Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Lávka u Černého Kříže. [Foto: Štěpán Rosenkranz]

Nové lávky na Šumavě zvyšují turistickou bezpečnost

VIMPERK - 12.07.2014 07:23


Jedna lávka spojuje břehy Roklanského potoka na Modravě, druhá se klene přes Studenou Vltavu. Nové lávky, na nichž se pracovalo pět let, slouží od letošního roku veřejnosti a zvyšují tak bezpečnost turistů.

Přes Studenou Vltavu u Černého Kříže na Stožecku stával v minulosti kamenný most, který byl po II. světové válce stržen. V roce 2009 se začala projektovat dřevěná lávka, která navíc drží jeden český rekord.

"Se svojí délkou 37 metrů se stala nejdelší dřevěnou obloukovou lávkou v Česku. Navíc je koncipována tak, aby odolala stoleté vodě," vysvětluje Jana Slonková, manažerka projektů Správy NP a CHKO Šumava. "Díky této lávce se v místě zvýší hlavně bezpečnost, protože dosud chodili lidé po železničním mostě," dodává.

Lávka je určena pouze pro pěší a cyklisty, v zimě přes ni povede neudržovaná běžecká stopa.

Naopak běžecká stopa se bude v zimě udržovat přes novou lávku na Modravě, která vyrostla přes Roklanský potok. Její šířka a nosnost totiž umožňuje přejezd sněžné rolby. Turisté a lyžaři v zimě tak nastoupí na vyhledávanou trasu vedoucí na Rybárnu, Javoří Pilu a Poledník na novém místě.

"Tato nová trasa obchází nebezpečné místo, kde docházelo ke každodenním kolizím mezi turisty, cyklisty, běžkaři a motoristy. Díky nové lávce se zvýšila bezpečnost pro všechny," kvituje s povděkem stavbu lávky starosta Modravy Antonín Schubert. "Navíc je tento úsek velmi atraktivní. Jedná se sice jen o zhruba pět set metrů nové trasy, ale díky tomu, že vede podél potoka, jsem přesvědčený, že se líbí," dodává starosta.

"Mosty a lávky vždy spojují většinou dva břehy a já bych byl velmi rád, pokud by tyto lávky spojovaly společné zájmy Správy Národního parku a CHKO Šumava a obcí, respektive regionu," říká Pavel Hubený, ředitel Správy NP a CHKO Šumava. "Jejich realizace trvala sice delší dobu, ale ono není jednoduché získat na takové projekty peníze. My už máme připraveny další akce a já doufám, že se podaří stejně jako tyto," dodává.

Stavba obou lávek vyšla celkem na 13 milionů korun, tou dražší byla lávka na Modravě, která stála 7,5 milionu. Oba projekty byly spolufinancovány Evropskou unií z prostředků ERDF, Operačního programu životního prostředí (OPŽP).

Od roku 2007 do letošního roku bylo v rámci správy NP a CHKO Šumava realizováno nebo se realizuje více než 10 projektů podpořených z OPŽP. Celkem Správa NP a CHKO Šumava za podpory Evropské unie realizovala v šumavském regionu projekty za více než sto milionů korun.

arm



Související zprávy

Správa Národního parku Šumava musí prořezávat cesty i v prvních zónách

02.11.2016 17:42

Přes řeku Vydru u kempu Antýgl přejdou turisté po novém mostku

10.07.2016 10:21

S Národním parkem Podyjí se seznámíte i na Šumavě

20.05.2016 10:44

Správa šumavského parku hledá partnerské koňské kočí, aby vozili turisty

22.03.2015 20:04

Nové lávky na Šumavě zvyšují turistickou bezpečnost

12.07.2014 07:23

Registrují se první zájemci o splutí unikátního úseku Vltavy

16.04.2014 12:47

Na Šumavě se opravuje železnice z Horní Plané do Nového Údolí

24.03.2014 08:06

V pátek vypluje hornoplánský převoz naposledy. Loď čeká pravidelná údržba

28.01.2014 08:00

Na hranici Šumavského parku v Železné Rudě má vyrůst nové lyžařské středisko

16.12.2013 08:47