Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Krampus show. [Foto: Archív]

Hlubokou nad Vltavou projde unikátní průvod alpských čertů a démonů

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - 17.11.2015 16:35 - Aktualizováno: 17.11.2015 16:36


Město Hluboká nad Vltavou nabídne letos již podruhé svým návštěvníkům zcela unikátní podívanou. Po obřích velikonočních kraslicích "jaké svět neviděl" zde budou nyní k vidění "děsiví" krampusové. Unikátní průvod více než stovky alpských čertů a démonů projde městem v sobotu 21. listopadu. Akce odstartuje v 17 hodin od hotelu Parkhotel a bude pokračovat až na náměstí Čsl. armády.

Průvod pekelných bytostí bude vzhledem k počtu účastníků jedním z nejdelších na světě. "Hlavní skupinu bude tvořit stovka originálních alpských krampusáků z okolí rakouského Windischgarstenu. Následovat bude dvanáctičlenná domácí skupina z Vodňan. Vzhledem k tomu, že dvě originální masky vlastní také jeden z obyvatel Hluboké, bude možná překvapením i dvojice domácích démonů," uvedla organizátorka projektu, vedoucí Centra volného času Poškolák v Hluboké nad Vltavou, Valerie Chromá.

Krampusové jsou horská strašidla, která se objevují hlavně v období Adventu. Jde o předkřesťanskou tradici, která vznikla v rakouských Alpách a postupně se rozšířila do okolních zemí. Alpský folklór se postupně vyvinul v přehlídku uměleckých děl.

Děsivé masky jsou ručně vyřezávané z lipového, nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé jsou připevněné rohy muflonů, kamzíků, beranů a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Cena jedné z nich se pohybuje okolo 120 tisíc korun.

"Vzhledem ke svému rozsahu spotřebovala příprava této akce nejen spoustu energie mnoha lidí, ale byla samozřejmě i velice finančně náročná. Proto jsme požádali o pomoc Jadernou elektrárnu Temelín, která se stala generálním partnerem celého projektu. Pouze z vlastních zdrojů bychom akci jen těžko zrealizovali," poznamenala Chromá.

Cílem projektu je prodloužení turistické sezóny na Hluboké až do období Vánoc. Vedle elektrárny proto akci podpořilo město, místní hoteliéři a další firmy. "Turistický ruch v našem okolí podporujeme dlouhodobě. A tohle je další skvělá příležitost, jak pomoci. Jen doufám, že si všichni návštěvníci, zejména děti, z Hluboké odvezou nové nezapomenutelné zážitky, nikoli děsivé noční můry," konstatoval vedoucí útvaru komunikace JE Temelín Skupiny ČEZ Petr Šuleř.

Tradice "Krampus-Perchtenlauf", neboli běhu, či průvodu pekelných a démonických bytostí, se v České republice počala psát teprve nedávno a velmi rychle se stala pevnou součástí kulturně-společenských akcí mnoha měst. Z důvodu své jedinečnosti a mystičnosti se pravidelně tyto akce řadí mezi nejnavštěvovanější akce roku. V jihočeském kraji lze zmínit například město Kaplice, které z tohoto reje masek vytvořilo největší akci roku.

"Předpokládaná návštěvnost se pohybuje mezi pěti až deseti tisíci lidí. Organizace této akce proto musí být zvláště v automobilové dopravě naprosto bezchybně zvládnutá. Obyvatelé a návštěvníci města tak musejí v sobotu 21. listopadu počítat s poměrně rozsáhlými dopravními omezeními," připomněl koordinátor projektu Krampus show Jan Vlasák z hlubockého infocentra..

Obyvatelé hlubocké Masarykovy ulice a přilehlých ulic dostanou do svých poštovních schránek upozornění na nutnost přeparkování automobilů a na uzavírky v době konání akce. "Ve 14 hodin bude pomocí mobilních zábran zcela uzavřen úsek Masarykovy ulice od náměstí Čsl. armády po hotel Parkhotel a tím i výjezdy z ulic Bezručova, Horní, 28. října, B. Němcové a Česká. Uzavírání ulic proběhne postupně ve směru od náměstí Čsl. armády tak, aby docházelo k co nejmenším komplikacím v dopravě," dodal Vlasák.

Na hladký průběh akce v oblasti dopravy budou vedle organizátorů v Hluboké dohlížet hlídky městské policie a Policie ČR.

"Pro parkování bylo vybráno sedm parkovacích ploch, které během konání akce budou viditelně označeny unikátní barvou sloužící pro snazší orientaci. Dle aktuální vytíženosti parkovacích ploch budou organizátoři směrovat přijíždějící automobily jinam," řekl Vlasák.

Podrobné dopravní informace, včetně mapových podkladů, bude možné nalézt na webových stránkách města Hluboká nad Vltavou: www.hluboka.cz.

armSouvisející zprávy

Krampusové přilákali do Hluboké nad Vltavou 25 tisíc diváků

23.11.2015 15:08

Hlubokou nad Vltavou projde unikátní průvod alpských čertů a démonů

17.11.2015 16:36

Zrekonstruovaný špejchar v Ražicích o víkendu otevřel dveře

02.11.2015 11:00

Českobudějovická teplárna otevře veřejnosti dveře dokořán

17.09.2015 10:44

České Budějovice budou v pátek a v sobotu železné a zlaté

17.09.2015 10:20

Blatná o víkendu ožije rybářskými slavnostmi

17.06.2015 07:00

Internet na hotelu? V Česku běžnější než v Německu. Ale na Ukrajině ještě spíše

20.05.2015 11:06

Stezku za obřími kraslicemi navštívilo v Hluboké nad Vltavou 15 tisíc lidí

13.05.2015 10:20

Kraj v létě spustí integrovanou jízdenku pro vlaky i autobusy na jihu Čech

11.05.2015 17:40

Stezka korunami stromů očekává miliontého návštěvníka, Lipno se chystá na léto

11.05.2015 12:39