PRAHA/BUDAPEŠŤ - 31.07.2010 13:36
Maďarská punková kapela Bankrupt patří k největším zástupcům svého žánru v zemi. Koncertuje často i v Čechách, kde aktuálně vystoupí třikrát s jihočeskými Z ničeho nic. Regionální noviny se zeptaly frontmana kapely Rocca na stav punkové hudby u jižních sousedů Slovenska a na další zajímavá témata.
RN: Kapela Bankrupt existuje 13 let, má za sebou přes 300 koncertů po Evropě včetně vystoupení coby support Toy Dolls, D.O.A nebo The Real McKenzies. Letos jste vydali páté CD Razor Wires And Neon Lights. Zajímavá historie, přesto zkus nám kapelu trochu představit a prezentovat.
Rocco: Založili jsme kapelu v roce 1996 s kytariskou Williamem. V prvních čtyřech letech jsme vyzkoušeli spoustu bubeníků a pár zpěváků, než jsme se rozhodli, že já s Williamem budeme zpávat a našli našeho současného bubeníka Shortyho v roce 2000. Tahle trojka nám zůstala skoro 10 let do dnes. Náš sound nejdřív ovlivnily klasické britské pankové kapely ze 77tého roku a Ramones, ale s časem jsme nabírali vlivy amerických kapel jako Descendents nebo NOFX, stejně jako skandinávské rock'n'roll punkových a punkabilly kapel jako Living End nebo Peacocks. S každou deskou je náš zvuk silnější. Dosud nejúspěšnější je album Shorter Than Danny DeVito (2006), ale dvě Epčka vydané od té doby (Rocket To Riot City - 2008 a Razor Wires And Neon Lights - 2009) taky posbírala velmi dobré kritiky kolem světa.
Zpíváme Anglicky, protože všechny další kapely, které nás inspirovaly, zpívají anglicky, a je to součást zvuku, který se nám tak líbí. Experimentovali jsme s maďarskými texty na našem druhém albu (Bad Hair Day - 2004), ale výsledky nás nenadchly, takže texty od té doby zůstaly jen anglické.
Začali jsme hrát po sousedních zemích v roce 2000 a od té doby byla odezva fanoušků ze zahraničí lepší než v Maďarsku. Proto jsme 80 procent koncertů v posledních pěti letech odehráli za hranicemi (nejvíce Rakosko, Německo a Česko). Hráli jsme se spoustou skvělých kapel a jako předkapela jsme vystupovali s Toy Dolls na jejich vyprodaném re-union turné v roce 2004 v Budapešti, nebo s Real McKenzies v roce 2008 v Hollabrunnu v Rakousku.
RN: První koncerty Bankrupt byly v roce 2003 společně s S:P:S, další jako Punk Aid Festival, Modrá Vopice Fest, Abaton Mighty Sounds Revange následovaly, v roce 2007 festival Rock na Valníku a o rok později Přeštěnice Open Air. Poměrně slušný seznam koncertů v ČR. Jak se Vám líbí na koncertech v Čechách, co si myslíte o české punk/HC scéně, znáte nějaké české kapely?
Rocco: V Čechách jsme zažili jednou z největších náštěv v historii kapely. Zdá se mi, že u vás chodí všeobecně mnohem více lidí na koncerty a rockové festivaly než v Maďarsku. Na Přeštěnice Open Air v roce 2008 jsme hráli před několika tisíci lidí a video z téhle akce jsme použili pro několik našich klipů (Cinderella, Sidewinder, Straight Outta Graceland, Agony Bay), které můžete najít na YouTube. Bylo také super hrát turné s několika velkými místními kapelami jako SPS, hrát ve Futuru bylo fakt pěkné. Poznali jsme se s několika dobrými českými kapelami a jsme kamarádi s punkabilly The Flaming Cocks, kteří naneštěstí už nehrají.
RN: O Maďarsku všeobecně spousta mladých lidí mnoho neví. O maďarské punkové hudbě ještě méňě. Můžeš ve stručnosti charakterizovat scénu, kapely, fanziny, labely v Maďarsku?
Rocco: Nejpopulárnější maďarské punkové kapely jsou HétköznaPI CSAlódások (jinak známé jako PICSA) a Prosectura. Obě hrají v maďarštině už drahná léta.
Mezi menšími kapelami jsou dobří noví social distortion Radical Crush. Hrají v maďarštině a pocházejí z města Veszprém. Další jsou třeba velmi talentovaní mladí poppunkoví Reflected, kteří vydávají alba na malém labelu našeho kytaristy PiaRRecords. Jejich poslední album vyšlo i v USA a Japonsku. Na psychobilly scéně jsou Gorilla, jedna z největších kapel toho žánru, a také The Silver Shine.
Protože je fakt těžké prodávat Cdčka, nepřežilo do dnešní doby moc labelů. Print ziny také vymírají, ale do je fakt smutný je, že nepřežily žádné dobré punkové web magazíny, o kterých bych tedy věděl.
RN: Jakou posloucháte hudbu, čím se inspirujete pro Vaši tvorbu a o čem jsou Vaše texty?
Rocco: Máme rádi klasiky jako Ramones, The Clash, Buzzcocks, The Stranglers, a taky Descendents, NOFX, The Dwarves, The Briefs, The Peacocks a The Living End. Když chceme oddechnout na cestě, posloucháme Manic Street Preachers nebo Baby Bird.
Naše texty byly vždycky mixem humorných témat a sociální kritiky, ale na posledním CD to bylo hlavně to druhé. Razor Wires And Neon Lights je jakési koncepční album vydané k 20 letům změny systémů, které poukazuje na zklamání nad propásnutými šancemi v našem regionu.
RN: Sledujete politickou a společenskou situaci ve Vaší zemi a Evropské unii? Byli jste pro nebo proti vstupu Maďarska do EU?
Rocco: Myšlenka EU je dobrá a po kapelu, která hraje za hranicemi tak často jako my, je to skvělé, že hranice zmizely. Přesto je v Bruselu příliš mnoho byrokracie a udržování téhle organizace stojí moc. Ale největším problémem je, že jsme stále druhořadými občany EU. Rozdělení východu a západu zůstává lidem stále v hlavách a o tom zpíváme v písničce Parallel Worlds.
RN: Jaký je Váš postoj k lehkým drogám a jste pro jejich legalizaci?
Rocco: Nejsem asi nejlepší člověk pro tuhle odpověď, protože nemůžu vystát ani cigarety. Myslím, že by to mělo být legální, jen to nedělejte kolem mě, protože nesnáším ten smrad (smích)
RN: Poslední otázka. Kolikrát jste se koupali v Balatonu?
Rocco: Nejpočítal jsem to, ale asi často. Hráli jsme show v Siófoku před pár týdny s Radical Crush, ale nebyl čas zajít k jezeru.
RN: Díky za rozhovor
das, Jan Raus