JIŽNÍ ČECHY - 10.06.2010 08:47
Jihočeský kraj dal prozkoumat na 160 kilometrů hrází jeho pověstných rybníků. Chce tak zjistit jejich skutečný stav a pomoci majitelům předejít jejich protržení při případných povodních. Průzkum se provádí unikátní nedestruktivní metodou, při které firma jakoby pod rentgenem prohlíží masy hráze.
Od července loňského roku se podrobuje zkoumání 32 vybraných rybníků v povodí Lužnice a Nežárky až po jejich soutok. Podle jihočeského radního pro životní prostředí Karla Vlasáka existuje dnes jen málo informací o použitých stavebních materiálech i rizikových místech hrází dnes už historických rybníků. Přitom zkušenosti z povodní v roce 2002 ukazují, že protržená hráz může způsobit mnohem destruktivnější povodně než samotné vzedmutí řek po deštích.
Podle odborného pracovníka firmy G Impuls Michala Tesaře může množství srážek přívalového deště zvětšit objem vody třeba o dvě třetiny. "Tlak na spodní výpustě hráze je pak enormní, jemné průsaky se stanou většími, odnášejí se jemné částečky z hráze. A ta se může prolomit,“ upozornil Tesař s tím, že na defekty, jako jsou například skryté staré výpusti či průsaky, mají upozornit právě metody geofyzikálního monitorovacího systému.
Vlastní monitoring tvoří soubor rychlých testovacích a diagnostických měření. Po ukončení terénních měření na podzim letošního roku budou výsledky vyhodnoceny a uloženy v databázi na serveru Jihočeského kraje (prosinec 2010). Výsledky projektu budou sloužit majitelům rybníků, pracovníkům technicko-bezpečnostního dohledu nad vodními díly i vodoprávním úřadům coby podklady pro možné návrhy opatření na hrázích rybníků, které budou směřovat ke zvýšení bezpečnosti hrází.
das