Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Horkovod přivedl do Budějovic nejen teplo. Vyrostl díky němu sportovní areál a nově i první ovocný s

TEMELÍN - Včera 15:21


Přesně 113 ovocných stromů a 177 keřů vysadili pracovníci na louce u Sportovní haly v Českých Budějovicích. Jde o náhradní výsadbu v rámci stavby horkovodu z Temelína do Českých Budějovic, která navíc zapadá do adaptační strategie města České Budějovice na změnu klimatu. Po sportovním areálu u Vltavy jde tak o druhý projekt, který v krajském městě vznikl v souvislosti se stavbou horkovodu. Investici v hodnotě přes milión korun pokryla společnost ČEZ.

Jabloň, hrušeň, třešeň, švestka nebo jeřáb. To jsou příklady stromů, které zahradníci ARBORES CZ vysadili v těsné blízkosti Sportovní haly. Více než stovku stromů v parku doplňují téměř dvě stovky keřů jako je například kalina, líska, dřín nebo zimolez. „Samotný horkovod z Temelína do Českých Budějovic přináší významné ekologické efekty v podobě úspory osmdesáti tisíc tun CO2 za rok. V souvislosti s horkovodem zde vznikl na levém břehu Vltavy sportovní areál a nově ovocný sad jako náhrada za vykácené stromy podél trasy horkovodu. Zeleň do měst patří, jsou s ní spojeny estetické, ale i praktické efekty v podobě ochlazení městského prostředí, zlepšení ovzduší nebo prostě jenom klidu pro odpočinek,“ konstatoval Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

Podle vedení města nejde o nový park, ale o doplnění stávajícího parku u Sportovní haly. Současně jde o první ovocný sad v centru města. „Nový sad ukazuje, že ochrana přírody nejsou jen zákazy a omezení, ale také rozvíjení a vytváření nových možností. A že to jde dělat s respektem ke stávajícímu prostředí a užitkem pro lidi. Ti si zde budou moci odpočinout, ochutnat ovocné plody nebo se jen inspirovat, jaké stromy by se hodily na jejich zahradu. Současně jde i o jeden z projektů, kterým naplňujeme naší dlouhodobou strategii na změnu klimatu,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Maroš.

Částkou více než milión korun nový sad financovala společnost ČEZ. Pro ni není podpora výsadby stromů žádnou novinkou. Její nadace již třináct let nabízí grantový program Stromy. Dvakrát ročně si především města a obce mohou energetickou nadaci zažádat o podporu výsadby stromů ve výši až 150 tisíc korun. Jen na jihu Čech už energetici pomohli částkou přes osm miliónů korun vysadit stromy v osmdesáti lokalitách. „Tentokrát financování výsadby nebylo přes naší nadaci, ale šlo napřímo ze společnosti ČEZ. To ale není podstatné. Důležitý je výsledek, a ten stojí za to. Je to jen ukázka toho, že horkovod opravdu není jen o teple, ale efektů s ním spojených je mnohem více,“ doplnil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Do sadu velikosti přibližně 5500 metrů čtverečních vybrali zahradní architekti záměrně ovocné stromy. Dobře je na nich vidět přechod vegetace z jednoho ročního období do druhého. Místo pro nový sad určili pracovníci Odboru ochrany životního prostředí na Magistrátu města České Budějovice. Je součástí významného krajinného prvku a mimo jiné zahradníci budou sad udržovat bez použití jakýchkoli chemických prostředků. „I proto jsme vysadili původní odrůdy ovocných dřevin, které jsou mnohdy odolnější vůči nemocem či škůdcům. Některé z odrůd jabloní a hrušní byly na území Čech pěstované již v 17. století. Vysazením sadu, i když v centru města, pomáháme zachránit a udržet genofond ovocných dřevin naší nádherné české krajiny,“ poznamenala Lenka Marcínová, zahradní a krajinná architektka.

Výška stromů by se měla pohybovat maximálně do osmi metrů. Zahradníci budou koruny stromů upravovat tak, aby se pod stromy dalo pohodlně chodit a současně lidé měli možnost utrnout si plody a ochutnat je. Omezeni nebudou ani sportovci, kterým stále zůstává dostatečně velká plocha pro trénink.

arm