Jihočeši skončili na dětské olympiádě v Ostravě druzí - historicky nejlepší výsledek

ČESKÉ BUDĚJOVICE/OSTRAVA - 06.02.2012 07:49

Celkové druhé místo obsadili na Hrách V. zimní olympiády mladí zástupci Jihočeského kraje, To je historicky nejlepší místo a před nimi skončil jen Liberecký kraj, který má pro zimní sporty nesrovnatelně lepší tréningové podmínky. Jihočeši získali celkem 122 bodů za 7 zlatých, 6 stříbrných a 5 bronzových medailí a za 3 čtvrtá, 5 pátých a 4 šestá místa.

Nejvíce se úspěchu podíleli klasičtí lyžaři. Vimperský Jiří Mánek získal hned 3 zlaté medaile a patřil tak mezi 4 mladé olympioniky, kteří byli vyhlášeni jako absolutně nejúspěšnější účastníci této olympiády. Jeho úspěch doplnili svým podílem na zlaté štafetě Dominik Klement a Karel Vacek, kteří v individuálních soutěžích získali ještě tři stříbrné medaile, a Barbora Havlíčková, která má zlato za běh volnou technikou a bronz za běh klasicky.

Druhou nejúspěšnější výpravou byli jihočeští snowboardisté. Všichni čtyři reprezentanti získali medaile. Sára Veselková zlato ve Freestyle, Radek Vintr stříbro v obřím slalomu a Filip Vondruška i Petra Hlávková bronz ve Freestyle.

Velmi dobře reprezentovali i rychlobruslaři. Denisa Pytlíková byla dvakrát zlatá (na 333 m a na 500m), Martin Beránek vyjezdil bronz a dívčí štafeta dojela také na vynikajícím třetím místě. Medailovou sbírku doplnil krasobruslař Martin Bidař stříbrem a Dominik Předota přidal na dálku stříbro ve fotosoutěži.

Uznání si zaslouží i jihočeští biatlonisté, kteří získali cenné body za čtvrtá místa ve štafetách a další bodovaná umístění v individuálních závodech. Jako jediný sjezdař bodoval za páté místo ve slalomu písecký Martin Hrabák, jihočeští hokejisté přidali bod za šesté místo v turnaji, kde bojovali velmi statečně, leč se střídavými úspěchy.

Všech patnáct jihočeských medailistů i se svými trenéry v nejbližších dnech přijme vedení Jihočeského kraje, aby jim předalo ocenění za vynikající reprezentaci kraje a podělilo se s nimi i s přítomnými novináři o své zážitky z vrcholné sportovní akce pro mládež do 16 let.