Dominika Hojná vybojovala pro jižní Čechy první medaili na dětské olympiádě

JIŽNÍ ČECHY/OLOMOUC - 23.06.2011 07:58 - Aktualizováno: 23.06.2011 10:49

První olympijskou medaili pro jihočeskou výpravu vybojovala na Olympijských hrách dětí a mládeže v Olomouci jindřichohradecká mladší žákyně Dominika Hojná, která startovala v disciplíně orientační běh - sprint. Na trati v olomouckých Bezručových sadech dokázala svěřenkyně trenérky Pavly Pelcové porazit pětadvacet soupeřek z ostatních krajů a získat bronzovou medaili.

Další bronzovou medaili získaly kanoistky Kateřina Luňáčková, Ludmila Koberová a Karolína Paloudová ve štafetě 3 x K1 a Kateřina Luňáčková přidala ještě stříbro ze sólového závodu kajaků.

Největší úrodu medailí pak získali v olomouckém bazénu jihočeští plavci. Starší žák Josef Moser hned dvě zlaté (200 m motýlek a 200 m polohový závod), mladší žák Jan Dobiáš stříbro (200 m motýlek), starší žákyně Anna Bednářová byla ve stejné disciplíně také druhá. Další tři stříbrné medaile získali Jakub Tesárek na 100 m znak, Karolína Šimková na 200 m polohový závod a Anna-Marie Benešová na 200 m volný způsob. Kolekci devíti plaveckých medailí ještě doplnili dvěma třetími místy Karolína Šimková na 100 m prsa a Marek Pígl na 200 m volný způsob.

Se střídavými úspěchy rozehrála své olympijské turnaje jihočeská družstva v kolektivních sportech. Fotbalisté prohráli s Olomouckým krajem 1 : 2 a odpoledne pak porazili Liberecký kraj 3 : 0. Basketbalisté prohráli s Pardubickým krajem 42 : 60 a ve druhém včerejším zápase porazili Ústecký kraj 63 : 46. Jihočeské basketbalistky vyhrály zatím všechna utkání - s Pardubickým krajem 60 : 15, s Libereckým krajem 45 : 31 a s Královéhradeckým krajem 52 : 43. Naopak všechny tři zápasy zatím prohráli jihočeští házenkáři - s Jihomoravským krajem 18 : 19, s Ústeckým krajem 16 : 28 a s Olomouckým krajem 27 : 29. Lepší výsledky v házené zatím mají jihočeské dívky - porazily Prahu 16 : 14 a Středočeský kraj 26 : 8, podlehly pouze Vysočině o jednu branku 18 : 19. V olympijském turnaji nohejbalistů postoupila jihočeská dvojice mladších žáků do semifinále a už zítra bude bojovat o medaili.

Jihočeské reprezentaci patřilo po prvním dnu osmé místo.