Po pomalejším startu jihočeské děti překonaly samy sebe a získaly rekordních 53 medailí

ČESKÉ BUDĚJOVICE/OLOMOUC - 27.06.2011 10:57

O co pomalejší start měly jihočeské naděje na Olympiádě dětí a mládeře v Olomouci, o to drtivější finiš předvedly ve třetím a čtvrtém dnu. Nakonec reprezentace překonala sama sebe a z Moravy přiváží rekordních 53 medailí.

V pátek získali jihočeští atleti ve výškařském sektoru Patrik Kraus zlato a Jakub Veverka stříbro, bratr Jakub Kraus pak přidal ještě stříbro v dálce.

Tento den však byl ve znamení jihočeských karatistů. O jejich kolekci sedmi medailí v kategorii kumite se zasloužili prvními místy Jiří Měkuta, Lucie Štroblová a Aneta Růžičková, druhými místy Marek Řeřicha, Adriana Crhonková a Lucie Janouchová a třetím místem Radek Lefan.

V triatlonu zazářila táborská hvězda Niki Kášková (zlato) a stříbrné medaile připojili Václav Lebeda a Simona Šimůnková.

Tři medaile vybojovali v olympijských nohejbalových turnajích mladší žáci David Žikeš, David Višvader a Václav Koudelka (stříbro z dvojic a bronz z trojic) a starší žáci Petr Pivnička, Filip Sliacký a Dominik Hrdlička (bronz z trojic).

V sobotu doplnili svůj celkový zisk dvanácti medailí jihočeští atleti o sedm cenných kovů: zlatou medaili vybojovala oštěpařka Kateřina Jelínková krajským rekordem 40,41 m, stříbro získal Patrik Kraus v běhu na 60 m překážek a bronz má Ondřej Marienka za hod kriketovým míčkem. Ozdobou atletických soutěží jsou vždy finálové běhy štafet a v nich získali jihočeští olympionici čtyři medailová umístění: mladší žákyně stříbro na 4 x 60 metrů, mladší žáci i žákyně stříbro na 3 x 300 metrů a starší žáci bronz na 3 x 300 metrů.

V tenisových turnajích získaly bronz ve čtyřhře mladších žákyň Monika Běhounková a Denisa Hrychová a v olympijském turnaji v boxu vybojoval bronzovou medaili starší žák Martin Nejedlý (63 – 70 kg).

V kolektivních sportech se na stupně vítězů nakonec probojovali jihočeští volejbalisté, kteří získali stříbrné medaile, a jihočeské basketbalistky, které vybojovali bronzové medaile.

Reprezentace Jihočeského kraje na Hrách V. letní olympiády dětí a mládeže ČR v Olomouckém kraji získala rekordních 53 medailí, z toho 10 zlatých, 22 stříbrných a 21 bronzových. V bodování krajů obsadil Jihočeský kraj velmi hodnotné 6. místo za takovými giganty jako jsou Praha, Středočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský a pořádající Olomoucký kraj.

Do celkového počtu 366 jihočeských bodů přispěly ještě za čtvrtá až šestá místa následující sporty: atletika (19 b.), box (2 b.), cyklistika (5 b.), judo (3 b.), kanoistika (23 b.), karate (9 b.), nohejbal (3 b.), plavání (20 b.), triatlon (9 b.) a kolektivní sporty - baseball (2 body za 5.místo), basketbal - chlapci (1 bod za 6.místo) a fotbal (3 body za 4.místo). Poslední dva body přidali za dvě šestá místa v doplňkových kulturních soutěžích Jihočeši ve zpěvu POP a Street dance.
Bez bodu tak zůstali jen golfisté, sportovní gymnastky, hoši i dívky v házenkářských turnajích (8 a 9. místo) a volejbalistky (12. místo).

Na závěrečném ceremoniálu na olympijském Andrově stadiónu v Olomouci předseda Českého olympijského výboru MUDr. Milan Jirásek vyhlásil nejlepším olympionikem v kategorii starších žáků jihočeského plavce Josefa Mosera, který získal 4 zlaté medaile a převzal tak ještě zvláštní ocenění.

Celkově počtem medailí i získanými body byla tato celostátní pátá letní olympiáda dětí a mládeže pro jihočeskou reprezentaci dosud nejúspěšnější.