Byli na odstřel, zvedli se a na Spartě vyhráli

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - 06.02.2011 20:10

Tak to nebyl zápas pro slabé povahy! Mountfield dnes hostoval na ledě pražské Sparty a bylo to neuvěřitelné utkání. Po první třetině prohrávali Jihočeši o tři góly a nikdo by na ně zřejmě nevsadil ani korunu. A přesto se zvedli a vyhráli. HC Sparta Praha - HC Mountfield České Budějovice 3:5 (3:0, 0:3, 0:2).

Úvodní dvacetiminutovka, to byla ze strany hostů velká tragédie, špatný výkon. Sice již ve 43. vteřině měli výhodu přesilové hry, ale naložili s ní bídně. Jak se hrají přesilové hry, to následně předvedla Sparta. Potrestala totiž v početní výhodě jak vyloučení Kašpaříka v šesté minutě, tak Kuchejdy o pět minut později. Nejdříve se před Kováře dostal Philipp a vymetl levý horní růžek jeho klece, při druhém gólu přesně tečoval nahození od modré čáry Luňák. A aby toho nebylo málo, na trestnou lavici usedl ve 13. minutě znovu Kuchejda. Sparťané rozehráli v útočném pásmu kolotoč a když se Kuchejda vrátil na led, zvýšili své vedení na 3:0 Karpovem, jehož branku posvětil videorozhodčí. Nebylo divu, že příznivci Mountfieldu, kteří se do hlavního města vydali, skandovali na adresu svých hráčů "budíček!".

A své svěřence trenéři o přestávce rázně probudili! Během pěti minut bylo totiž skóre ve druhé třetině srovnáno! Nejdříve ve 27. minutě využili Jihočeši početní výhodu pěti proti třem, o tři minuty později snížili na rozdíl jedné branky a ve 32. minutě to již bylo 3:3. Postupně přitom skórovali Gulaš, Vydarený a Mertl. To byl úplně jiný Mountfield, než v první části. Jenže pak nastaly opět krušné chvíle, neboť Jihočeši šli dvakrát do tří. To posadilo Spartu do sedla, vytvořila si drtivý tlak, ale první dvojnásobnou přesilovku nevyužila, tu druhou jí narušila přestávka.

V začátku třetí třetiny se Jihočeši dvojnásobnému oslabení ubránili a pak přišla "divočina". Na trestnou lavici usedl Mikeska, ale Mountfield nejenže se ubránil, ale v oslabení zasadil Spartě další ránu. Puk vybojoval Mertl, přihrál před Pöpperleho Gulašovi a ten nezaváhal - 3:4. V dalším průběhu utkání byli v hlavní roli rozhodčí, protože co chvíli někoho poslali za "katr", takže plný počet hráčů na ledě, to byla velká vzácnost. Hosté měli 40 vteřin trvající převahu dvou mužů, ale nevyužili jí, pak jel Ptáček sám na domácího brankáře, ale nedal. Definitivní pojistku a zisk veledůležitých tří bodů zařídil v čase 56:25 Květoň a završil tak dokonalé "zmrtvýchvstání" týmu z jihočeské metropole.

Branky a nahrávky: 6. Philipp (Ton, Broš), 12. Luňák (Macholda, Karpov), 16. Karpov (Žálčík) - 27. Gulaš (Vydarený, Vykoukal), 30. Vydarený (Mertl, Gulaš), 32. Mertl (R. Pšurný, Jakub Kovář), 46. Gulaš (Mertl), 57. L. Květoň (Gulaš, Novák). Rozhodčí: Husička, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:11, navíc Broš 10 min., Philipp (oba Sparta) 10 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8289.
HC Sparta Praha: Pöpperle - Philipp, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, O´Brien, Jakub Kolář, od 41. navíc Husák - Ton, Broš, S. Treille - Kratěna, D. Výborný, Bartánus - Žálčík, Karpov, Luňák - Forman, Dragoun, Hromas.
HC MOUNTFIELD České Budějovice: Jakub Kovář - Vykoukal, Vydarený, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, L. Květoň - Gulaš, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - R. Heřman, Polodna, Ferebauer.