PRAHA/BOLETICE/NADĚJKOV - 22.11.2010 15:57
Zástupci obcí a veřejnosti z lokalit, kterým hrozí stavba hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, požadují zásadní změnu postupu státu. Chtějí, aby byl respektován jejich názor a stali se pro státní orgány skutečnými partnery. Odevzdali proto vládě a Správě úložišť radioaktivního odpadu petici za změnu procesu vyhledávání lokalit a další petici proti umístění úložiště ve vojenském prostoru Boletice.
"Základní podmínkou dalších jednání je nastavení otevřeného transparentního procesu s nepřekročitelným právem obcí a kraje odmítnout úložiště v daném regionu. Obce i veřejnost, v jejichž katastrálním území má být umístěno jaderné zařízení, dnes nemají možnost o takových záměrech účinně spolurozhodovat," uvedly dnes ve společném tiskovém prohlášení Hnutí dluha a ekologické sdružení Calla.
Zástupci obcí a ekologů dnes zodpovědným ministerstvům, Parlamentu a Správě úložišť radioaktivních odpadů odevzdali Petici za změnu procesu vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů s 4222 podpisy a Petici proti záměru vybudování hlubinného úložiště radioaktivních odpadů ve vojenském prostoru Boletice se 166 podpisy.
Obce se svůj postoj k současné podobě procesu snaží dávát najevo již dlouhou dobu. Sedmadvacet místních referend od roku 2004 řeklo naprosto jasné ne umístění úložišť. Zástupci obcí a ekologů již i demonstrovali před Úřadem vlády, výsledkem čehož bylo moratorium pozastavující práce. V roce 2007 tři lokality (Pačejov, Božejovice-Vlksice a Lodhéřov) sestavily a odeslaly memoranda vyzývající vládu a poslance ke splnění slibu v programovém prohlášení vlády. Dva roky na to se na společném setkání starostů napříč všemi lokalitami dohodla společná výzva adresovaná politickým představitelům, opět vyzývající ke změně procesu. Výzvu zaštítilo 15 obcí a 11 ekologických a místních organizací.
Řešením by mohlo být právo veta
Ekologické organizace nyní zadaly právní analýzu, jejímž úkolem je připravit návrhy na změnu současné legislativy. Studie zpracovaná Ekologickým právním servisem navrhuje dva způsoby, kterými lze odblokovat konflikt mezi obcemi a úřady. Prvním řešení zapojení obcí přes projednávání Politiky územního rozvoje. Výhodou tohoto řešení je, že by odpadla nutnost novelizovat další ustanovení stavebního zákona. Druhé řešení pracuje s vložením práva veta do atomového zákona. To by zabránilo Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost vydat povolení k umístění úložiště bez souhlasu dotčených obcí. Právo veta dotčené obce v atomovém zákoně by podle ekologů navíc vyžadovalo jen minimální změny právních předpisů.
"Proces výběru úložiště musí začít respektovat práva obcí a veřejnosti. Zabrání to eskalaci napětí mezi obcemi a státem, tedy situaci kam dospěli v sousedním Německu. Nastavení nových, demokratických pravidel procesu, založených na respektu k názoru obcí a veřejnosti dá dotčeným obcím jistotu, že se na jejich názory bude stát brát zřetel a že jím nemohou být převálcováni," uvedl Martin Sedlák z Hnutí Duha.
Edvard Sequens ze sdružení Calla připoměl, že signatáři Petice za změnu procesu vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů také žádají odpovědné orgány, aby nezvyšovaly množství vyhořelého jaderného paliva z reaktorů. "Plány na výstavbu nových jaderných bloků jsou bez existence úložiště či jiného proveditelného řešení vysoce nezodpovědné," upozornil.
das