Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Jean Reno: Pro herce není důležitá sláva, musí být ale šťastný

04.07.2016 22:24S nadhledem, vtipem a zároveň s pokorou. Tak se prezentoval francouzský herec Jean Reno, který dnes přijel na filmový festival do Karlových Varů. Drsňák známý ze snímků jako Šifra mistra Leonarda, Brutální Nikita či z francouzské komedie Drž hubu! v lázeňském městě uvedl film Leon z roku 1994. Ten vznikl pod taktovkou režiséra Luce Bessona a po boku Rena si v něm zahrála také tehdy dvanáctiletá Natalie Portman.

Strakoničtí Bags sbírají na nové CD. Můžete se stát i jeho kmotrem

30.12.2015 10:26Strakonická skupina Bags se chystá po třech letech vydat nové album a tentokrát ho chce financovat pomocí takzvaného crowfundingu. V kampani, která končí za tři dny, zatím nasbírala asi polovinu potřebných peněz. Pokud se rozhodnete přispět také, můžete získat například CD zdarma, ale také se stát kmotrem nového alba či si zamluvit koncert Bags jen pro sebe.

Jihočeský novinář a fotograf Tomáš Přibyl vydává svou první knihu detektivek

20.11.2015 14:41Už dvaadvacet let píšící novinář a zpravodajský fotograf Tomáš Přibyl z Prachatic vydává svou první knihu. Vychází mu v jednom z pěti největších českých nakladatelství MOBA v předvánočním čase, kdy se knihy prodávají asi nejvíce a vydavatelé posílají na trh to nejlepší. Kniha vychází v nejúspěšnější české edici Původní česká detektivka, ve které už publikovali například Josef Škvorecký, Jan Cimický nebo známý jihočeský autor Ladislav Beran.

Husinec oslaví 600 let od upálení Mistra Jana Husa v novém centru věnovaném rodákovi

20.05.2015 16:40Jihočeský Husinec slaví v letošním roce významné výročí 600 let od upálení svého rodáka Mistra Jana Husa. Slavného českého reformátora popravila katolická církev kvůli jeho kázáním a názorům na víru. Významnou událost si Husinečtí připomenou otevřením Centra Mistra Jana Husa. Zajímavá kulturní památka, která prošla kompletní rekonstrukcí, bude oficiálně otevřena v sobotu 30. května 2015. Autoři slibují moderní, nadčasovou expozici, která názorně dokládá odkaz Mistra Jana Husa současné době a osloví i příští generace.

Oprava unikátního dřevěného mostu v Lenoře skončila

05.03.2015 22:31Rekonstrukce krytého dřevěného mostu v Lenoře na Prachaticku je hotova. Informovala o tom Barbora Benešová ze společnosti G-PROJECT. Památka prošla díky evropské dotaci kompletní rekonstrukcí za 3,7 milionů korun. Oprava začala loni v červenci a původně měla skončit vloni v září.

V soutěži o historické město roku budou kraj opět reprezentovat Prachatice

20.01.2015 18:23Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku. Do krajského kola soutěže se v letošním roce přihlásilo sedm jihočeských měst. Vítězem se stalo, stejně jako v předchozích čtyřech letech, město Prachatice.

Zámek Vimperk bude v péči ministerstva kultury

03.07.2014 10:13Po několika letech, kdy se bývalí ministři životního prostředí marně snažili, aby novorenesanční zámek Vimperk byl předán ministerstvu kultury, byl včera tento převod stvrzen ministerskými podpisy. Dohodu o předání zámku Vimperk podepsali ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Festival Okolo Třeboně nabídne hvězdy i symfonické fúze

11.03.2014 07:59Kapela Kryštof a zpěvák Petr Kolář budou patřit k největším hvězdám letošního multižánrového festivalu Okolo Třeboně, jehož 23. ročník se uskuteční od 27. do 29. června 2014. Opět tedy naplní heslo "Prázdniny začínají v Třeboni". Až do konce roku bude následovat série hudebních a dalších akcí: organizátoři z agentury Bárny chystají například koncerty Karla Plíhala, Bratrů Ebenů a Františka Nedvěda s kapelou.

Černobílá vernisáž obrazů Michaely Žemličkové v rámci Černobílého turné 2013

29.09.2013 20:13V pražském Obecním domě se v pátek 27. září uskutečnila vernisáž "černobílých obrazů" výtvarnice Michaely Žemličkové. Akce se uskutečnila v rámci zahájení největší hudební události letošního roku - LUCIE BÍLÁ - Černobílé turné 2013. Ústředním motivem akce, které se zúčastnila stovka hostí, byly černobílé obrazy, včele s černobílým portrétem zpěvačky Lucie Bílé.

Večer bude patřit vzpomínce na lteckou tragédii z roku 1937

18.07.2013 11:07Na Štědrý den roku 1937 se pod Zhůřím u Horské Kvildy zřítilo civilní dopravní letadlo společnosti Air France. Na palubě šestnáctimístného letounu byli tehdy tři lidé, ani jeden nehodu nepřežil. Co se tehdy na Vánoce stalo, to se můžete dozvědět díky výstavě Vánoční letecká tragédie na Zhůří v muzeu v Kvildě.

Festival muzejních nocí začíná v pátek v Jindřichově Hradci

16.05.2013 08:48Netradiční večerní prohlídky muzeí, galerií i dalších kulturních institucí a osobní setkání s jejich pracovníky. To vše mohou očekávat návštěvníci od IX. ročníku Festivalu muzejních nocí, jehož zahájení připadlo v pátek na Jindřichův Hradec a na území celé České republiky potrvá do 8. června 2013.

Troška chystá další komedii z jihu Čech: v hlavní roli "univerzální drbna"

15.04.2012 15:10Režisér Zdeněk Troška chystá po delší době další komedii z jihočeského prostředí. Film má navázat na tradici "Sluncí, sen..." a bude se natáčet v několika jihočeských vesničkách. Hlavní hrdinkou bude "univerzální drbna" Horáčková a v hlavních rolích se představí Lukáš Langmajer, Jana Synková, Veronika Žilková, Lucie Plekancová Vondráčková, Pavel Kikinčuk a Martin Kraus.

Tvrz Drslavice bude vonět medovinou

15.09.2011 15:09Goticko-renesanční tvrz, jejíž původ sahá do 14. století, a která bývala panstvím pětilisté růže, bude vonět medovinou. V sobotu se v jejích prostorách budou konat Medové slavnosti 2011. Pořádá je majitel tvrze, bývalý stíhací pilot Zdeněk Švejda, který se před osmnácti lety vzdal snové kariéry pilota nadzvukových letounů a rozhodl se začít plnit slib, který dal svému otci, než zemřel - zrekonstruovat bývalý rožmberský zámek, jenž, jako sýpky, koupil v roce 1931 jeho děd Josef Švejda.

Jihočeské památky chystají na den památek speciální akce

14.04.2011 11:58Speciální akce a zvýhodněné vstupenky budou lákat návštěvník většiny jihočeských památek ve dnech 16. a 17. dubna. Na ně totiž připadly letošní oslavy Mezinárodního dbe památek a historických sídel. Jeho téma zní Kulturní dědictví vody. Speciální akci k tomuto tématu připravili například v klášteře Zlatá Koruna nebo na zámku Červená Lhota. Informovala o tom mluvčí českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu Kateřina Voleská.

Strakoničtí Z ničeho nic dnes zahajují miniturné s maďarským Bankruptem

20.01.2011 08:46Miniturné čítající tři koncerty dnes v pražském klubu Matrix zahajuje strakonická kapela Z ničeho nic spolu s jejich pertnery - kultovní maďarskou punkovou skupinou Bankrupt. V Matrixu se představí spolu s Falešným Obviněním a kapelou Kohout plaší smrt.