Domažlicko Kladensko Klatovsko Plzeň-jih Plzeň-město Plzeň-sever Praha-město Tachovsko

Vlčí smečku na Šumavě je možné nově pozorovat z unikátní lávky

02.11.2015 11:23Vlčí smečku čítající dva dospělé vlky a čtyři vlčata lze pozorovat ve skoro tříhektarovém výběhu návštěvnického centra nedaleko Srní. To minulý týden slavnostně otevřeli ministr životního prostředí Richard Brabec, náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner, ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený a celá řada osobností.

Internet na hotelu? V Česku běžnější než v Německu. Ale na Ukrajině ještě spíše

20.05.2015 11:06Internetové připojení dnes patří ke standardním hotelovým službám, ne všude je to ale samozřejmostí. Podle průzkumu vyhledávače hotelů trivago.cz se Česko umístilo v první dvacítce a zastínilo dokonce i Německo i Švýcarsko. Naopak pokulháváme třeba za Ruskem, Maďarskem, Slovinskem a dokonce i Ukrajinou. Nejlepší dostupnost internetu mají hotely v USA a Kanadě.

Svět Ametystů v rakouském Maissau chce přitáhnout české turisty

11.04.2015 09:42Rakouské muzeum Svět ametystů v Maissau, které je asi 100 kilometrů od Brna a 33 kilometrů od české hranice, chce přilákat více českých turistů. 23. dubna proto nabídne všechny prohlídky zajímavých atrakcí, speciální prezentace a ochutnávky kulinářského umění z rakouských regionů Waldviertel a Weinviertel v českém jazyce.

Začíná týden (nebo spíše 14 dní) vědy - velkolepý vědecký festival pro všechny

01.11.2013 08:36Více než 500 akcí nabídne po celé ČR od dnešního dne do 15. listopadu 2013 festival s názvem Týden vědy a techniky Akademie věd (AV) ČR. Letošní třináctý ročník nabídne akce po celé České republice, nejvíce pak v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Šanci se zúčastnit ale budou mít lidé v každém krajském městě a na mnoha dalších místech.

Archeologové objevili na Šumavě nejvýše položené pravěké sídliště v ČR

19.08.2013 08:15Archeologové objevili nedaleko Modravy stopy osídlení z mladší doby kamenné, které je podle všeho nejvýše položeným pravěkým sídlištěm v ČR. Nachází se ve výšce nad 1100 metrů nedaleko Javoří Pily u Roklanského potoka. Výzkum dokládá, že i v těch nejvyšších partiích dnešního Národního parku Šumava žili lidé už 6 tisíc let před Kristem, oznámil mluvčí národního parku Pavel Pechoušek.

Kašperská 30 o víkendu rozhodne o nejlepších českých běžkařích

14.02.2013 06:00Největší seriál zimních běhů na lyžích SkiTour o víkendu vrcholí závodem Kašperská 30. Poslední pátý závod zimní série rozhodne o tom, kdo jsou nejlepší čeští běžkaři - naději na celkové vítězství mají přitom hned tři závodníci.

Šťastlivci budou moci spatřit šumavského dvaadvacateráka

23.12.2012 09:00Také letos budou moci milovníci lesa v pozorovací obůrce na Srní možnost sledovat nejkrásnější parohy na Šumavě. Král lesa, jak jelenovi z nejsilnějšími parohy na Šumavě lesníci přezdívají, bude mít letost již dvaadvacet výsad. První prohlídka se chystá 26. prosince za symbolické vstupné 20 korun, informoval mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Vědci pátrající po vzácných gorilách v Kamerunu našli den staré hnízdo

31.12.2010 16:38Zatím ani jediné přímé pozorování vzácných nigeriských goril se nepodařilo členům společné expedice DRuDeF a Diehli Initiative, kteří se v kamerunské džungli snaží ustavit novou rezervaci. Mají ale v ruce velmi čerstvou stopu. Nalezli totiž jen den staré hnízdo těchto primátů. Také zaznamenali řadu stop pohybu goril a šimpanzů v oblastech, na které se soustředili. O novinkách v průzkumu informoval člen expedice Tomáš Jůnek.

Češi spustili v Egyptě na vodu první českou repliku lodi z 17. století

10.12.2010 06:00Česká republika jako vnitrozemský stát získala po dlouhé době novou námořní loď. Naše první námořní historická plachetnice vyplula na vodu v sobotu 4. prosince v egyptském Suezu. Po dvou letech stavby tak vyvrcholil projekt party nadšenců kolem kapitána Josefa Dvorského, kteří se rozhodli postavit opravdovou českou školní loď. La Grace je navíc nejvěrnější replikou stejnojmenné historické námořní plachetnice prvního českého mořeplavce Augustina Heřmana z Mšena u Mělníka, který žil v 17. století. Podle autorů se jedná nejen o český, ale i o světový unikát, hlásí z Egypta Jana Davidová-Kracíková z Českého rozhlasu.

Čeští vědci bojují za vyhlášení rezervace pro gorily v Kamerunu

01.11.2010 11:47Skupina českých vědců chce pomoci svým africkým kolegům vyhlásit na území Kamerunu rezervaci pro zdejší gorily. Nový projekt má zmapovat a prozkoumat nejjižnější gorilí populaci v oblasti Fossimondi a finančně, mediálně a odborně podpořit stávající aktivity ERuDeFu, které povedou k vyhlášení rezervace. Půlroční výprava do nitra kamerunských pralesů právě začíná, informoval člen českého týmu - dokumenarista, fotograf a zoolog Tomáš Jůnek.

Deník Expedice Svalbard 2010: Díl druhý

30.08.2010 20:24Druhá část letošní expedice Petuniabukta 2010 byla svým obsazením spíše komorní, zúčastnili se jí botanička Jitka Klimešová (Botanický ústav AV ČR, v.v.i.), rostlinný fyziolog Peter Vaczi (MU Brno) a fotograf a biolog Alexandr Pospěch (JU České Budějovice). Kromě obvyklých povinností, jako je kontrola meteorologických staniček a péče o stanici, měl každý z účastníků také svůj odborný program.

Deník Expedice Svalbard 2010: Díl první

19.07.2010 22:39První část VI. arktické vědecké expedice Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která odcestovala 18. června, se po příletu do Longyearbyenu (správní centrum souostroví Svalbard) přesunula na naši základnu do severní části zátoky Billefjorden. Této části expedice se účastní botanici z Jihočeské univerzity a Botanického ústavu Akademie věd ČR, klimatologové - rostlinní fyziologové z brněnské Masarykovy univerzity a kameraman ze společnosti Komenium s.r.o..

Expedice Svalbard 2010: Úvod

19.07.2010 22:23Již počtvrté vyrazili vědci a studenti Jihočeské univerzity na souostroví Svalbard za polárním kruhem. Ve spolupráci s kolegy z Botanického ústavu Akademie věd a pracovníky Masarykovy univerzity v Brně budou zkoumat arktické poměry v centrální části norského souostroví na poli algologie-mikrobiologie, rostlinné ekologie, parazitologie-zoologie a klimatologie. Letos bude na Svalbardu pracovat skupina 16 lidí od 18. června do 18. září. Regionální noviny ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou přinášejí stejně jako vloni deník této arktické expedice.