PLZEŇ/ŠUMAVA - 06.01.2012 12:27 - Aktualizováno: 06.01.2012 12:27
Správa Národního parku Šumava hrozí Hnutí Duha, že bude požadovat proplacení vícenáladů těžebních firem, které vznikly v souvislosti s blokádou v oblasti Ptačího potoka vloni na podzim. Opírá se při tom o rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který potvrdil předběžné opatření Okresního soudu v Klatovech, po několika protestu dnech zakázal Hnutí Duha blokádu organizovat. Ekologická organizace se z organizování blokády tehdy stáhla, její účastníky však nadále morálně a právně podporovala.
Okresní soud v Klatovech již vloni Správu Národního parku Šumava vyzval, aby podala návrh na zahájení řízení o náhradu škody, kterou mělo Hnutí Duha svým nezákonným jednáním způsobit státu, obcím či jiným sousedním vlastníkům lesa a dodavatelům prací. Podle mluvčího parku Pavla Pechouška Správa návrh podala a po Hnutí Duha bude žádat sumu, kterou jsme museli zaplatit najatým firmám za prostoje, když jejich zaměstnanci nemohli pracovat.
Podle Pechouška Hnutí Duha původní výzvy Okresního soudu ukončit organizaci blokády neuposlechlo a jeho členové organizovali nezákonnou blokádu dále. To ale důrazně popírá jak samotné Hnutí Duha, tak tehdejší mluvčí blokády a její účastník Mojmír Vlašín. "Ihned poté, co předběžné opatření okresního soudu nabylo právní moci, Hnutí Duha se z organizace stáhlo," řekl Regionálním novinám Vlašín. Machálek jeho slova potvrdil: Hnutí Duha podle něj přestalo blokádu organizovat ihned. "Že jsme účastníkům poskytovali právní a morální podporu, neznamená, že jsme blokádu organizovali," upozornil.
Podle ředitele Hnutí Duha Petra Machálka může mít Správa ze zákona na proplacení škody nárok, ale pravděpodobně neuspěje, neboť nestačila v zákonné lhůtě podat žalobu a předběžné opatření okresního soudu mezitím pozbylo právní moci. "Správa Národního parku nepodala do 31.10.2011, jak jí bylo soudem uloženo, návrh na zahájení samostatného soudního řízení o vzniku škody a tím předběžné opatření zaniklo," uvedlo Hnutí Duha v dnešním tiskovém prohlášení.
Podle ekologů by naopak měla platit Správa NPŠ, s níž vloni Inspekce životního prostředí zahájila řízení za nezákonné zásahy v parku pokutu. Správa totiž zahájila některé zásahy bez nutné výjimky, což veřejně přiznal i ředitel Správy Jiří Stráský.
To naráží na samotnou podstatu sporu: Správa NPŠ se aktuální rozhodnutí Krajského soudu snaží medializovat jako potvrzení, že samotná blokáda Na Ztraceném byla nezákonná. V tiskovém prohlášení mluvčí Pechoušek uvádí, že "(Soudní rozhodnutí) ... je jen další důkaz toho, že aktivisté jednali celou dobu nezákonně."
Podle Machálka se ale Plzeňský krajský soud ve svém rozhodnutí nezabýval obsahem sporu o nezákonné kácení v lokalitě u Ptačího potoka v šumavském národním parku. "Krajský soud pouze konstatoval, že klatovský okresní soud měl oprávnění k vydání předběžného opatření. Jakýkoliv jiný závěr je účelovým překrucováním verdiktu soudu," upozornil Machálek.
Připoměl, že ten samý soud již 5. října 2011 potvrdil, že zásah policie proti účastníkům blokády byl neoprávněný (více zde).
das