Českobudějovicko Českokrumlovsko Chomutovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Rozhovor: Letošní epidemie chřipky patřila k nejtragičtějším

JIŽNÍ ČECHY - 04.11.2013 13:06 - Aktualizováno: 04.11.2013 13:08


Na začátku letošního roku udeřila v celé ČR epidemie akutních respiračních infekcí. Období zvýšeného výskytu bylo nezvykle dlouhé a trvalo až do dubna. Plošná epidemie chřipky trvala sedm týdnů, když první vrchol nastal ve třetím týdnu roku. Následující etapa zvýšeného výskytu chřipky trvala 17 týdnů. Krajské hygienické stanice v celé ČR zaznamenaly 574 případů laboratorně potvrzených závažných průběhů chřipky, 151 z nich skončilo úmrtím.

Chřipková onemocnění se vloni začala sporadicky objevovat koncem listopadu, proto je důležité již nyní přemýšlet o prevenci před případnou další epidemií. O možnostech prevence jsme hovořili s vedoucí protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitkou Luňáčkovou.

Kolik závažných případů zaznamenali hygienici v rámci kraje a jakého typu pacientů se závažné průběhy onemocnění chřipkou týkaly především?

V Jihočeském kraji jsme zaznamenali 61 závažných průběhů s 19 úmrtími. Laboratorně byla potvrzena převážně chřipka typu A, analýzou případů bylo zjištěno, že tyto závažné průběhy onemocnění se týkaly zejména osob se základním onemocněním, již chronicky probíhajícím onemocněním srdce , cév, ledvin, cukrovkou nebo plicním onemocněním, onemocněním spojeným se sníženou obranyschopností u nádorových onemocnění . Jako rizikový faktor se jevila i obezita a kouření. Tyto osoby se nenechaly očkovat proti chřipce, očkovány byla pouze čtyři procenta z nich. Přitom především očkováním se dá předejít závažným komplikacím a úmrtím na chřipku a ve spojení s očkováním proti pneumokokovým nákazám lze tak předejít i následným komplikacím v podobě zánětů plic.

Komu doporučujete očkování především?

Očkování je doporučeno zejména seniorům a osobám s chronickým základním onemocněním, to znamená osobám v riziku , ale také zdravým dospělým , kteří chtějí chránit osoby, s kterými jsou v kontaktu , to jsou zejména zdravotníci. Očkování již začalo, probíhá u praktických lékařů a v očkovacích centrech, protože nejoptimálnější dobou pro očkování proti sezónní chřipce jsou podzimní měsíce, kdy je k dispozici aktuální očkovací vakcína ve složení optimálním pro nastávající epidemiologickou sezónu. Každý rok se její složení mírně mění v souvislosti s očekávaným typem kolujících původců chřipky.

Často se lidé ptají na rozdíl mezi akutními respiračními infekcemi a chřipkou a jak je vlastně od sebe rozeznat?

Chřipka je vysoce nakažlivá infekce virového původu, vyskytuje se hlavně během zimních měsíců ve formě epidemií sezónní chřipky. Jedním z poznávacích znaků je rychlý a výrazný nástup příznaků . Počátek onemocnění je obvykle náhlý, s rychlým nárůstem příznaků - bolesti hlavy, svalů, teploty, třesavky nebo dráždivého kašle. I jiné infekce dýchacích cest virového nebo bakteriálního původu se projevují obdobnými příznaky, nemívají však tak náhlý začátek, nejsou tak intenzivní a zřídka se objeví všechny příznaky najednou.
Těžká forma onemocnění chřipkou bývá provázena zánětem plic, který může být v některých případech smrtelný. U oslabených osob, u osob s chronickým onemocněním zejména srdce, plic a ledvin, u těhotných žen, malých dětí a osob nad 65 let může přinášet chřipka komplikace ve formě zánětů dýchacích cest, plic a vnitřních orgánů. Sezónní chřipka způsobuje každý rok významnou nemocnost a úmrtnost, jak ukázala i letošní sezóna.
Největší vnímavost vůči chřipce je mezi školními dětmi a mladými dospělými. Ovšem co se týče dopadů onemocnění, jsou nejrizikovější a bohužel nejfatálnější pro seniory a osoby s nějakým primárním onemocněním. WHO proto definovala jako rizikové osoby starší 65 let a osoby s chronickými onemocněními.

Jaké další formy prevence na chřipku zabírají?

Nejúčinnější způsob, jak sezónní chřipku zmírnit, je jednoznačně očkování. Důležité je samozřejmě dodržování základních hygienických pravidel včetně častého mytí rukou. Právě ruce mohou představovat jednu z cest přenosu, šíření infekce vzduchem pak zabraňuje například používání jednorázových kapesníků, dodržování osobních zón při vzájemné komunikaci, dostatečný přísun vitamínů a samozřejmě zdravý životní styl obecně. Důležitá je u všech přenosných onemocnění rovněž ohleduplnost nakažených vůči druhým.

red das



Související zprávy

Jih Čech hlásí chřipkovou epidemii, lékaři bohužel evidují úmrtí dítěte

24.01.2020 17:34

Chřipky se zatím jižním Čechám vyhýbají. Nemocnost mírně stoupla u dospělých

17.01.2014 15:27

Rozhovor: Letošní epidemie chřipky patřila k nejtragičtějším

04.11.2013 13:08

Nemocnost klesla od Nového roku poprvé pod tisíc případů, vlna chřipek definitivně končí

27.04.2013 14:46

Vlna zvýšeného výskytu chřipek na jihu Čech po šestnácti týdnech končí

20.04.2013 20:06

Respiračních onemocnění na jihu Čech třetím týdnem ubývá, na Krumlovsku se ale drží

12.04.2013 20:45

Respiračních onemocnění na jihu Čech mírně ubylo, mezi dospělými jsou ale na vzestupu

31.03.2013 16:15

Chřipková sezóna na jihu Čech nemá konce

22.03.2013 16:10

Respiračních infekcí minulý týden lehce přibylo, chřipky naopak ustoupily

18.03.2013 07:51

Za týden na jihu Čech zemřeli další čtyři lidé na těžkou chřipku, epidemie ale odchází

15.02.2013 16:26