JIŽNÍ ČECHY - 11.07.2011 07:59
V Jihočeském kraji by se mělo v průběhu prázdnin uskutečnit celkem 232 plánovaných zotavovacích akcí, to je zhruba stejně jako v minulých letech. Do minulého pátku jich pořadatelé zahájili již 197, což je o dvě více než ve stejném období loňského roku. Současně s pořadateli se probouzí také hygienici, kteří na akcích kontrolují dodržování zákona. V prvním prázdninovém týdnu realizovali 8 kontrol z plánovaných 98 a na Strakonicku uložili první sankci ve výši 1000 korun. Informoval o tom František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.
Pokutu uložili inspektoři za nedostatky ve stravovacím provozu na jednom táboře na Strakonicku. "Kuchařce byla udělena bloková pokuta za neznalost nutných opatření v ochraně veřejného zdraví a hygienické praxe, protože převzala do provozu kuchyni v nevyhovujícím stavu, která neprošla generálním úklidem," upřesnil Kotrba.
Podle něj našli hygienici dílčí závady také ve stravovacím provozu na jednom táboře u Lipna. "Zjistili jsme závady při skladování potravin - ve skladech jsme našli i neoznačené potraviny a potraviny s prošlým datem spotřeby. Situace byla prozatím vyřešena domluvou a provozovatel závadu neprodleně odstranil," uvedl.
Mezi nejčastější a nejvážnější závady, které hygienici na táborech obvykle registrují, patří problémy ve stravovacích provozech (skladování a označování potravin, potraviny s prošlým datem spotřeby, skladování hotových pokrmů, čistota v kuchyních, likvidace odpadků). "Právě na kontroly stravovacích zařízení je kladen největší důraz. Z hlediska ochrany veřejného zdraví je samozřejmě klíčové i zásobování táborů nezávadnou pitnou vodou," upozornil Kotrba.
Další skupinu problémů podle něj představují ubytovací podmínky dětí, hygienické zázemí táborů a dále činnost zdravotníků, především vedení zdravotnické evidence a vybavení táborových lékárniček.
Celkově by se mělo o prázdninách v jižních Čechách rekreovat více než pětadvacet tisíc dětí (23.766 na zotavovacích akcích a 1546 na jiiných podobných akcích).
Jiných podobných akcí, což jsou akce menšího rozsahu s méně než 30 dětmi, registrují hygienici 62. Obvykle jde o skautské nebo různé putovní tábory. Organizování těchto akcí nepodléhá nahlašovaní povinnosti, zkušenosti z minulých let ale podle Kotrby ukazují, že se organizátorům vyplácí, když jsou složky integrovaného záchranného systému (HZS, KHS, Policie ČR) o pohybu a místě táboření dětí informovány. "V minulých letech se právě díky těmto informacím a spolupráci hasičů, policie a hygieniků podařilo minimalizovat rizika ohrožení zdraví dětí při lokálních záplavách a podobně," dodal.
das