► Galerie Francouzský herec Jean Reno, jedna z letošních hvězd karlovarské přehlídky [Foto: Pavel Gejdoš]

Jean Reno: Pro herce není důležitá sláva, musí být ale šťastný

KARLOVY VARY - 04.07.2016 22:20 - Aktualizováno: 04.07.2016 22:24


S nadhledem, vtipem a zároveň s pokorou. Tak se prezentoval francouzský herec Jean Reno, který dnes přijel na filmový festival do Karlových Varů. Drsňák známý ze snímků jako Šifra mistra Leonarda, Brutální Nikita či z francouzské komedie Drž hubu! v lázeňském městě uvedl film Leon z roku 1994. Ten vznikl pod taktovkou režiséra Luce Bessona a po boku Rena si v něm zahrála také tehdy dvanáctiletá Natalie Portman.

"Na toto natáčení vzpomínám rád. Přestože byla Natalie malá holka, rychle pochopila, že to není hra. S Bessonem jsme dodnes přátelé. Za úspěch vždy vděčíte lidem, které potkáte, a právě on nastartoval moji kariéru," popsal Reno, který sám se rozhodl stát hercem už v jedenácti letech coby člen školního divadla.

První spolupráci s režisérem Bessonem si vyzkoušel jednou ze dvou hlavních rolí ve filmu Magická hlubina a právě tento film Rena po několika předchozích menších rolích definitivně vyzdvihl z jevištních prken na světová filmová plátna. "Před natáčením jsem musel rok trénovat potápění. Besson věděl, že záběry těsně pod hladinou nejsou autentické, takže jsme točili až v hloubce 33 metrů, bez přístrojů. Tehdy jsem vydržel pod vodou na jeden nádech tři minuty, dnes bych zvládl sotva 35 sekund," vzpomínal Reno.

Sedmašedesátiletý herec je fascinován hudbou a rád by si zahrál nějakého hudebního skladatele. Role si přitom vybírá podle toho, s jakými lidmi bude trávit čas během natáčení. "Musíme si sednout a musím se cítit dobře. Občas se rozhoduji taky podle příběhu, většinou je to ale o lidech," přiblížil 188 centimetrů vysoký herec, který zanedlouho bude točit v Česku akční film Adventurers v čínské koprodukci.

S obdivem také vzpomínal na spolupráci s Tomem Hanksem, s kterým si zahrál ve filmu Šifra mistra Leonarda. "Někteří lidé pouze sledují linii filmu, ale Hanks svým uměním přesahuje hranice snímku, což je zjevné na první pohled," ocenil svého hereckého kolegu.

Podle Rena je důležité, aby se herec vzdělával a budoval si dobré teoretické základy. "Potkal jsem spoustu herců, kteří neznali Shakespeara a starali se jen o svou image, to je ale špatná cesta. Touha po slávě vás může zabít. Běžte do umělecké školy, čtěte hry, studujte teorii. Herec musí vidět svůj cíl po celý život a být šťastný, ať je kdekoli a s kýmkoli," vysvětlil herec se španělskými kořeny, bydlící v New Yorku.

Do Česka Reno zavítal už loni na necelý čtvrtrok kvůli natáčení třetího dílu filmu Návštěvníci. Vrací se podle svých slov rád, protože mu zde lidé připadají vřelí a necítil z nich agresi ani napětí. Do Varů přijel Reno převzít Cenu prezidenta festivalu. "Jsem poctěn tímto oceněním, i když bych byl radši doma se svými dětmi," zažertoval Reno, který je otcem šesti ratolestí.

Petra Svitavská, gepSouvisející zprávy

Willem Dafoe: Hrát outsidery mě baví

11.07.2016 01:17

Oscarový scénárista Kaufman: Vymýšlení a psaní neuspěcháte

08.07.2016 21:24

Karlovarská filmová soutěž nabízí dramata, ironického mnicha i narostlý ocas

06.07.2016 22:09

Jean Reno: Pro herce není důležitá sláva, musí být ale šťastný

04.07.2016 22:24

Dornan, Jones a Ellis přivezli do Varů Anthropoid. Rozdělili kritiky

02.07.2016 12:52