JIŽNÍ ČECHY - 14.07.2011 10:23 - Aktualizováno: 14.07.2011 10:23
Desítky evakuovaných lidí, 260 případů popadaných stromů či větví a téměř tři stovky výjezdů zaznamenali hasiči v souvislosti s bouřkami, které se ze středy na čtvrtek přehnaly přes Jihočeský kraj. Na trati z Českých Budějovic do Prahy strom dokonce do spadlého stromu narazil rychlík. Přesto zatím není hlášen žádný zraněný. Uvedla to dnes mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
Podle ní není celkový počet událostí ale zcela přesný, protože zahrnuje v mnoha případech i vícečetné události. To znamená, že jeden výjezd jedné jednotky znamená odklizení několika stromů či odstranění více nebezpečných stavů.
Bouřka vyhnala 70 lidí z dětského tábora u Bernartic na Písecku, dalších 45 dětí museli hasiči evakuovat z dětského tábora u Srlína.
Naprostá většina zásahu však spočívala v odklízení spadaných stromů. Stromy mnohdy popadaly na elektrické vedení, nebo na osobní automobily či domy. Poškozené domy evidujemí hasiči například v Chrášťanech - Doubravcích na Českobudějovicku, v Bernarticích na Písecku, v Netolicích - Petrově Dvoře (Prachaticko) nebo ve Vodňanech, Újezdě, Rechli a Strakonicích na Strakonicku.
Blesky zažehly i několik požárů - například v Dolním Třeboníně vzplál strom, který spad na dráty vysokého napětí, na českobudějovické třídě Československých legií hořela trafostanice či v Táboře - Malšicích hořel dům. Poslední případ se stal v 20:19 hodin a zaměstnal sedm hasičských cisteren. "Krátce před 21:00 hodinou měli hasiči požár pod kontrolou, osm minut po půlnoci velitel zásahu ohlásil úplné dohašení. V domě se nikdo nenacházel, nemáme hlášené žádné zraněné osoby. Výše škody byla předběžně vyčíslena na dva milióny korun," upřesnila Matějů.
V ulici Karla Čapka v Písku spadl strom přímo před projíždějící auto, které do něj narazilo.
Bouřka ve středu zasáhla prakticky celé území Jihočeského kraje. Nejvíce však podle hasičů řádila na Prachaticku, kde zaznamenali asi 50 výjezdů, Českobudějovicko, Strakonicko a Písecko ale nezůstaly pozadu.
Tísňové linky Krajského operačního a informačního střediska HZS Jihočeského kraje byly podle Matějů zahlceny voláními o vzniklých mimořádných událostech. "Operační důstojníci museli v mnoha případech posuzovat, ve kterém případě hrozí bezprostřední nebezpečí ohrožení života, zdraví či majetku a tam vyslali naše jednotky. Ostatní události pak byly odkládány na dobu, kdy některá z jednotek ukončila svoji práci a mohla přejet k jiné události," uvedla mluvčí. Hasiči již ve středu večer povolali další operátory, kteří po celou noc vypomáhali s příjmem tísňových volání a vysíláním techniky HZS Jihočeského kraje.
Od půlnoci do sedmé hodiny ranní vyjíždějí jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů HZS Jihočeského kraje k desítkám dalších zásahů. Ve všech případech šlo o spadané stromy. Do odklízení následků bouře se zapojilo celkem 80 jednotek požární ochrany – 62 dobrovolných a 18 profesionálních.
das