Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Budova bývalé roty šla k zemi. [Foto: Pavel Pechoušek]

Budovy bývalé vojenské roty na Kvildě přestanou Šumavě dělat ostudu

VIMPERK - 05.06.2013 13:04 - Aktualizováno: 05.06.2013 13:10


Správa NP a CHKO Šumava začala bourat stavby bývalé roty pohraniční stráže na Kvildě. Zůstane tu pouze hlavní budova, kde by mohlo vzniknout specializované návštěvnické středisko. Správa šumavského parku chce efektivně naložit i s ostatními opuštěnými rotami v pohraničí, což je čtvrt století starý problém, který po tuto dobu nikdo nevyřešil.

Vřed na vzhledu centra šumavské obce Kvilda i celého Národního parku Šumava - budovy bývalé roty pohraniční stráže na Kvildě - problém, který si již více než dvacet let jako horký brambor přehazuje několik státních institucí - od ministerstva vnitra až po Správu NP a CHKO Šumava - se konečně podařilo vyřešit.

Současné vedení Správy NP a CHKO Šumava získalo příspěvek z Ministerstva životního prostředí ČR a včera odpoledne se začalo s demolicí budov roty. Vyřešilo se tím hned několik problémů najednou.

"Kromě samotného odstranění ostudných budov a zvelebení centra obce máme v plánu následně upravené pozemky směnit s obcí Kvilda za pozemky, které jsou v přírodovědně mnohem hodnotnějším území na okraji obce. Obec bude moci investovat v centru svého zájmu a my získáme přírodovědně cenná území, která ponecháme přírodě. Nebude se tu smět stavět, což odradí případné stavitele a developery," pochvaluje si systémové řešení Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Nikdo z předchozích ředitelů správy parku, či jiných majitelů, situaci s kvildskou rotou nevyřešil. Ta mezitím zchátrala do dezolátního, životu nebezpečného stavu.

"Demolice vyjde na pět milionů a práce jsou naplánovány a zorganizovány tak, aby do začátku hlavní turistické sezóny tohoto léta byla plocha vyklizená a čistá," říká Jiří Kvapil, ekonomický náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava.

Pouze jedna budova, ta která je hned vedle Obecního úřadu na Kvildě, zůstane stát. Správa NP a CHKO Šumava tu chce ve spolupráci s Obecním úřadem Kvilda zřídit specializované informačně návštěvnické středisko, nebo jinou atrakci pro turisty.

"Řešení nepříjemné situace ohledně roty na Kvildě po dlouhá léta znamenalo mnoho slov, ale skutek nepřicházel. Společně s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou jsme problém vyřešili a z Kvildy odstraníme strašidelné memento z dob komunismu. Jsem přesvědčen, že to bude ku prospěchu všem kvildským i návštěvníkům Šumavy," uvádí ředitel Mánek.

Jednou z možností využití budovy, která se nebude demolovat, je informační středisko, které by bylo tematicky věnováno osudům a zániku bývalých šumavských obcí.

"Někdy se zapomíná na to, že na Šumavě žilo až 19krát více lidí než dnes. Československá lidově demokratická armáda v padesátých letech srovnala se zemí kostely, školy, hřbitovy, hostince a celé osady. Chtěla je vymazat z mapy a ještě nedávno se někteří lidé snažili, aby se historické osídlení Šumavy vymazalo i z našich pamětí. Nechceme Šumavu znovu osídlit, ale chtěli bychom vzkřísit veřejné povědomí o zaniklých šumavských obcích. Přiblížit turistům historii Šumavy i osudy lidí, kteří zde dříve žili. Ukázat jim Šumavu minulého a předminulého století," doplňuje ředitel Mánek.

Velice spokojený se současnými plány správy parku je i starosta Kvildy Václav Vostradovský.

"Jsem rád, že současné vedení ministerstva životního prostředí a Správy NP a CHKO Šumava dokázalo najít cestu, jak problém kvildské roty v centru obce vyřešit. Je to ukázka vynikající spolupráce mezi samosprávou a státní správou, respektive obcí a státní institucí v šumavském regionu," uvádí Václav Vostradovský.

Obec Kvilda se chce podílet i na dalších plánech, které správa parku bude mít se zbývající budovou. Ať již zde bude informační středisko věnované zaniklým šumavským obcím, či nikoliv.

"Návštěvníci Šumavy mají o všechny akce, které se týkají tak trochu tajemné šumavské historie, enormní zájem. Ukazují to i zkušenosti, které máme s výstavami, jež jsme uspořádali na Kvildě. Proto budeme podporovat každou aktivitu, která by návštěvníkům vysvětlila, jak se na Šumavě žilo dříve a ukázala jim šumavské kořeny," vysvětluje starosta Vostradovský.

Vedení Správy NP a CHKO Šumava chce po létech najít efektivní využití i pro další chátrající vojenské roty na území Národního parku Šumava - například na Borové Ladě, nebo ve Stožci.

"V květnu jsme získali bývalou rotu pohraniční stráže na Borové Ladě. Do této budovy bychom chtěli soustředit všechny své okolní provozy. Sídlit by tu měla například zdejší lesní správa, informační a strážní služba, stejně tak sem přesuneme strojní techniku, která zatím postává v Kvildě a v Borových Ladách. Stejně tak i výrobu oplocenek, které se vyrábějí uprostřed obce Borová Lada. Tím vším se výrazně zefektivní náš provoz. Budovy, kde borovoladští lesníci a strážci sídlí dnes, bychom pronajali. Máme připravené i řešení problémů, které se pojí s rotou ve Stožci. Začali jsme jednat s majitelem, kterým je Ministerstvo vnitra ČR," uzavírá Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

arm



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39