ČR/NĚMECKO/SLOVENSKO - 27.12.2012 12:30
Německo stále častěji posílá své seniory trávit stáří do pečovatelských ústavů ve východní Evropě a Asii. Důvodem jsou rostoucí ceny péče u našich západních sousedů, které si statisíce tamních seniorů již nemohou dovolit. Napsal to dnes britský deník The Guardian, podle kterého by v Česku mohly v současné době být více než tři tisíce Německých seniorů.
The Guardian odkazuje německý statistický úřad, podle kterého si v současné době více než 400 tisíc seniorů nemůže dovolit německý domov seniorů a tento počet roste o zhruba pět procent každý rok. Důvodem jsou především ceny služeb tamních domovů, které se průměrně pohybují mezi 2900 a 3400 eury (73.000 až 85.000 korunami) měsíčně. Podíl mají také stagnující penze a fakt, že stále více lidí potřebuje péči, když zestárnou.
Podle deníku ukazuje výzkum, že zhruba 7146 německých penzistů žije v domovech pro seniory v Maďarsku, více než 3000 bylo posláno do České republiky a více než 600 na Slovensko. Neznámé počty pak žijí ve Španělsku, Řecku a na Ukrajině. Thajsko a Filipíny také přitahují rostoucí počty důchodců.
The Guardian hovořil s některými německými klienty v maďarských, thajských a řeckých domovech, kteří řekli, že neměli jinou možnost, protože ceny zde jsou mnohem nižší - průměrně činí třetinu až dvě třetiny ceny v Německu - a také měli pocit, že dostávají lepší péči. Jiní důchodci se v zahraničí ocitli ale očividně nedobrovolně, dodal deník.
Autor článku upozornil i na rostoucí počet poskytovatelů zdravotnické péče, kteří staví nebo se chystají otevřít zahraniční domovy zaměřené specificky na německé důchodce. "V Asii a východní a jižní Evropě jsou platy sociálních pracovníků a další výdaje na čištění prádla, údržbu a v neposlední řadě stavební parcely a práce, často mnohem nižší," všímá si deník.
Podle socio-politické poradní skupiny The Sozialverband Deutschland (VdK) jsou rostoucí počty Němců, kteří si ve vlastní zemi nemohou dovolit zestárnout "alarmujícím signálem". Skupina volá po policistém zásahu. "Nemůžeme si prostě dovolit tyto lidi, kteří postavili Německo tak, jako ho známe, kteří pro to (Německo) ohýbali svá záda celý život, deportovat," řekla The Guardian přezidentka VdK Ulrike Mascher. "Je to nelidské," dodala.
Na druhou stranu však deník upozornil na klesající kvalitu péče v německých pečovatelských domech. Podle Christely Biensteinové, vědecké pracovnice zabývající se pečovatelstvím na Univerzitě ve Witten/Herdecke, mnoho německých pečovatelských domů dosáhlo zlomového bodu díky nedostatku pracovníků a standardy díky tomu poklesly. "Každý pacient dostává průměrně jen 53 minut péče denně včetně podávání jídla," upozornila Biensteinová s tím, že často se jeden pečovatel stará o 40 až 60 obyvatel domu.
Artur Frank, majitel společnosti Senior Palace, která hledá pečovatelské domy pro Němce na Slovensku, řekl, že by bylo špatné označit umísťování Němců v zahraničí jako "deportaci" jak to nazvalo VdK. "Nejsou deportováni nebo vyhnáni. Mnozí jsou zde z jejich vlastní vůle a na základě smysluplných rozhodnutí jejich rodin, které vědí, že se tak budou mít lépe," řekl Frank deníku.
The Guardian ale upozornil také na nebezpečí, které některým seniorům může v zahraničí hrozit. Ohroženi jsou například pacienti s demencí, kteří se špatně orientují v úplně jiné kultuře s rozdílnými jazyky, protože žijí ponořeni do svých starých světů složených ze starých vzpomínek.
das