Karlovarsko Sokolovsko

► Galerie Oscarový scenárista Charlie Kaufman [Foto: Petra Svitavská]

Oscarový scénárista Kaufman: Vymýšlení a psaní neuspěcháte

KARLOVY VARY - 08.07.2016 21:19 - Aktualizováno: 08.07.2016 21:24


Filmové scénáře píše pomalu, často se hned v počátku "zasekne" a neví, kterým směrem se vydat. Přesto z jeho pera vzešly scénáře ke kultovním snímkům jako V kůži Johna Malkoviche či Věčný svit neposkrněné mysli. Cenu prezidenta filmového festivalu přijel do Karlových Varů převzít z rukou Jiřího Bartošky úspěšný scenárista Charlie Kaufman, který třikrát aspiroval na Oscara a jednu z nominací dokonce proměnil.

Naživo působí držitel Oscara za snímek s Kate Winslett a Jimem Carrey extrémně skromně, až zakřiknutě. Do Varů přijel představit svůj nejnovější počin "Anomalisa", který po Synekdocha, New York jako druhý i režíroval. Hlavní rozdíl je v tom, že nový film o řečníkovi, který umí motivovat všechny kromě sebe, je animovaný. "Animovaný film ale podle mě není samostatný žánr, jen prostě forma vyjádření," řekl novinářům v lázeňském městě sedmapadesítiletý rodák z New Yorku. Změna formy mu přinesla každopádně další úspěch - nominaci na Oscara za nejlepší animovaný film. "Předchozí spolupráce s režisérem Gondrym byla velmi příjemná. Ale chtěj sem si vyzkoušet režírovat sám, aktivněji se ujmout vlastních scénářů," řekl dnes novinářům filmař.

Scenáristické školy a kurzy uznává, ale nelíbí se mu, když vytvářejí až příliš přesné a striktní návody na tvorbu, jak postavit scénář. "Je to podobné jako u obrazu - také si nemůžete přečíst, jak namalovat obraz. Ale když jste dostatečně kreativní, zvládnete to. Omezení by měla být co nejmenší. Naučit se řemeslo jde nejlépe praxí," míní.

Konkrétní know-how na psaní scénářů nemá. "Můj rituál je prokrastinace, chození do kaváren. Trvá mi najít směr, kterým se vydat, leckdy i měsíce. Často se zablokuji. Ale v jisté době mi došlo, že to je součástí procesu. Když to uspěcháte, leckdy se vydáte opačným směrem, než byste chtěli,"svěřil se. Při natáčení snímku Věčný svit neposkvrněné mysli Kaufmana nenapadlo, že se film stane kultovním. "Reakce publika je vždy velkou neznámou," tvrdí.

Jako držitel Ceny prezidenta festivalu, by se nebránil figurovat v karlovarské znělce obdobně jako předchozí zahraniční držitelé karlovarských cen John Malkovich, Danny DeVito, Andy Garcia či Mel Gibson. "Líbí se mi, když mě zabírá kamera, takže bych do toho šel. Nebo bych k tomu mohl napsat scénář," dodal s lehkým úsměvem.

Pavel GejdošSouvisející zprávy

Willem Dafoe: Hrát outsidery mě baví

11.07.2016 01:17

Oscarový scénárista Kaufman: Vymýšlení a psaní neuspěcháte

08.07.2016 21:24

Karlovarská filmová soutěž nabízí dramata, ironického mnicha i narostlý ocas

06.07.2016 22:09

Jean Reno: Pro herce není důležitá sláva, musí být ale šťastný

04.07.2016 22:24

Dornan, Jones a Ellis přivezli do Varů Anthropoid. Rozdělili kritiky

02.07.2016 12:52