- 29.06.2016 13:26
V pátek 1. července (ale po vydání vysvědčení vlastně již zítra) začínají vytoužené letní prázdniny školáků a studentů. Dva měsíce bez školních povinností, kdy teplé dny lákají ke hrám a sportovním aktivitám. Bohužel tyto "radovánky" často končí výjezdem záchranné služby. Nedostatečný dohled dospělých, špatná organizace volného času dětí, přecenění schopností, podcenění rizika, chybějící bezpečnostní pomůcky - to jsou hlavní příčiny následných dětských úrazů. Úrazy jsou přitom nejčastější příčinou úmrtí dětí a jejich počty se stále nedaří výrazněji snižovat.
"Nejčastěji dochází k poranění dětí při sportu a zábavě, kdy bývá častým důvodem absence bezpečnostních pomůcek. Ty v případě pádu dokáží úrazu zabránit nebo alespoň rozsah zranění zmírnit. Vážné úrazy hlavy s celoživotními následky nejsou, bohužel, výjimkou. Během loňských prázdnin vyjížděli Jihočeští záchranáři k bezmála 200 úrazům hlavy u dětí. Jednoznačně základním preventivním a pro děti na silnici i povinným prvkem, je ochranná přilba, a to nejen při jízdě na kole. Měla by být samozřejmostí také při pohybu na koloběžce, skateboardu, bruslích a řadě dalších sportovních aktivit," říká Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.
Se vzrůstající oblibou zahradního grilování stoupá i počet dětských popálenin. Přitom tato poranění jsou velmi bolestivá a traumatizující a jejich hojení dlouhodobé. Dalším velkým rizikem jsou nezabezpečené zahradní bazény, kdy jako prevence před pádem a následným tonutím poslouží například pevné ploty, zakrytí, zastřešení, nebo elektronický alarm. Čím dál častěji se také záchranáři setkávají s komplikovanými úrazy na trampolínách a podobných dětských atrakcích.
"Smutnou realitou jsou i vážná zranění dětí při dopravních nehodách. Jen v posledních dvou týdnech bylo v Jihočeském kraji při dopravních nehodách zraněno pět dětí a z toho dvě těžce. Při jízdě autem by proto mělo být samozřejmostí použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů. Také je důležité si uvědomit, že všechny větší a těžší volně položené předměty ve vozidle představují pro cestující osoby velké riziko. Při nárazu se z nich snadno stane smrtící nástroj," upozorňuje Petra Kafková.
Během loňských prázdninových měsíců ošetřili jihočeští záchranáři více než 3300 pacientů s úrazovými stavy, z toho bylo 16 procent, tedy 540, dětí a mladistvých.
arm