Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Obviněný Thoma: Nebyl jediný důvod, aby dodatek ke smlouvě projednala rada města

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 07.09.2012 10:11


Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma se ve čtvrtek ostře ohradil proti obviněním, jež proti němu vznesla policie. Thoma čelí trestnímu stíhání kvůli podpisu dodatku ke smlouvě na zajištění technického a IT vybavení za více než 37 miliónů korun, jenž podepsal v roce 2010. Podle policie překročil své pravomoci a smlouvu měla nejprve schválit Rada města. Primátor ale toto tvrzení odmítá. Podle něj existuje posudek, který tuto povinnost vyvrací.

"V roce 2010 jsem jako primátor města podepsal takzvaný Dodatek ke smlouvě z roku 2007. Neměl jsem totiž nejmenší důvod tento takzvaný Dodatek nepodepsat," uvedl Thoma v prohlášení na webových stránkách města.

Podle něj existuje písemné stanovisko, že nedošlo ke změně předmětu díla ani k navýšení ceny, a proto se nejedná o dodatek ve smyslu zákona o zadávání veřejných zakázek. "Nebyl tedy jediný důvod, aby uvedený dokument projednala rada města. Tento závěr nám ostatně potvrdila také advokátní kancelář, která město ve stejném sporu zastupuje u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," prohlásil na svou obhajobu s tím, že informace má policejní komisař k dispozici.

Primátor svou vinu rozhodně popírá a rozhodl se proti zahájení stíhání podat stížnost. "Odmítám výklad policejního komisaře, že jsem poškodil město České Budějovice a že jsem tak měl dokonce učinit úmyslně. Proti těmto obviněním se budu bránit, protože jsou nepravdivá," upozornil.

Thoma čelí obvinění společně s bývalým vedoucím odboru informačních a komunikačních technologií na českobudějovickém magistrátu Patrikem Starčevským. Právě jeho odbor připravil pro primátora posudek, který vyvrací nutnost schválení dodatku Radou města. "Chci zdůraznit, že na přípravě takzvaného Dodatku číslo dva jsem se nepodílel a podepsal ho až poté, co jsem měl k dispozici kladný posudek a podpis vedoucího odboru informačních a komunikačních technologií, kladné vyjádření a podpis příslušného náměstka a kladné stanovisko a podpis právníka magistrátu," poukazuje na roli Starčevského Thoma.

Podle policie způsobil Thoma svým jednáním škodu bezmála pět miliónů korun. Přesná částka uvedená v policejním usnesení činí 4.861.090 korun. Tato částka však podle primátora vyplývá ze "dvou naprosto absurdních posudků", přičemž autorem toho prvního má být bývalý úředník ministerstva práce a sociálních věcí vyhozený panem ministrem Drábkem za závažné selhání a problémy s vyplácením sociálních dávek. Autorem druhého posudku pak má být společnost, která se podle veřejně dostupných informací podílela na údajně zmanipulovaném výběrovém řízení pro město Znojmo. Tyto informace se Regionální novinám nepodařilo ověřit.

das



Související zprávy

Vrchní soud zprostil Thomu obvinění, českobudějovický exprimátor je nevinný

08.12.2016 11:16

Českobudějovický primátor měl v pracovně funkční štěnici

16.01.2013 14:54

Státní zástupce zrušil trestní stíhání primátora Thomy

13.12.2012 09:53

Do kauzy Bit Servis vstoupil UOHS, podle něj byla smlouva proti pravidlům od počátku

07.10.2012 19:41

Obviněný Thoma: Nebyl jediný důvod, aby dodatek ke smlouvě projednala rada města

07.09.2012 10:11

Primátora Thomu a bývalého vedoucího IT a komunikací budějovické radnice stíhá policie

06.09.2012 14:29