Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Husinec oslaví 600 let od upálení Mistra Jana Husa v novém centru věnovaném rodákovi

HUSINEC - 20.05.2015 16:40


Jihočeský Husinec slaví v letošním roce významné výročí 600 let od upálení svého rodáka Mistra Jana Husa. Slavného českého reformátora popravila katolická církev kvůli jeho kázáním a názorům na víru. Významnou událost si Husinečtí připomenou otevřením Centra Mistra Jana Husa. Zajímavá kulturní památka, která prošla kompletní rekonstrukcí, bude oficiálně otevřena v sobotu 30. května 2015. Autoři slibují moderní, nadčasovou expozici, která názorně dokládá odkaz Mistra Jana Husa současné době a osloví i příští generace.

"Věřím, že památník nadchne širokou veřejnost. Jedna z největších postav našich dějin - Mistr Jan Hus zde zůstává pro občany Husince, obyvatele České republiky i moderní Evropany v důstojnosti a úctě k myšlence a víře," slibuje starostka Husince Ludmila Pánková.

Nová expozice se věnuje době, životu, dílu, tradici a odkazu českého reformátora. Projekt ohleduplně pracuje s dispozicí Národní kulturní památky a místem tradičního Husova rodiště, tzv. Husovy světničky. V její bezprostřední blízkosti najdou návštěcníci "Husovu modlitebnu" vyjadřující spirituální rozměr této osobnosti projevující se modlitbou i duchovní písní. Autorem architektonického a výtvarného řešení s využitím současné multimediální komunikace je akademický architekt Petr Fuchs. Jako odborný garant působil profesor Jan Blahoslav Lášek, děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy.

"Husův příběh je základním a ústředním obsahem i osnovou výstavy, představující jeho vzdělání, působení v Praze na univerzitě a v Betlémské kapli, exil, cestu do Kostnice a ukončení jeho života v Kostnici," popisuje Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské. "Expozice se soustřeďuje na tři husovské okruhy. V úvodní části je návštěvníkovi představen kontext Husova života, v ústřední části je přiblížen vlastní příběh reformátora a závěrečnou část tvoří reflexe Husovy osobnosti a odkazu," dodává.

Husův život je zde zasazen do historického i regionálního kontextu se zřetelem na národní, společenské a církevní aspekty husovské tradice v Husinci. Je tak zdůrazněn mezinárodní a evropský charakter počátků české reformace. Prostor je věnován také třem zásadním místům spojených s Janem Husem, kterými jsou Husinec, Praha a Kostnice.

Rekonstrukcí v částce cca 25 milionů korun prošly památkově chráněné budovy i venkovní areál, kde jsou v zahradě umístěny plastiky, vytvořené studenty Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Obnova proběhla ve spolupráci a za podpory vlády České republiky, ministerstva kultury, Jihočeského kraje i města Husinec.

Památník je dlouhodobě ve správě Církve československé husitské a Jihočeský kraj se podílí na financování provozu. Zrekonstruované centrum bude sloužit nejen vzdělávacímu a pietnímu účelu, ale město Husinec jej může využívat i ke kulturním a společenským akcím.

das



Související zprávy

Nová kulturní památka: plavecký stadion v Českých Budějovicích

20.09.2017 13:47

Zakrytá Samsonova kašna provokuje a lidi pobuřuje

08.09.2016 13:18

Dny evropského dědictví na jihočeských památkách

03.09.2016 13:36

Jihočeský víkend ve znamení hudby, květin a speciálních prohlídek

20.05.2016 12:45

V sobotu bude Mezinárodní den památek

14.04.2016 19:51

Patronka zlatokorunského kláštera se po 78 letech vrací domů

13.04.2016 22:46

Českokrumlovské kláštery se staly Památkou roku

06.04.2016 11:23

Jihočeské památky chystají pestrou sezónu 2016

24.03.2016 14:06

Hradní muzeuum v Českém Krumlově slaví pět let existence

25.01.2016 14:06

Studenti natočili unikátní videoprohlídku kláštera na budějovickém Piaristickém náměstí

14.11.2015 21:30