JIŽNÍ ČECHY - 04.06.2013 15:34
Povodně zasáhly na jihu Čech podle posledních odhadů asi 130 studní, z toho 23 veřejných. Poškodily také sedm vodovodů a dalších pět ohrozily. Informoval o tom dnes František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Dopoledne podle něj bylo třeba řešit náhradní zásobování pitnou vodou pro zhruba 4600 osob, situace se ale neustále vyvíjí.
"Vodovody byly zasaženy v obcích Bavorov, Šebířov, Chyšky, Mirotice, Milovice, Horosedly a Hlavatce, studně byly zasaženy například v Horosedlech, Miroticích, Skálách, Smetanově Lhotě, Králově Lhotě, Lazišti, Vrátě, v Oslově, Plavu,. Dolním Třeboníně, Chyškách nebo v Bavorově a v řadě dalších míst," upřesnil Kotrba-
Hygienici nyní zasahují v postižených oblastech především v souvislosti se zasaženými a ohroženými vodními zdroji. Největší nápor je čeká po opadnutí povodňové vlny.
Hygienici současně vykonávají státní zdravotní dozor v mateřských, základních a středních školách a také v dětských domovech a školách v přírodě, které byly povodněmi zasaženy. Podle Kotrby šlo především o zařízení na Písecku, Prachaticku a Táborsku. "Kvůli rozvodněné Blanici byla například uzavřena MŠ v Krči, zasaženo bylo českokrumlovské gymnázium a ZŠ Linecká. Řada škol má momentálně problémy se zásobováním pitnou vodou a musí využívat náhradní vodní zdroje, například ZŠ a MŠ M. Alše v Miroticích. Provoz je až do odvolání přerušen v ZŠ v Plané nad Lužnicí na Třídě ČSLA," upozornil Kotrba.
Hygienici kontrolují i desítky zasažených stravovací zařízení, sledují celkové ohrožení objektu a především kontaminaci potravin a vodních zdrojů. Z pohledu ochrany veřejného zdraví jsou v tuto chvíli podle Kotrby nejdůležitější informace týkající se základních hygienických pravidel při záplavách a správných postupů při sanaci zatopených objektů, studní a likvidaci vlhkosti a plísní.
"Díky spolupráci s hasičským záchranným sborem a dobrovolníky Českého červeného kříže distribuujeme do postižených oblastí stovky letáků s nejdůležitějšími informacemi týkajícími se základních hygienických pravidel. Od neděle mají občané na našem webu www.khscb.cz k dispozici řadu informací a doporučení, které jsme s žádostí o medializaci poskytli též jihočeským médiím," připoměl Kotrba a upozornil, že zdravotní rizika v souvislosti s povodněmi jsou vážná
Výzvu občanům zveřejnil i ředitel KHS Jihočeského kraje Zdeněk Velikovský. Podle něj situace po povodních přináší mimořádná rizika pro lidské zdraví, prostředí, vodní zdroje i potraviny mohou být kontaminovány, stresové situace znamenají zátěž pro imunitu postižených občanů.
Velikovský vyzval obyvatele zasažených oblastí, aby v maximální možné míře dodržovali základní hygienická pravidla. Měli by si důkladně mýt i dezinfikovat ruce, používat dostupné ochranné pomůcky a minimalizovat přímý kontakt s kontaminovanou vodou a bahnem. "Buďte prosím obezřetní v tom, co jíte a pijete. Vodou zasažené potraviny rozhodně nejsou vhodné ke konzumaci a v případě zasažení či ohrožení vodního zdroje je třeba využít náhradních zdrojů pitné vody nebo vody balené. Důležité jsou v této etapě informace. Řiďte se proto doporučeními, která najdete například na stránkách krajské hygienické stanice, Ministerstva zdravotnictví ČR či na obecních úřadech," dodal.
das