Praha-město Praha-západ

► Galerie Ministr životního prostředí Richard Brabec na tiskové konferenci představuje novelu zákona o ochraně přírody a krajiny [Foto: Ministerstvo životního prostředí]

MŽP chce otevřít národní parky turismu a zrušit současnou zonaci

PRAHA/ŠUMAVA - 22.07.2014 15:50


Zcela revoluční novelu zákona o ochraně přírody a krajiny připravuje Ministerstvo životního prostředí. Má výrazně zjednodušit a zpřehlednit legislativu všech českých národních parků, otevřít je šetrnému turismu a posílit roli obcí v rozhodovacím procesu, například o zonaci parků, o regulaci vstupu do nich či možnostech rozvoje a turismu na území parků. S návrhem dnes novináře seznámil ministr Richard Brabec. Jak přijmou návrh ochránci přírody zatím není zřejmé. Zákon totiž mimojiné ruší současnou zonaci národních parků a dokonce i plošný zákaz vstupu mimo vyznačené cesty v prvních zónách. Do vlády má jít novela v září, ministerstvo aktuálně sbírá názory a připomínky obcí, krajů i vědců a neziskových organizací.

Podle Brabce novela zohledňuje dosavadní praxi fungování národních parků v ČR i dnešní moderní přístupy ve světě. "Zásadně zjednodušuje legislativu, k čemuž jsme se zavázali v koaliční smlouvě," argumentuje ministr.

Novela ruší dosavadní I. až IV. zónu, které v současné době plošně regulují vstup do parku v souvislosti s managementem lesů a ochrany přírody v jednotlivých zónách. Podle ministerstva takový přístup dává větší prostor k různým výkladům a interpretacím zákona. Zóny budou nově členěny na přírodní, přírodě blízkou, zónu trvalé péče o přírodu a zónu kulturní krajiny. V souvislosti se změnou funkce zón se zruší poplatky spojené s výjimkami za vjezd do parku. Má tak ubýt značné množství administrativy jak pro správu NP, tak pro obce. Zonaci bude schvalovat ministerstvo prostřednictvím opatření obecné povahy.

Plošný zákaz vstupu mimo vyznačené cesty, který platí v prvních zónách, mají mahradit klidová území, která mohou být vyhlášena i v závislosti na ročním období. Vyhlašovat je má MŽP. "Klidová území zajistí dosavadní ochranu přírody v chráněných územích, turistům se parky otevřou k šetrnému turismu a role obcí v rozhodovacích procesech o území parku budou zásadně posíleny," slibuje Brabec.

Novým nástrojem pro rozhodování o různých činnostech, zásadách péče či zónách v národním parku se stane tzv. opatření obecné povahy. Jedná se o správní akt ukotvený v našem správním řádu. V současnosti se používá například při vydávání územních plánů či pro stanovení záplavových území. Podle Brabce je to nástroj, který zásadně umožní obcím vstupování do rozhodovacího procesu o území národního parku. "Konečná podoba opatření obecné povahy je totiž výsledkem dohody všech zúčastněných. Každé takové nařízení musí být řádně odůvodněno a připomínky musí být vypořádány dohodou. Současná právní úprava schvalování dokumentů takovou dohodu neumožňuje," uvedl ministr.

Pro každý park budou platit jednotné základní ochranné podmínky (zákazy činností), které návrh nově rozděluje na zákazy na celém území NP a zákazy mimo zastavěná území obcí. Nově už bude možné v obci například rozdělat oheň nebo vjet mimo silnice a komunikace. Přibyde ale i několik nových zákazů, například provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na zemí národního parku.

Jednotlivá přírodní specifika parků pak budou reflektovat bližší ochranné podmínky, které jsou jiné pro každý NP a které jsou součástí příloh zákona. "Z vyššího počtu ochranných podmínek na území parku oproti zákazům v obcích je zřejmé, kde ministerstvo klade důraz na ochranu přírody a kde se snaží život a rozvoj v obcích maximálně usnadnit," připoměl náměstek ministra Vladimír František Mana.

Dřívější Plán péče bude mít nově ryze odborný charakter. Dokument "Zásady péče" bude odborným a koncepčním dokumentem správy národního parku a bude řešit péči o ekosystémy na území národního parku v souvislosti s dlouhodobými cíli NP. Platný bude pro období 15 až 20 let a schvalovat ho bude ministerstvo prostřednictvím opatření obecné povahy.

Návštěvní řád pak bude mít nově pouze informativní funkci. Bude sloužit návštěvníkům, kteří se v něm dočtou o všech pravidlech vstupu do národního parku. "Nebude po ně již nutné znát různá nařízení tak jako doposud, ale všechny informace získají z návštěvního řádu," slibuje ministerstvo. Podle Many nebude mít návštěvní řád regulační charakter. "Nebude tedy docházet k situacím, kdy není možné například zahájit sezónu splouvání, protože návštěvní řád nebyl schválen příslušnými zákonnými postupy," dodal náměstek.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39