Českobudějovicko Českokrumlovsko Chomutovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Chřipková epidemie na jihu Čech zatím zdaleka nehrozí, je ideální čas na očkování

JIŽNÍ ČECHY - 22.10.2010 13:55


Jen velmi nízká čísla ukazují v těchto dnech statistiky akutních respiračních onemocnění na jihu Čech. Ze sta tisíc obyvatel je průměrně nemocných 887, což je hluboko pod hranicí jakékoliv epidemie. Hygienici přesto nabádají, že je nejlepší čas dát se proti chřipkám očkovat.

"Koncem prázdnin se zastavil v jižních Čechách pokles výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) a od začátku září registrují hygienici postupný nárůst výskytu chřipce podobných onemocnění," řekl dnes František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Podle něj nemocnost zatím nedosahuje epidemiologicky významných hodnot a odpovídá ročnímu období, je ale známkou toho, že pomalu přichází sezóna chřipek.
"Právě období předcházející nástupu sezónních onemocnění je nejvhodnější dobou pro účinnou vakcinaci. To platí i pro chřipku," připoměl Kotrba.

V uplynulém týdnu hygienici zaznamenali na jihu Čech nárůst počtu akutních respiračních infekcí ve všech věkových skupinách. Relativní nemocnost ve srovnání se 41. týdnem stoupla o 7,9 procenta. Celkem napočítali 887 případů akutních respiračních onemocnění na 100.000 obyvatel, přičemž práh zvýšeného výskytu je 1500 případů na sto tisíc obyvatel a práh epidemického výskytu je 2000 případů na sto tisíc obyvatel.

O příznacích chřipky a boji s onemocněním řekla Regionálním novinám více vedoucí protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková:

Termínem chřipka označuje veřejnost nepřesně prakticky většinu respiračních onemocnění. Co je to vlastně chřipka?

Chřipka je závažné infekční onemocnění, které může vést k hospitalizaci a dokonce k úmrtí. Ročně postihuje pět až patnáct procent populace a má nejen zdravotní, ale i ekonomické důsledky. Jde o akutní infekci dýchacího ústrojí, které způsobuje některý z chřipkových virů (A, B nebo C) rodu Influenza. Viry se přenášejí kapénkovou infekcí a jsou vysoce nakažlivé. Problémem je, že viry mění svou strukturu a to je příčinou pravidelně se opakujících epidemií. Mohou onemocnět i lidé, kteří chřipku prodělali, ale vytvořené protilátky nepůsobí proti pozměněné variantě viru.

Právě v loňské sezoně koloval chřipkový virus, který měl změněné složení. Označoval se H1N1 2009. Chřipka je nepředvídatelná, epidemiologové ale očekávají, že nová varianta viru bude kolovat spolu s ostatními chřipkovými viry. Podle toho také bylo uzpůsobeno aktuální složení očkovací látky.

Jak s chřipkou nejlépe bojovat?

Obecně platí dva základní postupy. Prvním je nechat se očkovat proti chřipce, druhým každodenní dodržování hygienických zásad, které brání šíření virů.

Co se týče očkování, u nás je každoročně očkováno do deseti procent populace, přesnější čísla uvádějí asi osm procent obyvatel. Očkovací látka proti chřipce v sezóně 2010 - 2011 chrání proti kmenu H1N1 2009, chřipce typu A H3N2 a proti chřipce typu B. Očkování je doporučováno především starším osobám nad 65 let věku, pacientům s jiným základním onemocněním, například s chronickými onemocněním dýchacího systému, srdce a cév, ledvin, jater, osobám s metabolickým onemocněním, s poruchami imunitního systému, s poruchou funkce průdušek, plic a podobně.

Co se základních hygienických návyků týče, základem je zakrývání nosu a úst kapesníkem při kašli a rýmě, používání jednorázových kapesníků a jejich likvidace hned po použití, mytí rukou mýdlem a teplou vodou. Doporučujeme nedotýkat se zbytečně nosu, úst a očí - to jsou vstupní místa, kudy se infekce dostává do těla. Je třeba se vyvarovat kontaktu s nemocnými lidmi a ti, u nichž se projeví chřipkové příznaky doporučuje okamžitě zůstat v domácím léčení.

Jaké jsou hlavní chřipkové příznaky a jak onemocnění probíhá?

Chřipka obvykle nastupuje vysokou horečkou přes 38 stupňů Celsia. Tu doprovází třesavka, zimnice a silné bolesti hlavy. Nemocné trpí únavou, nevolností, zvracením nebo průjmy, bolí je klouby, svaly, nohy, pálí je oči. Během dalších dnů přibude rýma, suchý dráždivý kašel, bolesti v krku.

Nekomplikované onemocnění trvá přibližně týden, u části pacientů může dojít ke komplikacím jako jsou například zánět středního ucha, zánět dutin nebo zápal plic. Mimořádné komplikace chřipky, které se projeví celkovou intoxikací organismu, mohou končit i úmrtím. Ročně u nás zemře na následky chřipky kolem dvou tisíc osob, což jsou asi dvě procenta úmrtí. Zatímco nejvyšší výskyt pravidelně registrujeme u mladších ročníků - dětí a mladých dospělých, nejvážnější následky včetně úmrtí se projevují mezi seniory. Proto také očkování proti chřipce doporučujeme především osobám starším 65 let.

das



Související zprávy

Chřipek v jižních Čechách opět trochu obylo, uzavírky nemocnic přesto platí dále

18.02.2011 16:07

Chřipka nastupuje na jih Čech, některé nemocnice zakázaly návštěvy

04.02.2011 13:03

Chřipková epidemie na jihu Čech zatím zdaleka nehrozí, je ideální čas na očkování

22.10.2010 13:55

Chřipky Jihočechy zatím netrápí

08.10.2010 16:17