Praha-město Praha-západ

MF platí za vedení evidenčních účtů zahraničního dluhu milióny, vymáhá ale jen zlomek

10.02.2014 08:14Ministerstvo financí (MF) platí české bance 6300 korun měsíčně za vedení evidenčního účtu ke každé zahraniční pohledávce. Jen v roce 2012 za tyto služby zaplatilo 14,1 milionu korun. Zjistil to při své kontrole Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve většině případů je v ceně pouze vedení evidenčních účtů, výpočet úroků a zpracování zpráv pro ministerstvo. NKÚ navíc zjistil, že ve vymáhání těchto zahraničních pohledávek je MF značně neúspěšné. V souvislosti s kontrolou podal úřad trestní oznámení na neznámého pachatele. MF již přislíbilo, že bude s policií na prošetření spolupracovat.

Šumavský McDonald: Park chystá "značkové" restaurace

10.01.2014 08:41Na Šumavě má vzniknout síť značkových restaurací, jakýchsi McDonaldů, které budou podávat stejné jídlo a pivo, ale zároveň mají informovat o parku. Nový projekt "Park Restaurant" dnes zmínil v tiskové zprávě o lyžování v parku ředitel parku Jiří Mánek. Vlajkovou lodí projektu má být hospoda na Březníku, která se v poslední době objevuje ve většině komunikace Správy parku.

Městem pro byznys 2013 je Humpolec, tři Jihočeská města v první desítce

12.12.2013 08:02Již podruhé si Humpolec na Vysočině vysloužil celorepublikové vítězství v soutěži Město pro byznys. K prvenství pětinásobnému krajskému favoritovi dopomohla dobrá infrastruktura, ve srovnání s celorepublikovým průměrem o polovinu vyšší zastoupení velkých zaměstnavatelů, dostatek studentů v odborném vzdělávání, vstřícní úředníci, kvalitní podnikatelský obsah webových stránek nebo výsledky testu elektronické komunikace. Na druhé příčce se umístila Příbram. Třetí místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy, obsadila podruhé Dobruška. V první desítce skončila hned tři jihočeská města: Milevsko (5), Blatná (7) a Vimperk (8). Výzkum zpracovala agentura Datank.

Vítěz soutěže firma roku 2013 vyrábí koupelnové koberečky

05.12.2013 11:00Koupelnové koberečky vyrábí vítězná firma letošního ročníku soutěže Vodafone Firma roku 2013 - společnost Grund z Královéhradeckého kraje. Nejde však o ledajaké koberečky, na jejichž návrzích se podílela například Blanka Matragi nebo Osmani Laffita. Na druhém místě skončila zlínská společnost Holík International, která se specializuje na výrobu zásahových rukavic pro hasiče, armádu, záchranáře či myslivce. Třetí místo pak porota udělila jablonecké společnosti Kitl, která vyrábí bylinkové sirupy. Pořadatelé výsledky oznámili ve středu.

NKÚ: České dálnice by mohly být až o pětinu levnější; v Německu se staví o 27pct levněji

05.08.2013 08:01Dálnice v České republice by mohly být až o pětinu levnější, kdyby je neprovázelo neúměrné protahování stavebních a územních řízení a množství dodatečných požadavků. S informací přišel dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřil několik desítek dálničních staveb z let 2008 až 2012 celkem za téměř 300 miliard korun. Zjistil, že jeden kilometr dálnic u nás stál průměrně 416 miliónů korun, přičemž existuje prostor na snížení ceny v průměru o 12 až 20 procent. Jen stavební náklady jsou například v Německu o 27 procent nižší.

NKÚ: Zvyšování mýtného nepřineslo nárůst výběru, jen zvedlo náklady na provoz systému

13.05.2013 07:48Zavedení elektronického mýtného na českých silnicích pomohlo sice získat nové prostředky na rozvoj silniční sítě, jeho výběr je ale značně neefektivní a náklady nesrovnatelně vyšší než například systém dálničních známek. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad, který se zabýval fungováním výběru mýtného v minulých letech. Inspektoři navíc zjistili, že pětadvacetiprocentní zvyšování mýtného v letech 2011 a 2012 vůbec nepřineslo větší výběr, zatímco dále rostly náklady na provoz mýtného systému.

ČNB zeštíhlí svou regionální síť, v Českých Budějovicích zůstane zastoupení

27.04.2013 14:35Česká národní banka (ČNB) v následujících měsících postupně přemění tři ze sedmi svých poboček na regionální zastoupení a propustí desítky lidí. Po skončení všech reorganizačních kroků bude mít čtyři páteřní pobočky - dvě v Čechách (Hradec Králové, Praha) a dvě na Moravě (Brno, Ostrava), a tři centrálně řízená regionální zastoupení v Českých Budějovicích, Plzni a v Ústí nad Labem. Banka to oznámila v tiskovém prohlášení s tím, že v regionech zůstane zachována dostupnost, šíře a kvalita služeb. Důvodem ke změnám je podle ČNB snaha o efektivnější a úspornější chod instituce.

NKÚ: MF při budování systému Státní pokladny porušilo zákon o veřejných zakázkách

04.03.2013 07:50Ministerstvo financí (MF) při budování systému Státní pokladny porušilo zákon o veřejných zakázkách. Informoval o tom dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj MF podepsalo pět dodatků ke smlouvě o dodávce Integrovaného informačního systému Státní pokladny (IISSP), aniž by předtím vypsalo zadávací řízení. Stejnou chybu resort udělal také u další smlouvy z roku 2010. Tyto chyby přitom mohly mít klíčový vliv na raketový nárůst ceny IISSP na dvojnásobek původní ceny.

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlas s dostavbou Temelína

19.01.2013 14:10Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlas s dostavbou dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Rozhodnutí padlo v pátek a okamžitě ho napadly některé ekologické skupiny. Podle Sdružení Calla a Jihočeských matek například MŽP nezohlednilo své vlastní připomínky ze začátku řízení, což je neobvyklé.

Malé a střední podniky a živnostníci mohou soutěžit

30.05.2012 12:17Ještě do 11. června se mohou malé a střední podniky a živnostníci registrovat do 7. ročníku podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2012 a Era Živnostník roku 2012. Počet subjektů ucházejících se o tituly vítězů se rok od roku zvyšuje. Loni se přihlásilo 5857 podnikatelů (z toho 410 z Jihočeského kraje), což bylo meziročně o 42 procent více než v roce předcházejícím.

MOTOR JIKOV GREEN se stal další firmou skupiny MOTOR JIKOV Group

26.03.2012 13:12Českobudějovická strojírenská holdingová společnost MOTOR JIKOV Group se rozrostla o novou obchodní akciovou společnost MOTOR JIKOV GREEN. Ta převzala prodej malé zemědělské mechanizace, kterou vyrábí divize Mechanizace sesterské společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská.

ČNB odňala Vojenské družstevní záložně povolení působit jako záložna

08.12.2010 17:15Česká národní banka dnes odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem byly přetrvávající závažné nedostatky v podnikání této družstevní záložny. ČNB to uvedla v tiskovém prohlášení.

Výstavba rychlostní komunikace R4 se příští rok zastaví, předpokládá SFDI

18.09.2009 09:19Na pokračování výstavby rychlostní komunikace R4 na jih Čech dojdou příští rok peníze, předpokládá nově zveřejněný aktualizovaný Harmonogram výstavby dopravní infrastruktury