JIŽNÍ ČECHY - 03.06.2011 07:30
Loňský rok se stal nejvýznamnějším investičním obdobím v dosavadní osmnáctileté historii Jihočeského vodárenského svazu. Ten v něm na investice vydal 131 miliónů korun a dalších 26,5 miliónu na opravy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku. Celkem pak loni dokončil 56 staveb. Na valné hromadě svazu to dnes oznámil jeho předseda představenstva Antonín Princ.
"Vesměs šlo o akce z dlouhodobého investičního plánu, které zkvalitnily a doplnily zázemí Vodárenské soustavy jižní Čechy a tím i jakost vyrobené a distribuované pitné vody v kraji," uvedl Antonín Princ.
Jihočeská vodárenská soustava měří 520 kilometrů a má 68 vodárenských objektů a přes 500 menších podzemních objektů kalníků a vzdušníků po všech řadech. Pitnou vodu z ní odebírá na 388 tisíc obyvatel.
Součástí investičního plánu byla i příprava rozvojových investic, které mají umožnit napojení nových, na soustavu dosud nenapojených měst a obcí. Zřejmě už na podzim začne stavba první etapy na severu Písecka. Ta bude měřit 8 kilometrů a na vodojem Sedlice napojí obec Mirotice. Druhá etapa, dlouhá 12,5 kilometru, by měla začít v roce 2013 a na soustavu napojí Čimelice a další obce. Rozvojové investice se chystají i na Strakonicku.
"Žádostí o napojení na Vodárenskou soustavu jižní Čechy je řada, ale je to ekonomicky velmi náročné a bez využití státních dotací v podstatě nerealizovatelné. Kvalitní pitné vody přitom máme v kraji přebytek a potřebujeme ji do oblastí, kde jí je nedostatek, "jen" dopravit. Koneckonců, je i posláním našeho svazu a naší soustavy přispívat k rozvoji Jihočeského kraje," řekl Antonín Princ.
Vlastníkem Jihočeského vodárenského svazu jsou jeho členské obce. Jejich počet se dnes rozšířil o další dvě, Sedlečko u Soběslavi a Meziříčí z Táborska, na 252. Na vodárenskou soustavu jich je jich napojeno přes 140.
Vodárenskou soustavou jižní Čechy vloni k zákazníkům proteklo 16,5 miliónů m3 pitné vody. Ve srovnání s rokem 2009 to je o 1,1 miliónu m3, tedy o 6,3 procenta, méně. Neznamená to ale, že by Jihočeši neměli o vodu zájem. Za poklesem prodejů je především žádoucí snižování ztrát vylepšeného vodohospodářského majetku v obcích a městech i na soustavě. Projevila se zde i ekonomická krize provázená uzavřením některých průmyslových a potravinářských provozů a nové či obnovované místní zdroje některých měst a obcí.
"Ty jsou pak využívány primárně a vodárenská soustava funguje jen jako jakási pojistka, kterou si obce a města platí. Ukazuje se, že ani výrazná stabilizace našich cen vody předané nemá zásadní vliv na chování odběratelů," uvedl Antonín Princ.
Cena vody předané činila loni 13,43 Kč/m3, což bylo o 20 haléřů víc než v roce 2009. Dvousložková cena je dlouhodobě stabilní a pro rok 2011 dokonce meziročně klesla o 15 haléřů na 13,28 Kč/m3. Tuto cenu Jihočeský vodárenský svaz drží i poté, co od dubna po společnosti Čevak převzal provozování své vodárenské soustavy.
Očekává se, že letošní prodej pitné vody z ní ještě klesne na zhruba 16 miliónů m3.
Valná hromada zvolila po skončení mandátu 21 členů dozorčí rady a 3 nové členy představenstva JVS.
Některé významné loňské investice:
- rekonstrukce vodojemu Včelná (25 miliónů korun)
- stavby v Úpravně vody Plav (rekonstrukce rozvodny nízkého napětí a vybudování záložního zdroje elektrické energie, obě akce za zhruba 33 miliónů korun)
- rekonstrukce řadu DN 400 mm v Plané nad Lužnicí v délce pěti kilometrů ((přes 20 miliónů korun)
arm