Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

V Dětmarovicích bude místo Mitsubishi ventilátor ZVVZ

MILEVSKO - 12.07.2013 13:30


Uhelná elektrárna Dětmarovice ze Skupiny ČEZ nahradí původní ventilátor japonské společnosti Mitsubishi, který loni v září havaroval, českým od společnosti ZVVZ MACHINERY. Smlouva na výměnu ventilátoru kouřových spalin v hodnotě několika desítek milionů korun byla se společností ČEZ Energetické služby podepsaná v květnu. Ukončena musí být ještě letos, neboť už na začátek roku 2014 se plánuje jeho zkušební provoz.

"Obchodní jednání o realizaci, termínech a dalších podmínkách byla velmi zdlouhavá. Naši technici byli postaveni před složitý úkol plně nahradit technické parametry původního ventilátoru a přitom dodržet jeho rozměry, aby se stavební úpravy omezily na minimum," říká Radka Čapková, obchodní ředitelka ZVVZ MACHINERY, kde se tento jednostupňový axiální přetlakový ventilátor APJB 4500 s pevnými lopatkami oběžného kola projektoval a vyrábí. Jeho součástí je elektromotor s regulací pomocí frekvenčního měniče. Ventilátor v elektrárně slouží k odtahu kouře a zároveň i pro technologii odsíření.

"Dokážeme-li nahradit japonský výrobek, je to pro nás potvrzením správné cesty, po níž jsme se vydali. Průmyslové ventilátory v naší strategii rozvoje představují jeden z klíčových produktů a my jim věnujeme velkou technickou a materiální podporu, abychom na trhu obstáli i v nejtvrdší konkurenci. Nyní se třeba připravujeme na instalaci moderního obráběcího centra za desítky milionů, které výrobu ventilátorů dál zdokonalí," říká Miloslav Mácha, generální ředitel strojírenského holdingu ZVVZ GROUP. Do této koncepce patří i rozšiřování týmu konstruktérů a projektantů a další posílení vlastního vývoje.

Výrobní společnost ZVVZ MACHINERY nyní dokončuje i dodávku posledních z celkem 118 ventilátorů typu APH nebo APWR do pražského silničního tunelu Blanka a připravuje zahájení výroby nového jednostupňového axiálního ventilátoru APH s průměrem oběžného kola 4120 mm pro aerodynamický tunel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze - Letňanech. Tato nová zakázka v hodnotě několika miliónů korun má být dokončena v prvním pololetí 2014. Hlavní komponenty ventilátoru budou ale dodány ještě do konce letošního roku.

"Za poslední roky jsme ve vývoji ventilátorů udělali velký krok kupředu a v této strategii budeme pokračovat," poznamenává Radka Čapková.

Nový typ ventilátoru firma připravila i pro větrání metra. Budou použity v Praze na nové trase A Dejvická - Motol. Podle harmonogramu zde technologické dodávky vzduchotechniky začnou koncem roku, hlavní část pak připadne na rok 2014. Společným rysem nových typů ventilátorů APH a APWR je vyšší bezpečnost. Certifikovány jsou na teplotu 400°C po dobu 120 minut, kazetové tlumiče hluku na 450°C po dobu 120 minut a klapky dokonce na 600°C po dobu 120 minut.

arm



Související zprávy

V Dětmarovicích bude místo Mitsubishi ventilátor ZVVZ

12.07.2013 13:30

Studie: hluk z letiště v Českých Budějovicích nebude vadit okolí

06.02.2008 13:57