Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 4, závěr

ŠPITZBERKY - 08.08.2008 20:10


Čas rychle běží, a tak se dostáváme do závěrečné části naší expedice. Všechny dílčí úkoly letošního programu jsou zdárně rozpracovány a v posledních dnech se soustředíme na jejich zakončení.

Zoologové se intenzivně potápějí a loví v zátoce Petunia. Do blízkého zálivu  každý večer instalují síť, do které chytají jak na dně, tak ve vodním sloupci (pelagické) žijící živočichy. Úspěšnost lovu při potápění i do sítě se postupně zvyšuje,  a tak jsme společně oslavovali pravděpodobně jeden z prvních nálezů životního cyklu jednoho z hledaných parazitů. Zoologové si u nás získali velký respekt, práce potápěčů ve zdejších studených a neklidných vodách je velmi náročná.  Také zpracování – vypreparování nalovených živočichů, které se vesměs provádí v provizorní terénní laboratoři před stanicí a následně pod preparační lupou není snadné. Všichni si přejeme, aby ulovený a vypreparovaný materiál poskytl očekávané výsledky.

Botanická skupina dokončila vegetační mapování západní části zátoky Petunia. V této oblasti jsou také instalované všechny čtyři automatické klimatické stanice na již dříve vybraných lokalitách. Tyto lokality byly podrobeny velice podrobnému vegetačnímu snímkování a současně zde byly odebraly vzorky půd na chemické a mikrobiologické analýzy. Východní části zátoky, kde působí polská skupina geomorfologů z Poznaně, bude zmapována na konci expedice. Kromě vegetačního mapování zde budeme v dalších letech pracovat ve spolupráci s polskými kolegy na vývoji vegetace po ústupu ledovců (sukcese vegetace na odledněná území). 

Polští geomorfologové zde již třináct letních sezón sledují rychlost ustupujících ledovců a současně klasifikují geomorfologický vývoj odledněných substrátů. Studium nástupu a vývoje vegetace na nově odledněná území je jednou ze základních otázek současné polární ekologie.

Asi 500 m od naší stanice si postavila stan norská rodina z Osla, pán se dvěmi dětmi. Mají jasně červený stan, který je dobře viditelný ze širokého okolí. Jeden večer nás navštívil polský kolega, který se zastavil u stanu. Dozvídá se informaci, že norský stan navštívil před několika minutami lední medvěd. Přiblížil se ke stanu a majitelé ho museli odhánět střelbou. To nás všechny zaujalo a vyběhli jsme před chatu, zda náhodou medvěda ještě nezahlédneme. Medvěd se k nám na návštěvu pravděpodobně neodvážil, protože jsme měli ve stejném čase puštěnou elektrocentrálu.

Josef Elster, arktická základna Jihočeské univerzity na Svalbardu, 5. srpna 2008

Josef Elster



Související zprávy

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 4, závěr

08.08.2008 20:10

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 3

06.08.2008 01:18

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 2

06.08.2008 00:35

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 1

06.08.2008 00:33