PRAHA/Č. BUDĚJOVICE/PLZEŇ - 12.12.2011 15:57
Plzeňský kraj letos zvítězil ve srovnávacím průzkumu Místo pro život. O jeho absolutním vítězství rozhodla nejen statistická data, ale i váhový přepočet kolegia. Jihočeši sice zapůsobili jako nejtolerantnější region s rozvinutou občanskou společností, ale například v rozvoji infrastruktury, péči o děti a pracovních podmínkách skončili hluboko za polovinou českých krajů.
Výsledky průzkumu dnes zveřejnila komunikační skupina Bison & Rose, která je pořadatelem soutěže. Podle ní prvenství Plzeňského kraje zajistilo například dobré dálniční propojení Plzně se západní Evropou. To přivedlo do Plzeňského kraje i v období hospodářského zpomalení nové investice, a to dokonce dvakrát vyšší, než je celorepublikový průměr. "Hustota dálniční a silniční sítě je tu sice oproti celostátnímu průměru o pětinu nižší. Na druhou stranu se kraj může pochlubit o polovinu menší dopravní nehodovostí," uvedla v průvodní zprávě projektová manažerka Alexandra Mindošová. Paradoxní je, že právě v kategorii "Rozvoj infrastruktury" skončil západočeský region na posledním místě.
Mezi silné stránky Plzeňského kraje patří podle ní také vysoké investice přes CzechInvest a vyšší počet dětských hřišť, na jejichž kontrolu dbá kraj. V porovnání s celorepublikovým průměrem je o pětinu více lidí z Plzeňského kraje členem sportovního klubu, aktivním turistou či junákem a čtenáři mají v knihovně na výběr více knih. Lidé zde sice vyprodukují o čtvrtinu méně odpadu, ale do kanalizace vypouští více odpadních vod. Zároveň zde téměř pětina lidí není připojena k vodovodu.
Jihočeský kraj skončil v letošním hodnocení až na pátém místě. Dokonce i v ekologii a životním prostředí, o které se regionu často opírá, dosáhl jen šestého místa ze 14. Nejlépe si vedl v kategorii Občanská společnost a tolerance, ve které zvítězil. V bezpečnosti a ve volnočasových aktivitách a turistice obsadil shodně čtvrté místo, ve zdravotnictví a sociální péči skončil pátý. Naopak rozvoj infrastruktury se propadl až na desáté místo, což reflektuje pomalou a nejistou dostavbu jediné dálnice v kraji a špatné propojení se zahraničím.
V péči o děti a vzdělávání skončili Jihočeši devátí, v pracovních podmínkách pak osmí.
Podle organizátorů dává výzkum "tvrdá" data do kontextu s žebříčkem hodnot, skrz nějž je posuzována důležitost jednotlivých zkoumaných oblastí. Hodnotový žebříček sestavilo kolegium 14 předních tuzemských osobností.
Celkové výsledky
1. Plzeňský kraj
2. Karlovarský kraj
3. Hlavní město Praha
4. Zlínský kraj
5. Jihočeský kraj
6. Kraj Vysočina
7. Pardubický kraj
8. Jihomoravský kraj
9. Liberecký kraj
10. Karlovarský kraj
11. Olomoucký kraj
12. Moravskoslezský kraj
13. Středočeský kraj
14. Ústecký kraj
Dílčí výsledky Plzeňského kraje v jednotlivých oblastech
2. Péče o děti a vzdělávání
2. Pracovní podmínky
3. Ekologie a životní prostředí
3. Zdravotnictví a sociální síť
3. Občanská společnost a tolerance
6. Volnočasové aktivity a turismus
7. Bezpečnost
14. Rozvoj infrastruktury
Dílčí výsledky Jihočeského kraje v jednotlivých oblastech
1. Občanská společnost a tolerance
4. Bezpečnost
4. Volnočasové aktivity a turismus
5. Zdravotnictví a sociální síť
6. Ekologie a životní prostředí
8. Pracovní podmínky
9. Péče o děti a vzdělávání
10. Rozvoj infrastruktury
das