TÁBOR - 22.01.2013 15:26 - Aktualizováno: 22.01.2013 15:34
Již 23. ročník slavností piva se od 6. do 9. února uskuteční v Táboře. A bude to zase pořádná jízda! Co se totiž z hlediska účasti pivovarů v odborné degustační soutěži týká (5. až 8. 2.), svým rozsahem se tato akce řadí mezi tři největší na světě, před Táborem jsou pouze americké San Diego a německý Norimberk. Porotu čeká náročný maraton - do odborné anonymní degustace soutěže o Zlatou pivní pečeť je přihlášeno téměř 600 vzorků piva a do soutěže Zlatý český pramen dvacet druhů minerálních vod.
"Závazně je přihlášeno 117 pivovarů do 25 kategorií piva. Kromě velkých a středně velkých výrobců tuzemských a také plejády místních minipivovarů opět posílila účast ze zahraniční," řekl na dnešní tiskové konferenci v Českých Budějovicích Alois Srb, který stál už u zrodu těchto slavností.
Ke třem už tradičním účastníkům z Německa přibudou další dva. Silně vzrostl zájem z Ruska, odkud se k pivovaru Baltika přidalo pět dalších pivovarů. Velké renomé požívá Zlatá pivní pečeť v sousedním Slovensku, což se odráží na opět vysoké účasti z této země. Zastoupení v soutěži bude mít řada dalších tradičních "pivních" zemí (Belgie, Rakousko, Nizozemí) i země z hlediska pivovarnické tradice exotičtější (Japonsko, Kazachstán). Opakovaně se zúčastní pivovary z Polska či Běloruska. V premiéře se představí například pivovar z Norska a dva pivovary z Arménie. Prestiž soutěže dokládá účast největších světových pivovarnických koncernů. Své zástupce tak mají v degustačních soutěžích pivovarnické skupiny Heineken International (3. na světě v objemu výstavu piva), Carlsberg Group (5. na světě), Molson-Coors (7. na světě), anebo Radeberger Gruppe (největší soukromá pivovarská skupina v Německu) a Brau Holding International (3. největší pivovarská skupina v Německu). Naproti tomu byste marně hledali mezi účastníky Plzeňský Prazdroj či Budějovický Budvar.
"Účast je dobrovolná, nepotřebujeme nikoho přesvědčovat, aby přijel. Myslíme si, že všichni ti, kdo v Táboře budou, vaří dobré pivo," vysvětluje Alois Srb.
Stále pestřejší nabídka a různorodost druhů si v zájmu větší objektivity hodnocení vyžádala další rozšíření počtu kategorií. Samostatnou kategorii dostanou extra silná piva a piva míchaná /Radlery/. Vítězové jednotlivých kategorií k titulu získají i právo užívat příslušné označení na etiketách a k propagačním účelům.
Součástí slavností je i soutěž o nejlepší minerální vodu. O titul Zlatý český pramen budou usilovat největší výrobci z Česka a Slovenska v konkurenci několika výrobců zahraničních. Premiéru na táborských slavnostech bude mít osm druhů nových ochucených minerálních vod. Potvrzena je účast minerální vody z Arménie a Ukrajiny.
Z hlediska účasti pivovarů v odborné degustační soutěži jsou Slavnosti piva v Táboře největší svého druhu v České republice. Odborné degustace jsou přísně anonymní a oficiálně garantované a kontrolované odbornými autoritami. Soutěže piva certifikují světově renomované společnosti TÜV SÜD, Bureau Veritas Czech Republic, 3 EC International a Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky. Soutěže minerálních vod kontroluje mezinárodní certifikační koncern TÜV SÜD. Pořadatelé spolupracují s odborníky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Slezské univerzity v Opavě a Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Prahy.
Objektivita a kvalifikovanost rozhodování je zaručena účastí vybraných renomovaných odborníků z pivovarů jak domácích, tak zahraničních. Mezi degustátory se objeví sládci z Japonska, Ruska a několika dalších zemí.
Poprvé se soutěžních ochutnávek zúčastní i pracovníci Výzkumného chmelařského ústavu ze Žatce. Kromě nich budou kvalitu, tj. vůni, chuť, plnost nebo tzv. "říz" toho či onoho piva, hodnotit také odborní doktorandi VŠCHT, úspěšní studenti Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Prahy a Střední ekologické a potravinářské školy z Veselí nad Lužnicí.
Pro veřejnost slavnosti začínají ve středu 6. února a potrvají do soboty 9. února. Dějištěm je opět hotel Palcát. Pro hosty bude k dispozici pivo od asi 40 pivovarů. Každý může vybírat ze zhruba stovky točených druhů piva a další stovky jiných druhů ve skle. Na místě budou moci pivní fajnšmekři ochutnat kromě českých speciálů velkých a malých pivovarů například piva z Belgie, mnichovský Paulaner, bayreuthský Maisel, dále piva z Dánska, Norska, Nizozemí, Itálie, Slovenska, USA a jako perličku pak třeba pivo Nového Zélandu či z Anchorage na Aljašce.
Slavnosti pro veřejnost začínají každý den od 17 hodin. Stejně jako loni mohou lidé celý večer používat pouze své sklo. Obyčejné půllitry s logem slavností budou u vstupu k dostání za 5 korun. Kvalitnější sklenice přijdou na 30 korun. Lidé je mohou kdykoli vrá !@#$%^&* nebo si je mohou odnést domů jako suvenýr. Organizátoři tak chtějí trvale vyloučit jakékoliv používání kelímků nebo problematické vracení zálohovaného skla na stánky. Pivovary a prodejci mají právo používat své firemní sklo s různou výší záloh. Personál ze stánků bude mít opět přístup ke špičkové německé myčce skla fy Winterhalter, která se používá i na mnichovském Oktoberfestu. Návštěvnost slavností v posledních letech převyšuje 1000 návštěvníků denně a podle pořadatelů je maximum možného.
Předprodej vstupenek v městském Infocentru na Žižkově náměstí začal 9. ledna . Ceny v předprodeji se pohybují od 120 do 140 korun, na místě budou o deset korun dražší.
V doprovodném kulturním programu vystoupí například Keramička, Babouci, PiňaKoláda, Melody Band nebo Big Papa.
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům odborných degustačních soutěží proběhne
v sobotu 9. února 2012 v 18 hodin v kongresovém sále Hotelu Palcát.
Slavnosti piva v Táboře mají také vlastní webové stránky www.slavnostipivatabor.cz.
arm