- 29.01.2021 18:05
Loňské dodávky pitné vody ze soustavy Jihočeského vodárenského svazu (JVS) dosáhly 15,860 milionů m3 a po čtyřech letech opět klesly pod 16 milionů m3. Meziročně o více než 300 tisíc m3.
"Sešlo se víc důvodů. Mírná zima a příznivé dešťové srážky udržely a naplnily studny, což se na odběrech pitné vody ze soustavy vždy projeví. Nejen u jednotlivců, ale i měst. Třeba Prachatice měly větší množství vody z vlastních pramenišť, a proto od nás nakoupily méně vody. A celé to podtrhla covidová pandemie, která prakticky na celý rok přerušila provoz hotelů, restaurací, škol, fitness, omezila průmyslovou výrobu a lidi poslala na home office," vysvětluje František Rytíř, provozní náměstek JVS proč proti plánu loňský prodej vody předané klesl o 380 tisíc m3.
Bez ohledu na to ale musí vodárenská soustava držet rezervy a být připravena okamžitě zvýšit dodávky, bude-li to potřeba. "Koncem listopadu například Písek odstavil svou úpravnu vody a celé město třiadvacet dnů nepřetržitě a dalších pět dní krátkodobě zásobovala jen naše vodárenská soustava," dodává Antonín Princ, ředitel JVS.
Pro vodárenský svaz, který je sdružením 266 obcí a měst, znamená pokles odběrů vody nižší tržby za prodej vody předané o víc než 6 milionů korun. Přitom ještě v listopadu to vypadalo na propad proti plánu o 500 tisíc m3 a tedy výpadek dalších několika milionů korun, potřebných na údržbu a obnovu vodárenské soustavy. „Veškeré příjmy z prodeje vody, mimo nákladů na provoz, dáváme zpět do oprav, rekonstrukcí a investic našeho vodárenského systému, který je největší v kraji,“ uvedl Antonín Princ.
Ten přitom oceňuje práci zaměstnanců, kteří výrobu a distribuci pitné vody zajišťují celoročně non-stop. "Málokdo si to uvědomuje, ale i oni patří v čase nouzového stavu mezi ty z první linie. A při všech epidemických omezeních a zdravotních rizicích obstáli," uzavřel ředitel. Přestože začátek roku 2021 nesignalizuje změnu k lepšímu, věří, že provoz vodárenské soustavy bude i nadále bez větších problémů.
arm