JIŽNÍ ČECHY - 22.10.2012 06:00
První pacient s virem chřipky na jihu Čech od konce léta předznamenal začátek chřipkové sezóny. Zatímco u nemocného z Českokrumlovska hygienici potvrdili přítomnost viru, počet akutních respiračních onemocnění v celém regionu pomalu stoupá. Čísla jsou zatím hluboko pod hranicí epidemie, ale podle zdravotníků jsou dokladem blížící se vlny onemocnění. Údaje zveřejnila na konci minulého týdne Krajská hygienická stanice v Českých Budějovicích.
"Již několik týdnů za sebou stoupá počet akutních respiračních infekcí (ARI) v Jihočeském kraji," potvrdila ředitelka KHS Jitka Luňáčková. Podle ní evidují hygienici aktuálně 793 případů akutních respiračních onemocnění na sto tisíc obyvatel, což stále několik set po epidemiologicky významnou hranicí.
Ještě závažnějším zjištěním je však první průkaz chřipkového viru v regionu a u dospělého pacienta z Českokrumlovska. "KHS dlouhodobě spolupracuje s Národní referenční laboratoří pro chřipku a NRL pro nechřipkové respirační viry SZU v Praze. A spolu s praktickými lékaři pro dospělé a praktickými lékaři pro děti a dorost zajišťuje týdně odběry u pacientů s podezřením na onemocnění chřipkou. Tímto způsobem byl ve druhém říjnovém týdnu prokázán chřipkový virus jako jasný signál blížící se chřipkové sezóny," potvrdila Luňáčková.
Chřipka je vysoce nakažlivá infekce organismu virového původu, které se v našich podmínkách vyskytuje především během zimních měsíců ve formě takzvaných epidemií sezónní chřipky.
Počátek onemocnění chřipkou je obvykle náhlý s rychlým nárůstem souboru příznaků: Bolestí hlavy, svalů, teplotou, třesavkou a dráždivým kašlem.
Také mnohé jiné infekce dýchacích cest virového nebo bakteriálního původu se projevují obdobnými příznaky, nemívají však tak náhlý začátek a zřídka kdy se objeví všechny najednou.
Těžká forma onemocnění chřipkou je provázena zánětem plic, který může být v některých případech smrtelný. U oslabených osob, u osob s chronickým onemocněním zejména srdce, plic a ledvin, u těhotných žen, malých dětí a osob nad 65 let může mít chřipka komplikace ve formě zánětů dýchacích cest, plic a vnitřních orgánů. Sezónní chřipka způsobuje každý rok významnou nemocnost a úmrtnost. Uvádí se, že v souvislosti s chřipkou u nás umírá ročně kolem 2000 osob.
Nejúčinnější způsob, jak sezónní chřipku zmírnit, je podle hygieniků očkování. Viry chřipky jsou proměnlivé, proto odborníci doporučují pro každou chřipkovou sezónu do očkovací látky zařadit aktuální očekávané kmeny v kombinaci třech nejvhodnějších, tedy těch, u kterých se očekává, že budou v dané sezóně kolovat. To znamená, že složení očkovací látky se každou sezónu poněkud mění a očkováním se získává imunita proti virům, které aktuálně nejvíce kolují v populaci.
das