Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Stráský nařídil použití biocidů, přesto za jejich rozmístění potrestal dva zaměstnance

ŠUMAVA - 06.05.2011 07:45


Použití biocidy impregnovaných lapačů na kůrovce v Národním parku Šumava nařídil sám ředitel Správy parku Jan Stráský. Přiznal se k tomu v tiskovém prohlášení, které v pátek zveřejnil na internetových stránkách Správy. Za jejich rozmístění přitom odvolal z funkce zodpovědného zaměstnance Správy Tomáše Hlavatého. Park biocidy rozmístil i v mokřadech, ačkoli na to neměl povolení, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Biocidové lapače - biocidem napuštěné poražené stromy, které lákají kůrovce - tyto škůdce zabíjejí, ale chemikálie se může vsáknout i do okolní přírody a smrtelně ohrozit i jiné organismy. Jejich použití v národním parku podléhá zvláštní výjimce, o kterou Stráský požádal, ale dosud ji neobdržel.

"I přes fakt, že nebylo správní řízení ukončeno, jsem nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod a to včetně využití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky. Vzhledem k tomu, že jsem převzal řízení národního parku v situaci, kdy je na celém území parku díky přemnožení kůrovce kalamitní stav, je mojí zákonnou povinností realizovat všechna opatření proti kůrovci tak, abych předešel vzniku škod na majetku ve vlastnictví státu a na majetcích sousedních vlastníků lesů. Za tímto účelem jsem nařídil celý soubor opatření, do kterého spadá také instalace obranných zařízení pro zachycení jarního rojení lýkožrouta smrkového," uvedl v prohlášení Stráský.

Proč ale dva zaměstnanci Správy přišli v souvislosti s biocidy o funkce, ředitel nevysvětlil. O svém ponížení média informoval vedoucí oddělení státní správy Tomáš Hlavatý. "Před půl hodinou mi volal pan ředitel, že ve funkci dneškem končím," řekl serveru Novinky.cz. Současně Stráský odvolal i vedoucího CHKO Šumava Pavla Hubeného. Jejich nadřízeným se stal Stráským dosazený Václav Braun.

Parku za použití biocidů bez povolení hrozí sankce až milión korun. Ekologové apelují na ministra životního prostředí, aby povolovací řízení v parku prověřil.

Podle Stráského ale mělo použití biocidových lapáků ochránit les, jehož stav část vědců označuje za kůrovcovou kalamitu. "K tomuto postupu jsem vydal pokyn, aby v nezbytně nutné míře byly tyto přípravky použity a nedošlo tak ke vzniku škod na lesních porostech, a to i přesto, že správní řízení k udělení této výjimky, dosud nebylo ukončeno,“ řekl Stráský.

Na sklonku týdne bylo na území šumavského parku instalováno 33.650 obranných protikůrovcových zařízení, z nichž asi pětina byla ošetřena biocidy. Přímo v lesních porostech je pak podle Stráského podíl insekticidem ošetřených zařízení ještě mnohem menší a činí pouze asi dvě procenta ze všech používaných zařízení.

Podle Hnutí Duha ale park některé lapače umístil i oblastí mokřad, kde hrozí vymytí chemikálií do ekosystému a jejich smrtící účinky na další hmyz a přírodu. To však podle Stráského pokyny zakazovaly. Fotografie a snímky lapačů prezentované v médiích "dle charakteru bylinného a travinného porostu jasně dokazovaly, že trojnožky byly umístěny na suchá, vodou neovlivněná, stanoviště," uvedl ředitel. "Pokud byly natočeny a vyfoceny insekticidy ošetřené lapáky v kalužích, došlo k tomu tak, že obranná opatření byla instalována v předstihu ještě v době, kdy zde ležel sníh. Veškerá voda na stanovišti byla jen roztátý sníh, nic víc," dodal.

Podle Jitky Kubalíkové z České inspekce životního prostředí výsledky kontroly z 5. května v té části lokalit, na které upozornil podnět Hnutí Duha, prokázaly, že velké množství předmětných obranných opatření je umístěno na hranici mezi bezzásahovými a kůrovcově zásahovými lesními porosty. Například u Modravského potoka jsou trojnožky podél cesty, ne přímo podél potoka. "Požadujeme předložit další materiály ve lhůtě 10 dnů ode dne seznámení s dílčím protokolem. To znamená - doplnění zdůvodnění nutnosti použití obranných opatření a dodání kopie části porostní mapy s vyznačením managementových režimů. Závěr o tom, zda a případně v jakém rozsahu považujeme skutečnosti zjištěné při kontrole za porušení právních předpisů, učiníme až po předložení požadovaných materiálů," citoval Koubalíkovou v prohlášení Stráský.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39