnost původní smlouvy - rovněž bez nového zadávacího řízení - prodloužena o tři roky. "Tuto skutečnost však ÚOHS ve svém výkladu přehlíží," podivuje se město a proti rozhodnutí o pokutě se hodlá bránit. "Rozhodnutí ÚOHS je nepravomocné, město České Budějovice proti němu ve stanovené lhůtě podá rozklad," uvedlo město v prohlášení.

Pokud ÚOHS neuzná argument magistrátu, že úředníci magistrátu zakázku a takzvaný dodatek připravili v souladu se zákonem, hrozí městu pokuta ve výši 1,3 miliónu korun. ÚOHS ji stanovil z ceny zakázky schválené v roce 2007 radou města.

das



Související zprávy

Vrchní soud zprostil Thomu obvinění, českobudějovický exprimátor je nevinný

08.12.2016 11:16

Českobudějovický primátor měl v pracovně funkční štěnici

16.01.2013 14:54

Státní zástupce zrušil trestní stíhání primátora Thomy

13.12.2012 09:53

Do kauzy Bit Servis vstoupil UOHS, podle něj byla smlouva proti pravidlům od počátku

07.10.2012 19:41

Obviněný Thoma: Nebyl jediný důvod, aby dodatek ke smlouvě projednala rada města

07.09.2012 10:11

Primátora Thomu a bývalého vedoucího IT a komunikací budějovické radnice stíhá policie

06.09.2012 14:29