- 06.12.2013 12:50
V Jihočeském kraji, stejně jako v celé České republice, roste počet infekcí virem HIV. Státní zdravotní ústav v letošním roce eviduje už skoro 200 nových pacientů nakažených virem HIV, přičemž v Jihočeském kraji je jich v současné době 63. Před dvěma lety bylo evidovaných 51 případů. Odborníci však odhadují, že počet nakažených HIV je desetkrát vyšší. Údaje dnes zveřejnilo Občanské sdružení Prevent.
V letošním roce se v jižních Čechách nově nakazilo virem HIV sedm lidí. Podle tajemníka České společnosti AIDS pomoc Júlia Szabó je problém v tom, že v České republice nejsou v podstatě žádné kampaně, které před touto nemocí varují. "Stát je nedělá a neziskové organizace, které se problematikou zabývají, na ně nemají peníze. I z tohoto důvodu jsou současné preventivní aktivity zacíleny pouze na vysoce rizikové skupiny obyvatel, jako jsou injekční uživatelé drog nebo osoby živící se prostitucí, kde se zatím daří bránit vzniku masivní epidemie HIV. Opačná je ale situace týkající se preventivních opatření na straně široké veřejnosti," soudí Výkonný ředitel a předseda sdružení Prevent Michal Němec.
Prevent svými terénními programy působí v osmnácti městech Jihočeského kraje. Podle Němce se v nejvíce rizikové skupině klientů, jakou jsou injekční uživatelé drog a osoby poskytující sexuální služby za úplatu, sdružení daří naplňovat cíl ochrany veřejného zdraví prostřednictvím dlouhodobé a odborné práce. "Klientům jsou vyměňovány injekční stříkačky, čímž se výrazně zamezuje šíření infekčních chorob nejen v populaci uživatelů drog, ale především v široké veřejnosti," uvedl Němec s tím, že terénní program tento rok vyměnil již 40.031 injekčních stříkaček. Kontaktní centra Prevent ve Strakonicích, Prachaticích a Českých Budějovicích pak vyměnila dalších 81.577 kusů. Oproti tomu terénní pracovníci v ulicích měst nalezli a bezpečně zlikvidovali pouze 231 pohozených injekčních stříkaček, upozornil Němec.
Terénní pracovníci občanského sdružení PREVENT aktivně kontaktují mládež, která je ohrožena nejen užíváním návykových látek, ale také infekčními chorobami. Podle Kamila Podzimka, vedoucího terénních programů, je dnešní mládež nedostatečně informována o infekčních chorobách, především HIV a kolikrát ani nemá tušení, že se tyto infekční choroby šíří i pohlavním stykem. "Přestože jsou mladým lidem v rámci prevence zdarma nabízeny kondomy, tak v mnoha případech nabídku kondomů nevyužívají. Dnešní mládež bohužel necítí hrozbu v podobě HIV či dalších pohlavně přenosných chorob a kondom často ani nepoužívají. Tento trend vnímáme jako významné téma, kterým by se měla odborná veřejnost zabývat," upozornil.
Také v Kontaktním centru v Českých Budějovicích distribuují letáky týkající se pravidel bezpečnějšího užívání a bezpečnějšího sexu. Pracovníci Kontaktního centra se zvláště zaměřují na klienty, kteří centrum navštíví poprvé. "V letošním roce jsme otestovali zhruba 50 osob screeningovými testy na přítomnost infekčních chorob konkrétně HIV, žloutenky typu B a C a syphilis. Pozitivní test na HIV nebyl žádný. Rovněž nabízíme zdarma kondomy, v tomto roce jsme rozdali zhruba 800 kusů," uvedl vedoucí centra Jan Šnokhous.
Kontaktní centra nabízejí screeningové testování i pro širokou veřejnost - jeden den v týdnu mohou této služby využít i lidé mimo cílovou skupinu centra. Zájemce hradí pouze náklady spojené s nákupem testu (řádově do 100 korun), samotné testování včetně poradenství je zdarma. "Takto realizujeme cca 15-20 procent všech testů za rok. V drtivé většině tuto možnost využívají lidé, kteří nejsou klienti zařízení, ale v anamnézách mají buď rizikové užívání drog nebo rizikový kontakt s uživateli drog," dodal Daniel Randák, vedoucí kontaktních center Prevent v Prachaticích a Strakonicích.
das