ODS a svaz šumavských obcí mediálně vyrazily proti Brabcovi, sepisují Chartu

PRAHA/ŠUMAVA/MODRAVA - 09.05.2014 08:36


Silné hlasy proti ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) zazněly v posledních dnech z ODS a Svazu obcí Národního parku Šumava. Odvolání ředitele parku Jiřího Mánka (ODS) odsoudil například starosta Modravy Anotnín Schubert, jenž vyzývá k podpisu takzvané Charty Šumavy. Ostře se do ministra opřel také bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS), který Brabce vyzval, aby vyvrátil údajné podezření, že se svými rozhodnutími snaží vyjít vstříc těžařským firmám, které nyní skupuje Babišův Agrofert.

Podle Schuberta Brabec během svých 100 dní ve funkci neudělal pro zájmy Šumavy a jejích obyvatel i milovníků mnoho, ba právě naopak. "Ministr schválil Plán péče, avšak v podobě, se kterým zákonem stanovená Rada Národního parku Šumava a naprostá většina obcí, kterých se dotýká, nesouhlasí. Pan ministr odvolal ředitele Mánka s odůvodněním, že tak chce uklidnit situaci v regionu, ale tento krok pana ministra vyvolal zcela opačnou reakci," uvedl Schubert v tiskovém prohlášení jménem Svazu obcí Národního parku Šumava.

Ještě ostřejší kritiku však Schubert snesl v tiskovém prohlášení k takzvané Chartě Šumavy, která je dle své definice volným společenstvím lidí hlásících se ke stejným ideálům o fungování národního parku Šumava. Ministerstvo životního prostředí pod Brabcovým vedením podle Schuberta schválilo proti vůli šumavské samosprávy Plán péče, který má na dlouhá desetiletí až staletí poškodit šumavskou přírodu, ohrozit výskyt a život chráněných a ohrožených druhů, ohrozit vodohospodářskou funkci šumavské přírody a krajiny, nevratně poškodit tradiční krajinný ráz Šumavy a který prý nerespektuje kulturní odkaz šumavských předků.

Paradoxně právě Schubert je jedním z regionálních politiků, kteří
nejvíce leží v žaludku ekologickým organizacím hlásajícím vesměs stejné cíle jako uvádí jeho dopis. Vyčítají mu například umožnění stavby rozlehlého sídla miliardáře Zdeňka Bakaly na Modravě.

Dalším paradoxem je, že mezi nově jmenovanými mluvčími Charty Šumavy je také bývalý ředitel parku Jan Stráský, který zastával funkci před Jiřím Mánkem. Právě za jeho působení panovaly největší nepokoje kvůli kácení v prvních zónách či používání jedovatých pesticidových lapačů bez povolení úřadů. Situace vyústila dokonce v jednu z největších ekologických blokád v parku.

Všichni chtějí to samé, každý ale jinak

Tiskové prohlášení říká, že Charta "nechce suchou a nechce vykácenu Šumavu. Nechce, aby se Šumava stala místem, kde se provádí politicky motivované těžby šumavského lesa a realizuje politický byznys na úkor přírody a jejích obyvatel. CHARTA ŠUMAVY chce šumavský les plný rozmanitého života, život spokojených šumavských obyvatel a spokojené návštěvníky národního parku." Podle mediálních výstupů však podobné, né-li shodné cíle mají i ekologická sdružení, MŽP či stínová vědecká rada. Výrazná neshoda však panuje ve způsobu, jak doho dosáhnout.

Příkladem může být senátní návrh Zákona o Národním parku Šumava, který senátoři nedávno propustili do druhého čtění. Zatímco MŽP jej zamítá, Stínová vědecká rada NP Šumava ho považuje za výrazně nekvalitní a ekologové poukazují na díry, které by údajně umožnily developerům rozšířit aktivity v parku, jihočeský poslanec za ODS a bývalý hejtman Jan Zahradník považuje odmítnutí zákona za výsměch obyvatelům Šumavy a jeho samosprávám. Že jde však především o výsměch jeho stranickým kolegům Pavlovi Eybertovi a Tomášovi Jirsovi, kteří zákon předkládali, se v tiskovém prohlášení neuvádí.

Také odvolání ředitele Správy Národního parku Šumava Jiřího Mánka bylo podle Zahradníka neuvážené. Mánka dokonce označil za "muže, který nejen zastavil kůrovcovou kalamitu". Naopak řada vědců již s několikaletým předstihem upozorňovala, že kalamita dosáhla vrcholu a sama od sebe odezní.

Zahradník však jde s kritikou ministra Brabce ještě dál. Richard Brabec by podle něj jako bývalý ředitel Lovochemie Andreje Babiše měl co nejdříve vyvrátit podezření, že se snaží vyjít vstříc těžařským firmám, které nyní skupuje Agrofert. Tuto výzvu Zahradník mediálně komunikoval již minimálně jednou.

Podle něj by pro Šumavu bylo doslova tragédií, pokud by došlo k obnovení těžby dřeva v takovém rozsahu, který dovolil bývalý ředitel František Krejčí a jeho náměstek Pavel Hubený, kterého pan ministr pověřil řízením parku.

Nejsilnější slova si však Zahradník nechal na konec: "Pan ministr prostě prodal Šumavu ekologickým aktivistům za klid pro impérium svého šéfa Andreje Babiše," uvedl. Nakolik je toto součástí kampaně ODS proti Babišově ANO.

Ekologická sdružení však některé Brabcovy kroky vítají. Přehled názorů z posledních dní si přečtěte zde.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39